Gatta w Zduńskiej Woli produkuje i sprzedaje normalnie. Jak działa spółka pod zarządem restrukturyzacyjnym?

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Ferax ze Zduńskiej Woli, spółka która jest właścicielem marki Gatta od kilku tygodni przechodzi postępowanie naprawcze. W firmie działa zarząd restrukturyzacyjny, który zapewnia, że przede wszystkim dba o ciągłość produkcji i sprzedaży, bo to ochroni miejsca pracy. Spółka zatrudnia około 2 tysięcy pracowników.

Gatta produkuje i sprzedaje normalnie

Priorytetem jest ciągłość produkcji i sprzedaży, jak przekonuje Patryk Filipiak, zarządca restrukturyzacyjny spółek wyznaczony przez sąd.

- Zarówno sklepy stacjonarne, jak i sklep internetowy działają płynnie, codzienna sprzedaż oraz wysyłki są realizowane zgodnie z zamówieniami, konsumenci mają stały i swobodny dostęp do pełnej oferty produktowej, a także bez przeszkód mogą korzystać m.in. z prawa do reklamacji czy zwrotu zakupionego towaru. Naszym celem jest utrzymanie pozycji lidera w produkcji wyrobów pończoszniczych w Polsce – przekonuje adw. Tomasz Henclewski, pełnomocnik spółki FERAX, Kancelaria Henclewski & Wyjatek.

Ferax - Gatta od 13 stycznia jest w trakcie postepowania sanacyjnego. Zarządca ustanowiony przez sąd w Łodzi ma zadbać o przeprowadzenie postępowania naprawczego w firmie, która popadła w kłopoty finansowe. Dzięki temu utrzymana zostanie ciągłość produkcji i sprzedaży, jak zapewnia zarząd. Ochronione zostaną także miejsca pracy.

Jak wyglądają działania zarządcy?

- Postępowanie restrukturyzacyjne to najlepsze rozwiązanie, chroniące przedsiębiorstwo w obliczu pandemii COVID-19. Pozwala na prowadzenie rozmów z kontrahentami bez uszczerbku dla ciągłości biznesu i bez zmian w zarządzie spółki. Dzięki temu można uniknąć upadłości i ochronić miejsca pracy - zapewnia dr Patryk Filipiak, zarządca restrukturyzacyjny spółek, prezes zarządu ZFR S.A.

Zarządca restrukturyzacyjny, jak informuje w pierwszym miesiącu po otwarciu postępowania zajął się przekonaniem partnerów, że spółka kontynuuje działalność w pełnym zakresie. I zapewnienie, że korzystniejsze dla nich będzie zawarcie układu niż dążenie do likwidacji firmy.

- W ramach postępowania spółka musi prowadzić bardzo konserwatywną politykę płynnościową. Wszystkie bieżące płatności powinny być regulowane na bieżąco - wyjaśnia Patryk Filipiak. - Zwiększony został nadzór kontrolingowy nad finansami spółki, w tym we współpracy z dyrektorem finansowym wzmocniono procedury zarządzania płynnością. Rozpoczęto wdrażanie procesów mających na celu optymalizację kosztów działalności.

Kłopoty Gatty przez kłopoty galerii handlowych

Gatta ma w Polsce sieć ponad 130 sklepów stacjonarnych. Głównie działają w galeriach handlowych. Te z kolei przez wiele miesięcy nie mogły normalnie funkcjonować. Firma natomiast ponosiła koszty wynajmu pomieszczeń.

Zarządca, który ma uzdrowić firmę przyznaje, że dla firm handlowych obecnie największym wyzwaniem są czynsze za lokale. Formalnie właściciele galerii nie mogli pobierać czynszów za okres, gdy sklepy były zamknięte, ale najemcy musieli zgodzić się na niekorzystne aneksy do umów.

- Zazwyczaj wiązały się ze zrzeczeniem się przez najemcę dochodzenia w przyszłości roszczeń odszkodowawczych z tytułu pandemii. Obniżka czynszu była możliwa na kilka miesięcy w zamian za wydłużenie umowy najmu na warunkach sprzed lockdownu o kilkanaście, kilkadziesiąt miesięcy. Było to de facto przesunięcie płatności w czasie, a nie obniżka - tłumaczy zarządca Gatty.

W efekcie najemcy nie mogą wycofać się z umowy, a za jej zerwanie przed wygaśnięciem grożą bardzo wysokie kary umowne. W przypadku jednak, gdy firma przechodzi postępowanie sanacyjne, jest wyjście z tej sytuacji.

- Wyjątkiem jest postępowanie sanacyjne, które daje możliwość najemcy odstąpienia, za zgodą sądu, od każdej umowy najmu - wyjaśnia dr Patryk Filipiak, zarządca restrukturyzacyjny spółek, prezes zarządu ZFR S.A.

- Nie chcemy zmniejszać naszej sieci sprzedaży, jednak weryfikujemy swoją obecność w galeriach handlowych. To obecnie najmniej efektywny i bardzo kosztochłonny kanał sprzedaży ze względu na długotrwałe zamknięcia i zmianę przyzwyczajeń konsumentów. Każdą lokalizację badamy pod kątem rentowności i wyników. Jeśli wynajmujący wyrażą chęć renegocjacji czynszów, będziemy otwarci na rozmowy. Jednak jeśli nie uda się osiągnąć oczekiwanej rentowności konkretnych salonów, będziemy niestety musieli odstąpić od tych umów najmu. Na co pozwala nam postępowanie sanacyjne - mówi adw. Tomasz Henclewski, pełnomocnik spółki FERAX, Kancelaria Henclewski & Wyjatek.

Gatta broni się przed upadłością?

Sąd Rejonowy dla Łodzi Śródmieścia Wydział Gospodarczy dla Spraw Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych, jak informuje 13 stycznia zezwolił na rozpoczęcie postępowania sanacyjnego Feraxu. Wyznaczył zarządcę, jakim został Patryk Filipiak z Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja S.A. z siedzibą w Warszawie.

Zarząd Feraksu wystąpienie do sądu o rozpoczęcie postępowania naprawczego tłumaczy analizą sytuacji, jaką podjęto przy wsparciu specjalistów z Kancelarii Henclewski & Wyjatek.

Sanacja, czyli uzdrowienie firmy, to proces, w którym przedsiębiorstwo i jego zarząd zachowują swoje uprawnienia. Nie dochodzi do wyprzedaży majątku i likwidacji firmy, ale jest ona restrukturyzowana i w tym czasie zyskuje ochronę przed wierzycielami. Inaczej niż w postępowaniu upadłościowym, nie mogą dochodzić swoich roszczeń na drodze egzekucji.

Jak informuje spółka, sąd zezwolił Feraksowi na samodzielne działanie w ramach bieżącej działalności operacyjnej. Wyznaczył również zarządcę w osobie doktora Patryka Filipiaka z Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja S.A. z siedzibą w Warszawie. To pozwoli firmie realizować sprzedaż na dotychczasowych zasadach.

Ferax to trzy fabryki w Zduńskiej Woli: przy ul Szadkowskiej i Ceramicznej oraz przy Długiej. Firma produkuje wyroby pończosznicze i skarpety pod marką Gatta i Wola. Powstaje też odzież termoaktywna pod marką Gatta Active, a także kostiumy kąpielowe i bielizna sportowa. Zatrudnienie to około 2 tys. osób. W Polsce pod marką Gatta istnieje ponad 120 salonów sprzedaży. Głównie w galeriach handlowych.

Ferax popadł w kłopoty finansowe w związku z pandemią koronawirusa. Firma została postawiona w trudnej sytuacji, gdy rząd zdecydował o zamknięciu galerii handlowych. Ucierpiały na tym sklepy firmowe Gatty.

Ferax nie korzystał z tarczy rządowej, czyli programów jakie przygotowano by pomóc niektórym branżom gospodarki w związku z epidemią koronawirusa.

W styczniu 2021 przedsiębiorstwo wycofało się ze sponsorowania ekstraklasowej drużyny Futsalu Gatta Active Zduńska Wola.

Nauczanie hybrydowe zamiast powrotu do szkół

Wideo

Materiał oryginalny: Gatta w Zduńskiej Woli produkuje i sprzedaje normalnie. Jak działa spółka pod zarządem restrukturyzacyjnym? - Zduńska Wola Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie