Dwa przedszkola w Tomaszowie Mazowieckim do likwidacji. Uchwałą intencyjną zajmą się na sesji radni miejscy

Beata Dobrzyńska
Na styczniową sesję Rady Miejskiej w Tomaszowie Maz. przygotowane zostały dwa projekty uchwał intencyjnych dotyczące likwidacji dwóch miejskich przedszkoli. O które placówki chodzi?

Przedszkola w Tomaszowie do likwidacji

Na styczniową sesję Rady Miejskiej w Tomaszowie Maz. przygotowane zostały dwa projekty uchwał intencyjnych dotyczące likwidacji dwóch miejskich przedszkoli. Chodzi o Przedszkole nr 8 przy ul. Stolarskiej oraz o Przedszkole nr 3 przy ul. Kombatantów. To na razie uchwały intencyjne, jeśli zostaną przyjęte przez Radę Miejską, ruszy proces konsultacji uchwał, opinię wyrazić musi m.in. Kuratorium Oświaty w Łodzi. Dopiero po zebraniu wszystkich opinii, radni podejmą decyzję o przyszłości placówek. Jeśli będzie zgoda na likwidację, placówki będą działać tylko do końca tego roku szkolnego.

Od kilku lat miasto mierzy się z niżem demograficzny, po naborze w niektórych miejskich placówkach przedszkolnych zostają miejsca wolne. Tendencja spadkowa w urodzeniach utrzymuje się, dla porównania w 2017 roku urodziło się 533 nowych tomaszowian, rok później 519, a w 2019 już tylko 439, a w 2020 440 dzieci. Z pewnością wpływ na słabsze nabory do publicznych placówek ma rosnąca liczba przedszkoli prywatnych w Tomaszowie, wielu rodziców, pomimo że to znacznie droższe rozwiązanie, wybiera właśnie prywatne przedszkola, podkreślając, że są w nich lepsze warunki do opieki, mniejsze grupy, z większą liczbą nauczycieli czy też większą ilością zajęć dodatkowych.

Dlaczego likwidacja Przedszkola nr 8?

O likwidacji Przedszkola nr 8 mówi się już od kilku lat, głównym argumentem jest bardzo zły stan budynku, w którym mieści się przedszkole, a co za tym idzie coraz mniejsze zainteresowanie placówką. Zdaniem inspekcji sanitarnej czy strażaków, dzieci w ogólne nie powinny tam przebywać. W ubiegłym roku został ograniczony nabór do placówki, co wywołało burzę wśród rodziców. Odbyło się wówczas wiele spotkań i rozmów dotyczących przyszłości placówki. Rodzice słyszeli zapewnienia, że placówka nie będzie likwidowana.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, Przedszkole nr 8 dysponuje 125 miejscami dla 5 oddziałów przedszkolnych. Obecnie w roku szkolnym 2020/2021 do placówki uczęszcza 70 wychowanków realizujących wychowanie przedszkolne w 3 oddziałach. Przewiduje się, że od roku szkolnego 2021/2022 w przedszkolu pozostałoby ok. 30 dzieci.

W przypadku ewentualnej likwidacji Przedszkola nr 8 wszystkim dzieciom zapewnia się możliwość kontynuowania wychowania przedszkolnego, w tym rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego w dwóch oddziałach przedszkolnych dla dzieci 5 i 6-letnich w Szkole Podstawowej nr 8, czyli po drugiej stronie ulicy, w której od roku szkolnego 2020/2021 funkcjonuje jeden oddział przedszkolny dla dzieci sześcioletnich, a budynek stwarza dalsze możliwości na utworzenie kolejnego oddziału przedszkolnego również dla dzieci młodszych – łącznie 50 miejsc. Miejsca będą również w pobliskim Przedszkolu nr 14 przy ul. Leona Witolda May`a 6/8, a także w innych miejskich przedszkolach.

Dlaczego likwidacja Przedszkola nr 3 na Niebrowie?
Przedszkole nr 3 dysponuje 125 miejscami dla 5 oddziałów przedszkolnych. Obecnie w roku szkolnym 2020/2021 do placówki uczęszcza 70 wychowanków realizujących wychowanie przedszkolne w 3 oddziałach. Przewiduje się, że od roku szkolnego 2021/2022 w przedszkolu pozostałoby ok. 45 dzieci. Co roku również władze zauważają mniejsze zainteresowanie placówką.

Podobnie, jak w przypadku przedszkola na Stolarskiej, powodem do zamknięcia placówki jest też zły stan techniczny budynku. Niezbędny do wykonania zakres prac, wynikający m.in. z zaleceń organów i instytucji kontrolnych jest bardzo szeroki i kosztochłonny. Rodzice dzieci zainteresowani miejscami w placówce będą mieli do wyboru inne placówki, położone w pobliżu: Przedszkole nr 12 przy tej samej ulicy, Przedszkole nr 17 na Warszawskiej czy Szkołę Podstawową nr 10, gdzie działają oddziały przedszkolne dla 6-latków.

Jak czytamy w uchwale, na miejscu obecnego Przedszkola nr 3 sąsiadującego z Przedszkolem nr 12 planuje się wybudować żłobek.

W przypadku obu likwidacji, nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi, obecnie zatrudnionym w przedszkolu zapewnia się w pierwszej kolejności możliwość zatrudnienia - tak czytamy w projektach uchwały.

- Niestety rodzi się coraz mniej dzieci. Dane demograficzne są nieubłagane. W przedszkolach tych problem ciągnie się od lat, rodzice narzekają na warunki w nich panujące, a my mamy coraz większe problemy z uzyskaniem pozwoleń na ich użytkowanie. Inwestowanie olbrzymich pieniędzy w remont placówek w najgorszym stanie technicznym nie ma sensu, ponieważ za parę lat będą one stały puste. Miejsc w pobliskich przedszkolach nie brakuje, a dzięki temu będziemy mogli je dofinansować. Jeżeli chodzi o Przedszkole nr 3, planujemy w tym miejscu budowę nowoczesnego żłobka - bo z brakiem miejsc dla takich maluszków mamy dziś problem. To nie jest tak, że likwidujemy placówki z dnia na dzień, to dopiero uchwała intencyjna, a cała procedura trwa długo. Potrzebna jest zgoda kuratora - a tej nikt nie wyda jeżeli nie zapewnimy miejsc dzieciom, a pracownikom przedszkoli pracy - mówi Izabela Śliwińska, wiceprezydent Tomaszowa Mazowieckiego.

Sesja, podczas której omawiane będą te dwa projekty uchwał została zaplanowana na czwartek, 28 stycznia. Projekt uchwały najpierw omawiany jest na komisjach, gdzie już wzbudził ogromne emocje, zwłaszcza wśród opozycji.

W poniedziałek w Szkole Podstawowej nr 8 odbyło się spotkanie rodziców, dyrekcji placówki oraz przedstawicieli Rady Miejskiej. Podczas spotkania rodzice usłyszeli m.in., że grupy z przedszkola nr 8 zostaną w całości przeniesione do szkoły po drugiej stronie ulicy, razem z wychowawcami, na potrzeby przedszkola zaadaptowany będzie cały parter placówki. To na razie jednak nie uspokoiło rodziców. Sesja w sprawie przyszłości przedszkoli już w czwartek.

To już oficjalne. Będzie czternasta emerytura

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie