Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dbaj o serce, czyli profilaktyka chorób układu krążenia (CHUK)

Andrzej Gębarowski
Andrzej Gębarowski
Kardiolog leczy nie tylko choroby serca, ale także patologie naczyń krwionośnych i całego układu krążenia. Diagnozuje, przeprowadza badania, ustala plan leczenia, a następnie opiekuje się osobą chorą przez regularne konsultacje wyników
Kardiolog leczy nie tylko choroby serca, ale także patologie naczyń krwionośnych i całego układu krążenia. Diagnozuje, przeprowadza badania, ustala plan leczenia, a następnie opiekuje się osobą chorą przez regularne konsultacje wyników fot. 123rf
Choroby układu krążenia to główna przyczyna zgonów w Polsce i na świecie. Zmiana stylu życia oraz wczesna diagnostyka mogą odwrócić ten niekorzystny trend.

Mimo coraz lepszej diagnostyki i nowocześniejszych metod leczenia umieralność w Polsce z powodu chorób układu krążenia należy do najwyższych w Europie. Na ich rozwój wpływa wiele czynników związanych ze współczesnym stylem życia, m.in.: nieodpowiednia dieta, palenie tytoniu i picie alkoholu, stres czy brak lub niewystarczająca ilość aktywności fizycznej. Długotrwałe narażenie na te czynniki może prowadzić do licznych zaburzeń, m.in.: dyslipidemii, otyłości, cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego krwi. Tylko przez wyeliminowanie niewłaściwych nawyków, możemy w dużym stopniu zminimalizować ryzyko zachorowania.

Dla osób szczególnie narażonych na choroby układu krążenia został opracowany Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (CHUK), który ma na celu podniesienie wiedzy i świadomości pacjentów na temat chorób układu krążenia i zdrowego stylu życia, ale przede wszystkim zmniejszenie o 20 proc. zachorowalności i umieralności Polaków z powodu chorób układu krążenia.

Czy program jest dla Ciebie?

Tak, jeżeli:

  • jesteś osobą w wieku 35, 40, 45, 50 i 55 lat (w danym roku kalendarzowym) i dotychczas nie rozpoznano u Ciebie choroby układu krążenia oraz nie korzystałeś w ciągu ostatnich 5 lat z badań w ramach programu profilaktyki chorób układu krążenia (CHUK), również u innego świadczeniodawcy.
    albo
  • jesteś osobą szczególnie obciążoną czynnikami ryzyka, m.in.:

    • masz nadciśnienie tętnicze krwi,

    • masz podwyższone stężenie cholesterolu,

    • masz nadwagę lub jesteś osobą otyłą,

    • palisz papierosy,

    • masz więcej niż 35 lat,

    • jesteś mężczyzną,

    • jesteś obciążony genetycznie.

Cel programu

  • obniżenie o ok. 20 % zachorowalności i umieralności z powodu chorób układu krążenia osób objętych programem dzięki wczesnemu wykrywaniu i redukcji występowania i natężenia czynników ryzyka,
  • zwiększenie wykrywalności i skuteczności leczenia chorób układu krążenia (CHUK),
  • wczesna identyfikacja osób z podwyższonym ryzykiem CHUK,
  • promocja zdrowego stylu życia czyli niepalenia, prawidłowego odżywiania się oraz  aktywności fizycznej.

Kto i gdzie realizuje program?

Program jest realizowany przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Wszystkie poradnie podstawowej opieki zdrowotnej mają obowiązek realizacji programu.

Jak się zgłosić?

Świadczenia w ramach programu udzielane są bez skierowania. Wystarczy zgłosić się do swojego lekarza pierwszego kontaktu.

Co Cię czeka w ramach programu?

Lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad i skieruje Cię na badania (pomiar ciśnienia tętniczego krwi oraz badania biochemiczne). Na ich podstawie lekarz dokona oceny ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia oraz wskaże, w zależności od potrzeb, dalsze zalecenia:

  • ponownego badania za 5 lat,
  • edukacji zdrowotnej i ponownego badania za 5 lat,
  • pozostawienia pacjenta pod kontrolą lekarza POZ poza programem,
  • skierowania na dalsze leczenie do specjalisty.

Kiedy się zapisać?

Żeby wziąć udział w programie, wystarczy, że zgłosisz taki zamiar swojemu lekarzowi pierwszego kontaktu.

INFORMATOR O TERMINACH LECZENIA

Co przygotować?

Na wizytę weź ze sobą jedynie dokument tożsamości.

Jak długo będziesz czekać?

Termin zostanie wyznaczony w rejestracji zgodnie z dostępnością lekarza pierwszego kontaktu w danej placówce medycznej.

Co zyskasz?

Podniesiesz swoją wiedzę na temat chorób układu krążenia oraz zdrowego stylu życia, a jeżeli zostaniesz zakwalifikowany do grupy podwyższonego ryzyka, będziesz miał szansę na wczesne wykrycie choroby i zapewnione skuteczne leczenie specjalistyczne.  

Szczegółowe informacje o programie

Więcej informacji dotyczących gwarantowanych świadczeń w ramach profilaktyki chorób układu krążenia znajdziesz w Obwieszczeniu Ministra Zdrowia z dnia 21 marca 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (link: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190000736/O/D20190736.pdf) w części II (str. 5).

Na zdrowe serce

W Walentynki obchodziliśmy święto zakochanych. A zakochanie, miłość rozwijają się w sercu. Jak o nie dbać, by służyło nam przez lata? Schorzenia serca oraz naczyń krwionośnych dotykają nas coraz częściej. Są jedną z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych i – według WHO – główną przyczyną przedwczesnej śmierci. Ale dzięki profilaktyce przed wieloma z nich można się uchronić lub zapobiec ich pogłębianiu się.

Jak dbać o zdrowie serca?

  1. Jedz zdrowe tłuszcze – wielo- i jednonienasycone. Ich źródłem są ryby, orzechy, oliwa z oliwek. Unikaj tłuszczów trans, które są dodawane do wysoko przetworzonej żywności. Znajdziesz je w pakowanych wypiekach i przekąskach, w margarynach czy fast foodach. Uzupełniaj dietę o suplementy o właściwościach antyoksydacyjnych, wspierające naturalne mechanizmy obronne komórek.
  2. Stosuj odpowiednią dietę. Dla serca dobra jest żywność roślinna, zwłaszcza nieprzetworzona, zawierająca błonnik. Polecana jest dieta śródziemnomorska i jej odmiana –  dieta DASH.
  3. Dbaj o higienę jamy ustnej i codziennie czyść zęby szczoteczką i nicią dentystyczną, by zapobiec próchnicy. Bakterie zaangażowane w jej rozwój mogą przenikać do krwiobiegu i zwiększać ryzyko chorób serca i udaru mózgu.
  4. Pamiętaj o odpowiedniej ilości snu. Wskazane jest minimum 8 godzin nieprzerwanego odpoczynku w nocy. Jeśli chrapiesz lub cierpisz na bezdech senny, podejmij leczenie. Przeczytaj Jak dbać o dobry sen.
  5. Ruszaj się przez cały dzień. Pozostawanie w pozycji siedzącej przez dłuższy czas jest szkodliwe dla serca – bez względu na to, ile ćwiczeń później wykonasz. Ponadto długie siedzenie, zwłaszcza podczas podróży, zwiększa ryzyko zakrzepicy żył głębokich. Co robić? Parkuj dalej od biura, spaceruj kilka razy w czasie pracy. W każdej godzinie staraj się zrobić minimum 250 kroków.
  6. Unikaj używek palenia (również biernego!). Najlepiej rzuć palenie. A jeśli nie palisz – nie zgadzaj się na palenie w obecności Twojej i Twoich dzieci.

Kto leczy serce?

Złamane serce leczy czas. Chore – kardiolog. Kardiolog leczy nie tylko choroby serca, ale także patologie naczyń krwionośnych i całego układu krążenia. Diagnozuje, przeprowadza badania, ustala plan leczenia, a następnie opiekuje się osobą chorą przez regularne konsultacje wyników.
Do kardiologa potrzebujesz skierowania od lekarza podstawowej opieki leczniczej.

Jak badać serce?

Trzy podstawowe, nieinwazyjne badania kardiologiczne, to:

  1. EKG – bada czynność elektryczną serca. Pomaga w wykryciu zaburzeń rytmu i przewodzenia oraz niedokrwienia serca, a także częstoskurczu czy migotania przedsionków.
  2. Echo serca (inaczej echokardiografia) – badanie obrazowe serca. Pozwala ocenić budowę i działanie zastawek serca, dokonać pomiaru wielkości i pracy komór serca oraz zdiagnozować wady serca i nowotwory mięśnia sercowego. Badanie wykrywa także obecność płynu w worku osierdziowym.
  3. Próba wysiłkowa – bada czynność elektryczną serca podczas wysiłku. Jest niezwykle przydatne, gdy trzeba ustalić przyczyny zaburzeń rytmu serca. Pozwala określić rokowania u chorych po zawale serca czy po zabiegach na tętnicach wieńcowych, a także poznać rodzaj wysiłku fizycznego, na jaki chory na serce może sobie pozwolić w codziennym życiu.

WYBIERZ DARMOWE PLANY ŻYWIENIOWE DASH

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dbaj o serce, czyli profilaktyka chorób układu krążenia (CHUK) - Piotrków Trybunalski Nasze Miasto

Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto