Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Tomaszowie 2023. PROGRAM obchodów

Marek Obszarny
Marek Obszarny
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Tomaszowie 2023. PROGRAM obchodów
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Tomaszowie 2023. PROGRAM obchodów mat. organizatorów
Jak Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2023 uczci Tomaszów Mazowiecki? Przedstawiamy program obchodów tego święta, które obchodzone jest 1 marca. Kilka dni później Żołnierze Wyklęci zostaną upamiętnieni dorocznym Biegiem Tropem Wilczym, który w Tomaszowie odbędzie się już po raz siódmy.

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Tomaszowie 2023. PROGRAM obchodów

Na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Tomaszowie Mazowieckim zapraszają starosta tomaszowski Mariusz Węgrzynowski oraz gen. bryg. dr inż. Mariusz Pawluk, dowódca 25. Brygady Kawalerii Powietrznej.

Uroczystości odbędą się w środę, 1 marca 2023 roku. Oto jak przedstawia się program:

  • 9.30 – uroczystość w Powiatowym Centrum Animacji Społecznej im. płk. Witolda Pileckiego ul. Farbiarska 20/24.
  • Po uroczystości złożenie kwiatów pod tablicą płk. Witolda Pileckiego przy PCAS.
  • 12.00 – msza święta w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Tomaszowie Mazowieckim ul. Słowackiego
  • Po mszy składanie kwiatów w kaplicy Pamięci Narodowej w kościele pw. NMP Królowej Polski, pod obeliskiem Nieznanego Żołnierza na dziedzińcu kościoła pw. NMP Królowej Polski, pod obeliskiem „Poległych i pomordowanych za Ojczyznę w latach 1939-1945” na terenie I Liceum Ogólnokształcącego ul. Mościckiego 12 oraz pod obeliskiem „Pamięci Żołnierzy Wyklętych” przy ul. Bohaterów 14-ej Brygady

Premiera filmu pt. „Wacław Szewczyk - niezłomne serce” w PCAS-ie

Również Powiatowe Centrum Animacji Społecznej w Tomaszowie zaprasza na uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie zaplanowano krótki koncert patriotyczny w wykonaniu wokalistów PCAS-u i premierę filmu pt. „Wacław Szewczyk – niezłomne serce”. To fabularyzowany dokument poświęcony Żołnierzowi Wyklętemu z naszego regionu, Wacławowi Szewczykowi ps. „Odrowąż”, „Orkan”.

Film powstał w formule non-profit, a w jego realizację zaangażowało się wiele podmiotów – harcerze, uczniowie szkół, grupy rekonstrukcyjne, leśnicy, regionaliści, firmy i osoby prywatne, a także reżyser Jan Jakub Kolski, który będzie gościem na premierze. Dokument zrealizowała młodzież – podopieczni sekcji filmowej PCAS-u.

- To dla nas bardzo ważny dzień. Nie tylko dlatego, że obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ale właśnie ze względu na premierę filmu, który w całości, od pierwszego do ostatniego klapsa, wyprodukowała nasza młodzież, podopieczni sekcji filmowej pod czujnym okiem instruktora Pawła Zysiaka – mówi Dorota Ignasiak, dyrektor placówki. – Młodzież włożyła w to mnóstwo serca i przede wszystkim ciężkiej pracy, ponieważ film powstawał popołudniami, wieczorami, w weekendy w okresie jesienno–zimowym, zatem niejednokrotnie spędzali na planie całe dnie, marzli, mokli, leżeli w śniegu, w błocie, naprawdę oddali się tej produkcji bez reszty.

Podopieczni PCAS sami napisali scenariusz, a opiekę merytoryczną sprawował regionalista i instruktor Jarosław Pązik. Premierę filmu „Wacław Szewczyk - niezłomne serce” zaplanowano w Powiatowym Centrum Animacji Społecznej w czwartek, 2 marca, o godz. 18.30.

Bezpłatne wejściówki są do odbioru w sekretariacie PCAS. Dzień wcześniej, bo 1 marca, odbędzie się pokaz przedpremierowy dokumentu, na który zaproszono osoby zaangażowane w jego realizację, bliskich aktorów i ekipy filmowej, koleżanki i kolegów z klas, w których na co dzień uczą się filmowcy, a także samorządowców, parlamentarzystów i wielu znamienitych gości, m. in. reżysera Jana Jakuba Kolskiego, który jest siostrzeńcem Wacława Szewczyka i wystąpił również w filmie.

Z kolei we wtorek, 28 lutego, delegacje złożą kwiaty w miejscu śmierci por. Wacława Szewczyka „Orkana” przy gajówce w Chrzemcach, natomiast 1 marca, już po pokazie filmu, kwiaty zostaną złożone pod tablicą poświęconą płk. Witoldowi Pileckiemu na terenie PCAS-u.

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Tomaszowie

W niedzielę, 5 marca, po raz siódmy w Tomaszowie Mazowieckim odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ma on na celu upamiętnienie żołnierzy drugiej konspiracji, działających w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego. Start biegu zaplanowano na godzinę 10.00 przy ulicy Browarnej.

Trasa biegu będzie przebiegać ulicą Browarną, przez Park Miejski Solidarność, chodnikiem przy ulicy Nowowiejskiej i Browarnej. Meta będzie usytuowana w Parku Miejskim „Solidarność” przed budynkiem Miejskiego Centrum Kultury – oddział MOK w Tomaszowie Mazowieckim, ul. Browarna 7.

Rejestrację uczestników trwa od 13 lutego do 3 marca 2023 poprzez zapisy mailowe pod adresem: [email protected]. W tym celu należy podać imię, nazwisko, datę urodzenia oraz miasto. Przyjęcie zgłoszenia zostanie potwierdzone zwrotnym e-mailem. Pierwszych 150 osób otrzyma pakiety startowe.

Na bieg można będzie również zapisać się w dniu zawodów od godziny 08:30 do 09:45 w budynku Miejskiego Centrum Kultury – Browarna.

Organizatorami biegu są: Fundacja Wolność i Demokracja oraz Gmina - Miasto Tomaszów Mazowiecki. Partnerami lokalnymi są: Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Łódzka Hufiec Tomaszów Mazowiecki, Jednostka Strzelecka 1002 Tomaszów Mazowiecki.

W rejonie ulicy Browarnej 5 marca 2023 będą występowały chwilowe utrudnienia w ruchu drogowym.

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Tomaszowie 2023. PROGRAM obchodów

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Tomaszowie 2023. PROGRAM obchodów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto