Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Galerie zwane Herbapol oraz Mazovia wciąż mogą powstać. Inwestorzy zabiegają o nie w magistracie

Beata Dobrzyńska
Tak teren, gdzie ma powstać Galeria Herbapol wygląda obecnie, zdjęciami podzielił się z nami nasz czytelnik, który jest zbulwersowany bałaganem tam panującym
Tak teren, gdzie ma powstać Galeria Herbapol wygląda obecnie, zdjęciami podzielił się z nami nasz czytelnik, który jest zbulwersowany bałaganem tam panującym
Pewnie wielu mieszkańców na hasła galeria Mazovia czy Herbapol reaguje dziś uśmiechem powątpiewania, ale - jak się okazuje - inwestorzy i właściciele zapuszczonych terenów przy ul. Barlickiego oraz między św. Antoniego a Polną wciąż są zainteresowani budową w Tomaszowie Maz. galerii handlowych.

Jerzy Dyszy, prezes firmy Inwestprojekt P-1, która na zlecenie inwestora przygotowuje projekt galerii na terenach między ul. Polną a św. Antoniego w rejonie budynku Herbapolu (stąd umowna nazwa galerii) miał okazję przedstawić plany podczas posiedzenia komisji gospodarki komunalnej w środę 20 lutego.


Przypomniał radnym, że prace mające na celu wybudowanie w rejonie Herbapolu obiektu handlowo-usługowego trwają od 2009 roku, jednak plany pokrzyżowało orzeczenie SKO uchylające jedną z wcześniejszych decyzji o warunkach zabudowy. Chodziło o decyzję, w której zezwolono na połączenie łącznikami pięciu obiektów handlowych, z których każdy miał do 2 tys. mkw powierzchni handlowej.


Przedstawiciel inwestora mówił także, że firma wystąpiła do urzędu miasta z prośbą o dokonanie zmian w obowiązującym studium, które następnie umożliwiłyby przygotowanie dla tego terenu miejscowego planu zagospodarowania (taki plan powstał już dla terenów przy ul. Barlickiego), który w efekcie pozwoliłby na postawienie obiektu właśnie z tymi spornymi łącznikami. Inwestor deklarował, że może przeznaczyć własne środki finansowe na zatrudnienie osób posiadających uprawnienia do projektowania planów przestrzennych.


Z punktu widzenia miasta sprawa nie jest prosta. Obecnie trwają prace przy tworzeniu cząstkowych planów zagospodarowania i takich planów ma w najbliższym czasie powstać siedem. Dwa z nich, obejmujące centrum Tomaszowa i dzielnicę Białobrzegi są najbardziej zaawansowane z szansą na uchwalenie jeszcze w tym roku.


Rozpoczęcie zmian w studium, choć teoretycznie jest możliwe w każdej chwili, wstrzymałoby prace nad tymi planami, bo muszą one korespondować z obowiązującym studium. 
- Władze miasta są przychylne budowie obiektu handlowego w tym rejonie ze względu na uporządkowanie terenu i stworzenie dla mieszkańców nowej formy spędzania wolnego czasu. Działania powinny być jednak podejmowane w sposób transparentny - mówi Jakub Pietkiewicz, pełnomocnik prezydenta ds. komunikacji społecznej. - Z drugiej strony oczekiwanie inwestora nie do końca jest dziś realne ze względu na interes miasta związany z przygotowywaniem planów cząstkowych.
Być może plany tego inwestora będziemy mogli poznać podczas jednej z najbliższych sesji rady miejskiej. 


Jak się też okazuje, słynnej już Galerii Mazovia także nie można jeszcze spisać na straty. Na początku stycznia tego roku urząd miasta wydzierżawił spółce Galeria Mazovia w trybie bezprzetargowym niewielką działkę na rogu ul. Warszawskiej i Barlickiego, między starymi budynkami a Wolbórką. 


Zdaniem inwestora, jest ona potrzebna do zaprojektowania i obsługi planowanego obiektu handlowo-usługowego. Że tak się stało potwierdził podczas sesji rady miejskiej wiceprezydent Grzegorz Zań, dodając jednocześnie, że nie jest upoważniony do podawania informacji o planach inwestora, ale ten wciąż jest zainteresowany budową obiektu przy Barlickiego.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto