Cztery firmy chcą rewitalizować plaże i molo w Smardzewicach nad Zalewem Sulejowskim. Wszystkie oferty wyższe niż kosztorys...

Beata Dobrzyńska
Udostępnij:
W Urzędzie Gminy w Tomaszowie Maz. otwarto oferty złożone w przetargu na rewitalizację plaż i molo w Smardzewicach nad Zalewem Sulejowskim. Wszystkie oferty są wyższe niż zakłada kosztorys.

W poniedziałek, 9 maja, w Urzędzie Gminy w Tomaszowie Maz. otwarto oferty, które wpłynęły w przetargu na rewitalizację plaż i mola w Smardzewicach nad Zalewem Sulejowskim.

Przetarg został ogłoszony pod koniec marca, początkowo termin otwarcia ofert wyznaczono w połowie kwietnia, ale zainteresowanie przetargiem było bardzo duże, a do urzędu gminy wpływało mnóstwo pytań od potencjalnych wykonawców. W efekcie SIWZ, czyli specyfikację przetargu zmieniano aż sześciokrotnie, przesuwano też w czasie otwarcie ofert. W poniedziałek oferty zostały przez komisję przetargową otwarte. Rozbieżność cenowa okazała się bardzo duża.

Najniższą ofertę złożyła firma Joka Budownictwo z Łodzi na kwotę 20,7 mln zł, kolejna jest oferta firmy INMEL z Poznania na 27 mln zł, trzecia w kolejności jest oferta Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowo-Usługowe Janusz Ostrowicki z Tłuchowa na 33 mln zł, a najwyższą ofertę złożyło konsorcjum, którego liderem jest HZBUD z Zielonej Góry - 34 mln zł. Wszystkie firmy dają gwarancję prac na 5 lat.

Wszystkie te oferty niestety przekraczają kwotę założoną w kosztorysie, która wynosi 18,8 mln zł. Nawet do najniższej oferty trzeba dołożyć prawie 2 mln zł. Jaką decyzję podejmą w tej sprawie partnerzy inwestycji czyli Gmina Tomaszów i Wody Polskie? Czy znajdą się brakujące środki i inwestycja ruszy w tym sezonie, a może przetarg zostanie ogłoszony ponownie? Dowiemy się w najbliższych dniach.

Co będzie obejmowała inwestycja?

To jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji turystycznych w powiecie tomaszowskim, która niestety nie ma szczęścia, bo w przeszłości były już ogłaszane przetargi, ale wykonawcy nie udało się znaleźć. W 2015 roku szacowano, że inwestycja ma kosztować 7 mln zł. Dziś kosztorys to już prawie 19 mln zł, a to i tak za mało. Gmina Tomaszów i Wody Polskie na inwestycję pozyskały pieniądze z Unii Europejskiej i Polskiego Ładu.

Pierwsza część dotyczy terenów rekreacyjnych nad Zalewem Sulejowskim w miejscowości Smardzewice i będzie obejmowała budowę: obiektów zaplecza higieniczno-sanitarnego, budynku administracyjny (dla WOPR), ciągów komunikacyjnych (pieszo-jezdne) i alejek spacerowych - na terenie plaży i w lesie, utwardzenie terenu (pod przyszłe obiekty modułowe na małą gastronomię i food truck’i), rekultywację plaży piaszczystej i trawiastej. Powstaną również dwa place zabaw, siłownia plenerowa, boisko do piłki plażowej, scena letnia plenerowa, mała architektura typu: ławki, stoliki, stojaki na rowery itp., miejsce do kąpieli dla dzieci i dla dorosłych, będzie też oświetlenie parkowe oraz zabiegi pielęgnacyjne zieleni. Doprowadzona zostanie infrastruktura techniczna typu: wodociąg, kanalizacja sanitarna, energia elektryczna.

Druga część zadania będzie dotyczyła przebudowy ulicy Klonowej, to uliczka położona przy plaży, zdemolowana i rozpadająca się, na której panuje zupełna swawola, jeśli chodzi o parkowanie, spacery i jazdę na rowerach. W ramach inwestycji powstanie nowa jezdnia, chodnik, ścieżka rowerowa, odwodnienie, zjazdy do posesji, zatoczki parkingowe, oświetlenie.

Trzecia część inwestycji będzie leżała po stronie RZGW i obejmie tereny będące pod zarządem RZGW. Ta część zawiera remont nabrzeża i wykonanie na nim ciągu pieszego, zapewnienie dostępu do nabrzeża, molo - rewitalizację pod kątem aktywacji usług turystycznych, plażę piaszczystą oraz wykonanie dwóch wejść na molo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jakie kraje są najbardziej “odporne klimatycznie?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie