Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy będzie kolejne miasto w Łódzkiem? Ruszyły konsultacje z mieszkańcami Inowłodza

Beata Dobrzyńska
Beata Dobrzyńska
W Inowłodzu rozpoczęły się konsultacje dla mieszkańców dotyczące odzyskania praw miejskich. Potrwają one do 13 marca.

Kolejne miasto w Łódzkiem? Ruszyły konsultacje z mieszkańcami Inowłodza

Działania władz gminy Inowłódz są następstwem propozycji wojewody Tobiasza Bocheńskiego i mają związek z rządowym planem, by na 160. rocznicę powstania styczniowego miejscowości, które utraciły prawa miejskie w wyniku działań zaborców, ponownie mogły zostać miastem.

Pod koniec stycznia Rada Gminy podjęła uchwałę w sprawie rozpoczęcia procedury odzyskania praw miejskich. Status miasta nadaje w drodze rozporządzenia Rada Ministrów na wniosek rady gminy. Przed złożeniem wniosku muszą zostać przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami gminy w tej sprawie, a wola mieszkańców będzie kluczowa. Procedura będzie dalej prowadzona, jeśli mieszkańcy zaakceptują inicjatywę. W poniedziałek, 20 lutego, ruszyły konsultacje z mieszkańcami, formularze można pobierać m.in. w urzędzie gminy oraz na stronie internetowej. Można składać je osobiście lub również za pośrednictwem internetu. Potrwają do 13 marca.

- Rodzą się pytania o pozytywne i negatywne aspekty w przypadku odzyskania praw miejskich przez Inowłódz. Zmiana gminy wiejskiej w miejsko-wiejską nie przyniesie ze sobą negatywnych konsekwencji, jeśli chodzi o podatki, ustalenie ich wysokości leży bowiem w kompetencji rady - informuje Urząd Gminy w Inowłodzu. - W przypadku pozyskiwania środków zewnętrznych, to według obecnie obowiązujących przepisów zasady dotyczące ich pozyskiwania dla miejscowości do 5 tys. mieszkańców będą takie same jak do tej pory. Aspektów negatywnych nie widać, a pozytywne trudno określić, Gmina Inowłódz z miastem prawdopodobnie zyska wizerunkowo, ponadto, jeśli Inowłódz był kiedyś miastem to może warto skorzystać z możliwości, aby status miasta odzyskał, przede wszystkim, żeby w tej sprawie wypowiedzieli się mieszkańcy.

Inowłódz był kiedyś liczącym się w kraju miastem

Przypomnijmy, że Inowłódz otrzymał prawa miejskie w połowie XIV wieku od Króla Kazimierza Wielkiego, ale już na przełomie IX i X wieku pełnił ważną rolę. Inowłodzka przeprawa bowiem stanowiła ważny element szlaków drogowych, zarówno o charakterze krajowym, jak i prowadzących m.in na Ruś i Węgry. Król Kazimierz Wielki nadając osadzie prawa miejskie nakazał kupcom podróżującym z Torunia do Krakowa i dalej na Węgry, aby wybierali szlak prowadzący przez Inowłódz. Podniosło to rangę miasta, które stało się ważnym punktem na mapie i wkroczyło w najlepszy okres w swych dziejach - informuje Urząd Gminy w Inowłodzu. - Potop szwedzki położył kres świetności miasta, które nigdy nie odzyskało dawnej rangi. A dodatkowo, drugi rozbiór Polski i późniejsza polityka zaborców spowodowały, że w 1870 roku Inowłódz stracił prawa miejskie.

Obecnie Inowłódz jest bardzo znaną i lubianą miejscowością turystyczno-wypoczynkową nie tylko w naszym regionie. Na początku 19. wieku, po odkryciu źródeł wód mineralnych, do Inowłodza zaczęli licznie przyjeżdżać rekonwalescenci i wczasowicze, a wakacje spędzał również Julian Tuwim, który atrakcyjność inowłodzkiego regionu chwalił także w swoich utworach.

1 stycznia 2023 roku, po ponad 150 latach, prawa miejskie odzyskał Ujazd w powiecie tomaszowskim. Tym samym powiat tomaszowski poza stolicą powiatu ma drugie miasto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto