Czystość powietrza w Tomaszowie i Opocznie: Powietrze w regionie łódzkim truje jak papierosy

Alicja Zboińska, wola
Paweł Relikowski / Polska Press
Udostępnij:
Najgorszym powietrzem w regionie łódzkim oddychają mieszkańcy Opoczna. Dwie godziny na dworze ma na nich taki wpływ, jakby wypalili niemal 11 papierosów. W pierwszej dziesiątce najbardziej "trujących" miast w Polsce znalazł się też Tomaszów.

Tak wynika z wyliczeń Polskiego Alarmu Smogowego, który przelicza zawartość w powietrzu bezno(a)pirenu na wypalane papierosy. W jeszcze gorszej sytuacji są mieszkańcy Suchej Beskidzkiej, gdzie nieświadome osoby „wdychają” dziennie aż 12 papierosów, w Rybniku natomiast 9.

Tomaszów Mazowiecki znalazł się na ósmym miejscu mało chlubnego zestawienia miast w Polsce. Mieszkańcy wdychają tyle szkodliwych substancji, ile zawiera prawie 9 papierosów.
W niewiele lepszej sytuacji są mieszkańcy podłódzkich Brzezin. Powietrze jest tam na tyle zanieczyszczone, że - jak wynika z Polskiego Alarmu Smogowego - mieszkańcy wdychają tyle szkodliwych substancji, ile zwiera 8 papierosów. Na dalszym miejscu w tym zestawieniu znalazły się m.in. Zduńska Wola - 7,1 papierosa, Radomsko - 6,6 papierosa i Rawa Mazowiecka - 6,5 papierosa.

Łodzianie są co prawda w dużo lepszej sytuacji niż mieszkańcy Opoczna, ale i tak powietrze jest na tyle zanieczyszczone, że przebywanie przez dwie godziny dziennie na dworze równa się wypaleniu 5,4 papierosa.

- Złe wyniki to efekt tego, że wiele domów jest ogrzewanych w sposób tradycyjny, czyli opalanych węglem - mówi Rafał Kądziela, burmistrz Opoczna. - Przemysł nie jest aż tak ekspansywny. Walczymy z tym niekorzystnym zjawiskiem. W mieście powstaje gazociąg. Będą go wykorzystywać firmy, ale zachęcamy też mieszkańców, by przyłączyli się do sieci. To ogrzewanie jest zdecydowanie bardziej ekologiczne i spowoduje zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza.

W Opocznie realizowany jest program „Kawka”, w ramach którego można uzyskać dotacje na zmianę systemu ogrzewania - z węglowego na bardziej ekologiczny. Trwa zbieranie deklaracji chętnych. Podłączenia są planowane w najbliższych latach.

W zanieczyszczonym powietrzu wdychamy także tlenki siarki, azotu i amoniak. Smog zawiera również metale ciężkie. Wszystko to kumuluje się w naszym organizmie i zwiększa ryzyko zgonu, spowodowanego chorobami układu krwionośnego, oddechowego oraz nerwowego. Ale to nie koniec zagrożeń.

- Wiele się mówi o skutkach wdychania szkodliwych substancji, jednak nie można zapominać, że to co unosi się w powietrzu, później spływa z deszczem do rzek, jezior i wód gruntowych - podkreśla Andreas Sygut z firmy Infraster, która specjalizuje się w oczyszczaniu wód opadowych.

Mieszkańcy Łodzi oddychają pyłami niszczącymi płuca i powodującymi raka [INFOGRAFIKA]

Z raportu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi wynika, że powietrze w województwie łodzkim jest bardzo zanieczyszczone. Przekroczone jest m.in. stężenie pyłów PM10, czyli takich, których ziarenka są bardzo małe i nie przekraczają średnicy 10 mikrometrów (jednej setnej milimetra). Taki pył pochodzi głównie z pieców węglowych, w których palą łodzianie. Małe ziarenka łatwo dostają się do płuc i osiadają w nich głęboko. W konsekwencji łodzianie częściej skarżą się na choroby układu oddechowego. To nie koniec złych wieści dla łodzian. Przekroczone są także normy pyłu PM25, który jest jeszcze groźniejszy od PM10.

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia ludzie, którzy są stale narażeni na jego wdychanie, żyją krócej. Powoduje on bowiem astmę i osłabia płuca.

Zbadaj jakość powietrza za pomocą telefonu

  • Pod koniec ubiegłego roku została uruchomiona aplikacja, która informuje o stanie powietrza w najbliższej okolicy. Chodzi o aplikację: „Jakość powietrza w Polsce”, w której dostępne są dane z bieżących odczytów ze stacji monitorujących stan powietrza, autoryzowane przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
  • Po zainstalowaniu aplikacji w telefonie można pobrać dane, pochodzące bezpośrednio z około 140 automatycznych stacji pomiarowych Państwowego Monitoringu Środowiska, rozmieszczonych w całym kraju. Aplikacja sama wybierze stację, która znajduje się najbliżej użytkownika, przy czym w każdej chwili będzie można sprawdzić informacje z pozostałych punktów pomiarowych. Aktualizacja danych będzie odbywać się co godzinę.
  • Wyniki pomiarów są podawane w sześciostopniowej skali (od „bardzo dobrego” do „bardzo złego”), odnoszącej się do potencjalnego wpływu zanieczyszczeń na zdrowie. Przykładowo ocena dostateczna oznacza, że długie przebywanie na powietrzu połączone z wysiłkiem fizycznym może mieć niekorzystne skutki zdrowotne.
  • Aplikacja jest bezpłatna. Bardziej szczegółowe dane, w tym archiwalne pomiary, można znaleźć na portalu powietrze.gios.gov.pl. Są tam też dostępne raporty tematyczne i analizy, dotyczące zanieczyszczenia powietrza w kraju oraz ocen jakości powietrza.

Najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce
(średnioroczny poziom B

Senior w sieci - Internet nie tylko dla młodych KOMENTARZ

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie