Darmowe badania dla mieszkańców Łódzkiego – przebadaj się na cukrzycę

Artykuł sponsorowany
Cukrzyca to poważne zagrożenie, a sytuacja w Łódzkiem nie prezentuje się najlepiej. Wczesne wykrycie to podstawa walki z tą chorobą. Ruszył już program darmowych badań dla mieszkańców województwa. Zobaczcie kto i gdzie może z nich skorzystać!

Choroba naszych czasów

Statystyki biją na alarm, cukrzyca to choroba cywilizacyjna dotykająca całego świata. Z roku na rok wykrywa się coraz więcej zachorowań, a prognozy na przyszłość nie przewidują spadku. W Polsce już w 2013 roku dotkniętych tą chorobą było ponad 2,5 mln mieszkańców! Województwo łódzkie plasuje się, niestety, w czołówce porównania, zaraz za śląskim. W naszym regionie odsetek chorych stwierdzono na poziomie 6,4 %. Co ważne, przypadłość dotyka więcej kobiet niż mężczyzn.

Jak walczyć z cukrzycą?

Najprościej mówiąc, aby toczyć walkę z „epidemią cukrzycy” musimy zmieniać swój styl życia. Zdrowe żywienie oraz aktywność fizyczna to oczywiście podstawa. Jednak istnieją również obciążenia genetyczne i inne schorzenia, które mogą przyczynić się do zwiększenia prawdopodobieństwa zachorowania. Profilaktyka czy odpowiednio wcześnie podjęte leczenie mogą ochronić nas przed groźnymi skutkami tej choroby. Kluczowe są tu więc badania przesiewowe, dzięki którym odpowiednio wcześnie możemy dowiedzieć się o czyhającym zagrożeniu.

Bezpłatne badania

Dlatego też, dzięki dofinansowaniom z Funduszy Europejskich, placówki lekarskie z naszego województwa mają szansę na przeprowadzenie swoich własnych programów badań. Cel jest jeden: zapobieganie i wczesne wykrywanie cukrzycy typu 2. Co pewien czas odbywają się konkursy o dotacje, dzięki którym zainteresowane podmioty mają szansę otrzymać środki na realizację tego typu projektów. Dzięki nim mieszkańcy Łódzkiego mogą badać się zupełnie za darmo!

Kto może się przebadać?

Program badań przewidziany jest dla aktywnych zawodowo mieszkańców Łódzkiego w wieku powyżej 45 lat ze stwierdzonymi czynnikami ryzyka oraz bez czynników, jeżeli takie osoby nie miały wykonywanych (ze środków publicznych) badań w ciągu ostatnich 3 latach.

Czynniki, przy których zaleca się zrobienie badań przesiewowych to:

• nadwaga lub otyłość
• cukrzyca występująca w rodzinie (u rodziców bądź rodzeństwa)
• mała aktywność fizyczna
• stan przedcukrzycowy (stwierdzony we wcześniejszym badaniu)
• choroba sercowo-naczyniowa
• nadciśnienie tętnicze
• dyslipidemią (czyli zaburzenie gospodarki lipidowej)
• przebyta cukrzyca ciążowa
• urodzenie dziecka o masie ciała większej niż 4 kg
• zespół policystycznych jajników

Gdzie można się przebadać?

Obecnie, w wyniku ostatniej tury przyznawania dotacji unijnych, mieszkańcy naszego województwa mogą zupełnie bezpłatnie przebadać się w m.in. Pabianicach, Koluszkach, Konstantynowie Łódzkim, lub Łodzi.

Pełną listę placówek, w których możliwe jest darmowe przebadanie się można znaleźć pod adresem rpo.lodzkie.pl Warto skorzystać z podanych tam numerów kontaktowych i sprawdzić harmonogram badań oraz zarezerwować wizytę w konkretniej przychodni.
Same badania przesiewowe to nie wszystko. Osoby zakwalifikowane do programu będą mogły również skonsultować się z lekarzami i pielęgniarkami, skorzystać z edukacji na temat zdrowego stylu życia, wziąć udział w szkoleniach grupowych oraz w zależności od potrzeb uczestniczyć w konsultacjach dietetycznych lub diabetologicznych. Dodatkowo istnieje możliwość zapewnienia transportu i opieki asystenta dla potrzebujących na czas badania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto