Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Duża podwyżka cen ciepła w Tomaszowie Maz. O ile wzrośnie cena ciepła?

Dag
Zakład Gospodarki Ciepłowniczej w Tomaszowie Maz. ustalił nowe ceny za ciepło, które zaczną obowiązywać w nowym roku. Nowa taryfa została zaakceptowana przez Urząd Regulacji Energetyki i będzie to już trzecia podwyżka cen ciepła w ciągu roku. O ile więc wzrośnie cena ciepła w Tomaszowie Maz.?

Duża podwyżka cen ciepła w Tomaszowie Maz. O ile wzrośnie cena ciepła?

W przyszłym roku czekają nas kolejne podwyżki, tym razem cen ciepła. Zakład Gospodarki Ciepłowniczej w Tomaszowie Maz. ustalił nowe ceny za ciepło, które zaczną obowiązywać w nowym roku. Nowa taryfa została już zaakceptowana przez Urząd Regulacji Energetyki i będzie to już trzecia podwyżka cen ciepła w ciągu roku. Ostatnia miała miejsce w kwietniu 2021 roku. Wówczas średnia podwyżka cen w nowej taryfie wynosiła około 7,5 procenta. O ile teraz wzrośnie cena ciepła?

Urząd Regulacji Energetyki po rozpatrzeniu wniosku Zakładu Gospodarki Ciepłowniczej w Tomaszowie zatwierdził nowe taryfy cen ciepła. W uzasadnieniu czytamy m.in., że tomaszowskie przedsiębiorstwo naliczyło nowe stawki zgodnie z obowiązującymi przepisami Prawa Energetycznego i rozporządzeniem ministra środowiska z kwietnia 2021 roku w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło.

Chodzi o doliczenie w zatwierdzanych taryfach dla ciepła rekompensaty z tytułu niepokrytych kosztów rozliczenia emisji dwutlenku węgla za 2020 r. Tomaszowski ZGC uwzględnił tę rekompensatę w cenie ciepła, a stawki opłat za usługi przesyłania i dystrybucji ciepła zawierają koszty wynikające z uwzględnienia tej rekompensaty.

I tak, cena ciepła - 36,49 zł/GJ, która obowiązuje od kwietnia tego roku, wzrośnie do 59,47 zł/GJ. Wzrosną także opłaty za usługi przesyłowe we wszystkich grupach odbiorców i cena nośnika ciepła. O wprowadzeniu do rozliczeń nowych stawek cen ciepła odbiorcy mają być powiadomieni na co najmniej 14 dni przed datą ich wprowadzenia.

Znów wszystko przez szalejące ceny uprawnień emisji CO2....
Sposobem na uniknięcie zakupu drożejących uprawnień jest oczywiście rezygnacja z węgla na rzecz innych źródeł ciepła, ale jak wiosną tego roku zapowiadał prezes takie inwestycje wymagają czasu i nakładów finansowych. W ZGC planowane były dwie takie inwestycje, pierwsza to budowa kotła na biomasę. Tutaj przetarg już został rozstrzygnięty. Kolejna dotyczy inwestycji związanych z gazem, ale to już plan na kolejne lata.

Do rosnących cen ciepła podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej odniósł się prezydent Tomaszowa, Marcin Witko.

- Ceny rosną, takie taryfy zatwierdziło URE, ale one rosną znacząco mniej, niż rosną gdzie indziej - mówił podczas omawiania budżetu na 2022 rok prezydent i wspomniał, jak cenami zarządzał jeszcze poprzedni zarząd ZGC. - Mieliśmy niezłe wyniki finansowe, na inwestycje przeznaczaliśmy 4,5 mln rocznie przy 21 mln przychodzie. Byliśmy jedną z najlepszych ciepłowni w kraju, zatrudnialiśmy 63 pracowników i stać nas było na to, by tomaszowianie płacili najmniej. Dziś ta podwyżka będzie wyższa, ale tomaszowianie i tak zapłacą za ciepło dużo mniej, niż np. mieszkańcy Piotrkowa, czy miast, gdzie są instalacje systemowe, czyli takie, które są objęte uprawnieniami emisji CO2 - tłumaczył prezydent.

Dodał, że uprawnieniami objęte są instalacje systemowe o mocy powyżej 20MW. W Tomaszowie funkcjonuje instalacja ciepłowniczej o mocy blisko 70MW.

- Nie jesteśmy więc w stanie w żaden sposób uciec przed cenami uprawnień, które mogą oscylować nawet w 100 euro - wyliczał prezydent. - Z wielką nadzieją przyjąłem uchwałę sejmu, którą wysłano do Komisji Europejskiej w sprawie zawieszenia obowiązku płacenia za uprawnienia CO2.

Prezydent powołał się także na wystąpienie pokontrolne NIK z listopada tego roku, która dobrze oceniła gospodarkę komunalną w zakresie ciepłownictwa i systemów ciepłowniczych w Tomaszowie.

- Gdyby nie to, że uprawnienia emisyjne szaleją i z 5 euro dochodzą już do 90 euro za jedno uprawnienie, a przypomnę, że do spalenia jednej tony węgla potrzebne są dwa uprawnienia emisyjne, to dzisiaj spółka mogłaby dalej inwestować i realizować nasze cele, a tak musimy szukać innych rozwiązań, jak np. współspalanie - dodał prezydent Witko.

Transmisja sesji Rady Miejskiej w Tomaszowie z 16 grudnia 2021r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto