Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwie ważne inwestycje ruszyły w Spale. Powstaje Sołtysówka nad stawem, ruszyły prace w parku [ZDJĘCIA]

bead
W Spale rozpoczęła się realizacja dwóch ważnych i dużych inwestycji gminnych. Nad stawem powstaje Sołtysówka, ruszyła także rewaloryzacja spalskiego parku.

Turyści spacerujący nad stawem w Spale zwracają uwagę na powstający na zachodnim brzegu zbiornika budynek.

Jak się okazuje, trwają tam prace przybudowie Sotłysówki, czyli wiejskiej świetlicy w stylu carskim. Inwestycję prowadzi gmina Inowłódz, na ten otrzymała pół miliona dotacji. Budynek powinien być gotowy jeszcze w tym roku.

Przetarg na wykonanie obiektu wygrała firma z Radomia oferując 1 mln zł. Prace ruszyły z kopyta, a obejmują budowę świetlicy o powierzchni ok. 160 metrów, na której mieścić się będzie sala zebrań, pomieszczenia wystawowe, sanitariaty i zaplecze. Budynek ma nawiązywać do zabytkowej architektury w stylu carskim, będzie wykonany z cegły klinkierowej i pokryty dachówką karpiówką. Obiekt będzie ekologiczny, bo wyposażony w panele fotowoltaiczne. W ramach zadania obiekt zostanie także wyposażony w meble i sprzęt multimedialny. Zostanie też zagospodarowany teren wokół.

Władze gminy chcą, by w pomieszczeniach wystawowych były gromadzone i pokazywane turystom pamiątki związane ze Spałą. Jeśli mieszkańcy mają takie przedmioty czy zdjęcia, mogą je udostępniać Gminnemu Centrum Kultury w Inowłodzu.

Sołtysówka powstaje w miejscu, gdzie kiedyś stała carska kuźnia. Kowale pracowali tu jeszcze na początku XX wieku. Później budynek był wykorzystywany na cele gospodarcze, gdy w latach 90. trafił do gminy, został przeznaczony na cele mieszkaniowe. Jego stan się jednak pogarszał, bo wyprowadzeniu lokatorów nie było innego wyjścia, jak zburzyć obiekt i wybudować nowy, tak też się stało.

Gmina pozyskała środki zewnętrzne i wkomponowała budynek w projekt zagospodarowania centrum Spały.

Jest wykonawca rewaloryzacji parku
Władze gminy wybrały również wykonawcę innej inwestycji, która będzie realizowana w Spale. Na przetarg wpłynęło osiem ofert, z dużą rozpiętością cenową, najkorzystniejsza okazała się oferta firmy w Inowłodza, która zaproponowała blisko 2,5 mln zł, co mieściło się w zaplanowanym budżecie. 1,8 mln zł z tej kwoty to dotacja pozyskana z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Co będzie obejmowała inwestycja? Prace obejmą Park Prezydentów II RP, czyli miejsce wokół fontanny, park kilka lat temu przeszedł metamorfozę, ale konieczne są kolejne prace rewaloryzacyjne. Inwestycja obejmie również park po drugiej stronie drogi krajowej na tyłach Hotelu Mościcki, część terenu należy tam do gminy, ale bez działki, gdzie stoi żubr. Nad rewitalizacją tej części trwają rozmowy z FWP.

Również prywatni inwestorzy realizują w Spale kilka inwestycji. W ostatnich dniach wyburzony został pawilon z czasów PRL stojący koło stacji benzynowej. Jak ustaliliśmy, ma tam powstać sklep spożywczy. Trwają także prace przy budowie apartamentowca, który powstaje w sąsiedztwie Hotelu Mościcki. Będzie to blok z ponad 30 mieszkaniami na sprzedaż o metrażu od 41 do 126 mkw, wyposażony m.in. w garaż podziemny. Inwestycja jest uzgodniona z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, a inwestorem jest firma Wisdom, ta sama, która kończy właśnie budowę nowego bloku przy ul. Wiejskiej w Tomaszowie Maz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Wachowicz szaleje z piłą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto