Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś znika ponad 40 nazw miejscowości w woj. łódzkim. Najwięcej w powiatach: poddębickim, łaskim i wieluńskim

Marcin Stadnicki
Marcin Stadnicki
W wykazie nazw urzędowych na terenie wielu gmin w Polsce widnieją miejscowości, których lokalizacji nie są w stanie wskazać urzędnicy, a często nawet najstarsi mieszkańcy. Samorządy wystąpiły do MSWiA o zniesienie tych nazw. W efekcie w woj. łódzkim od nowego roku „znikają” 42 miejscowości w 9. powiatach. W naszej galerii zdjęć znajdziecie ich pełną listę.

W listopadzie ubiegłego roku gmina Wierzchlas w powiecie wieluńskim wystąpiła do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o zniesienie nazw 7. miejscowości figurujących w wykazie nazw urzędowych. Jak argumentowano we wniosku, cztery z wymienionych miejscowości w ogóle na terenie gminy nie ma, a urzędnicy nie są w stanie wskazać ich lokalizacji. W przypadku trzech pozostały nazwy nie funkcjonują już wśród mieszkańców.

Z podobnymi wnioskami wystąpiły samorządy w całej Polsce. W efekcie Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wydał rozporządzenie, zgodnie z którym od 1 stycznia 2023 roku zniesionych zostanie 475 nazw miejscowości w Polsce. W województwie łódzkim najwięcej, bo aż 15 miejscowości „zniknie” w powiecie poddębickim. 8 nazw zniesionych zostanie w powiecie łaskim, a 7 w powiecie wieluńskim, gdzie poza gminą Wierzchlas wniosek do MSWiA w sprawie jednej nazwy złożyła też gmina Czarnożyły. W Wierzchlesie, spośród wymienionych we wniosku miejscowości zostaną jedynie Wieszagi.

Zasugerowano nam, że jest to ciągle jest punkt orientacyjny w terenie, choć nie jest to teren zabudowany. Zostawiliśmy więc Wieszagi jako część wsi Ogroble – wyjaśnia wójt gminy Wierzchlas Leszek Gierczyk.

Ani mieszkańcy, ani gmina nie poniosą żadnych kosztów związanych ze zniesieniem nazw. Jak mówi Gierczyk, we wszystkich przypadkach są to tereny niezamieszkałe.

Zniesienie nazw miejscowości to nie wszystkie zmiany, jakie wchodzą w życie od 1 stycznia. Nazwę lub status zmienia 30 miejscowości w województwie, w tym 4 zostają miastami. To: Dąbrowice w powiecie kutnowskim, Jeżów w powiecie brzezińskim, Rozprza w powiecie piotrkowskim i Ujazd w powiecie tomaszowskim. Podobną drogę przeszedł Lututów w powiecie wieruszowskim, który miastem został z dniem 1 stycznia 2020 roku. Wcześniej za nadaniem praw miejskich opowiedziało się 81 proc. mieszkańców tej gminy biorących udział w konsultacjach społecznych.

Dziś znika ponad 40 nazw miejscowości w woj. łódzkim. Najwię...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto