Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Pamięci o Majorze Hubalu. Uroczystości w Anielinie, w miejscu śmierci legendarnego dowódcy i świetnego jeźdźca (FOTO+FILM)

Andrzej Wdowski
Dzień Pamięci o Majorze Hubalu. Uroczystości w Anielinie
Dzień Pamięci o Majorze Hubalu. Uroczystości w Anielinie Andrzej Wdowski
Przy Szańcu Hubala w Anielinie odbyły się dzisiaj (28 kwietnia) uroczystości patriotyczno-religijne, poświęcone uczczeniu pamięci legendarnego dowódcy Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego, bohaterskiego żołnierza i świetnego jeźdźca majora Henryka Dobrzańskiego Hubala. Cześć mu oddać przyjechali ułani, żołnierze, uczniowie i harcerze, a także przedstawiciele władz samorządowych i mieszkańcy całego regionu.

We wtorek, 30 kwietnia, mija 79. rocznica śmierci majora Hubala, wielkiego Polaka, patrioty i niezłomnego żołnierza.

Dzisiejsze uroczystości przy Szańcu Hubala rozpoczęła polowa msza święta odprawiona przez ks. Jerzego Cedrowskiego, proboszcza parafii w Studziannie. Mówił on m.in. o niezłomnej postawie Henryka Dobrzańskiego.

Po niej przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Opocznie, starosta Marcin Baranowski i wicestarosta Maria Barbara Chomicz, a także przedstawicielka posła Roberta Telusa przypomnieli zebranym życie i działalność majora Henryka Dobrzańskiego, jego walkę o wolną i niepodległą Polskę oraz dokonania sportowe, bo przecież legendarny major Hubal był nie tylko doskonałym żołnierzem i dowódcą, ale również świetnym jeźdźcem, zwycięzcą wielu zawodów hippicznych w kraju i poza jego granicami.

Od 20. lat w uroczystościach upamiętniających majora Hubala uczestniczą ułani Stowarzyszenia Konna Grupa im. 7. Pułku Ułanów Lubelskich. W dowód uznania dla ich dokonań Zarząd Powiatu Opoczyńskiego ufundował dla Stowarzyszenia pamiątkową lancę. Odebrał ją z rąk przedstawicieli powiatu komendant stowarzyszenia ułan Henryk Szewczak.

Związek Żołnierzy Wojska Polskiego w trakcie uroczystości nadał krzyże "Za zasługi dla związku żołnierzy Wojska Polskiego". Złoty pośmiertnie otrzymał Leszek Zapart, współzałożyciel i były prezes oraz dowódca Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego majora Hubala.
Z pewnością uczestnicy uroczystości w Anielinie pamiętają pana Leszka z licznych inscenizacji historycznych i udziału w uroczystościach rocznicowych. Krzyż złoty odebrała żona pana Leszka Halina Zapart.

Drugi krzyż - brązowy odebrał druh Jerzy Łumiński, mieszkaniec gminy Poświętne, zasłużony strażak i propagator Hubalowych tradycji.

Na obchody związane z 79. rocznicą śmierci majora Hubala przyjechał do Anielina także Mirosław Głowacz, syn hubalczyka Franciszka Głowacza Lisa.
- Przyjeżdżam tu kiedy tylko nadarza się okazja, by uczcić pamięć Hubala i jego żołnierzy - mówi pan Mirosław. - Mój ojciec był jednym z dwóch żołnierzy, których major wysyłał do specjalnych akcji. Roman Rodziewicz i właśnie mój ojciec takie trudne zadania wykonywali. Każdą taką uroczystością jak dzisiejsza jestem bardzo wzruszony. Ja o tych wydarzeniach do dzisiaj nie mogę mówić spokojnie. Od razu łzy napływają mi do oczu i wzruszenie ściska mi gardło.

Uroczystości w Anielinie zakończył Apel Pamięci i salwa honorowa, po których przy Szańcu Hubala liczne delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze.

Wszyscy goście przybyli z różnych stron Polski pod Szaniec Hubala mogli posilić się smaczną grochówką przygotowaną przez gospodarzy obchodów Dnia Pamięci o Majorze Hubalu, którymi byli: Powiat Opoczyński, Gmina Poświętne i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi wraz z 25. Brygada Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto