Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 2023 w Tomaszowie Mazowieckim ZDJĘCIA

Marek Obszarny
Marek Obszarny
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Tomaszowie Mazowieckim
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Tomaszowie Mazowieckim mat. UM w Tomaszowie Maz.
W 83. rocznicę zbrodni katyńskiej, władze samorządowe i mieszkańcy spotkali się w czwartek (13 kwietnia 2023) na cmentarzu wojennym w Tomaszowie Mazowieckim, by uczcić pamięć ofiar. Zobaczcie zdjęcia z uroczystych obchodów!

Obchody katyńskie w Tomaszowie Mazowieckim, 13.04.2023

Podczas czwartkowych uroczystości na cmentarzu odegrano hymn państwowy. Nie zabrakło modlitwy w intencji zamordowanych, okolicznościowych przemówień, apelu pamięci i salwy honorowej. Wszystkie przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod Krzyżem Katyńskim. Wśród nich władze samorządowe miasta z prezydentem Marcinem Witko i powiatu ze starostą Mariuszem Węgrzynowskim oraz marszałek senior Antoni Macierewicz. Na zakończenie uroczystości odbyła się Msza Św. w Kościele pw. Św. Jadwigi Królowej przy ul. Warszawskiej.

Wcześniej dyrekcja i pracownicy Powiatowego Centrum Animacji Społecznej w Tomaszowie złożyli kwiaty pod obeliskiem przy Dębie Pamięci przy ul. Farbiarskiej. Dąb nr 7015 jest żywym pomnikiem upamiętniającym Antoniego Małka, ur. 8 czerwca 1908 r. w Michałowicach, syna Jana i Walerii z Piekarskich, absolwenta seminarium nauczycielskiego w Tomaszowie Mazowieckim (1930) i Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty (1932). 1 I 1934 mianowany podporucznikiem ze starszeństwem, przydzielony do 36 pp. Od 1935r. w 72 pp. Nauczyciel. Antoni Małek został zamordowany w Katyniu w wieku 32 lat.

Zbrodnia katyńska

Katyń stał się symbolem wymordowania polskiej elity - oficerów wojska i policji, a także sędziów, funkcjonariuszy Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Granicznej i Służby Więziennej, ludzi kultury i nauki, którzy w ręce Sowietów dostali się po 17 września 1939 roku. Łącznie NKWD zabiło niemal 22 tys. polskich obywateli przetrzymywanych w obozach w Ostaszkowie, w Starobielsku i w Kozielsku.

Ich groby zostały odnalezione już w październiku 1941 roku, ale prawda o bestialskim mordzie wyszła na jaw dopiero 2 lata później, choć przez dziesiątki lat ZSRR zaprzeczał zbrodni zrzucając winę na Niemców.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Tomaszowie Mazowieckim

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 2023 w Tomaszowie Maz...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto