Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chcą upamiętnić Jana Dorociaka, wieloletniego dyrektora Mechanika w Tomaszowie

bead
Radni powiatowi związani z Komitetem Wyborczym Marcina Witko złożyli wniosek o nadania im. Jana Dorociaka dla hali sportowej przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych numer 1, czyli w popularnym Mechaniku.

Radni powiatowi związani z Komitetem Wyborczym Marcina Witko złożyli wniosek o nadania im. Jana Dorociaka dla hali sportowej przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych numer 1, czyli w popularnym Mechaniku. Jan Dorociak przez wiele lat był dyrektorem Mechanika, szkoła, która cieszy się dziś ogromnym zainteresowaniem młodzieży, zawdzięcza mu dynamiczny rozwój.

- Zazwyczaj nadawanie imion placom, ulicom, i innym miejscom publicznym budzi wiele, często negatywnych emocji. Chcielibyśmy odejść od tych negatywnych praktyk. Chcemy równocześnie abyśmy w mieście honorowali osoby zasłużone. Naszym zdaniem dobrym pomysłem jest łączenie ważnych dla lokalnej społeczności osobistości z miejscami, z którymi byli związani. Dyrektor magister Jan Dorociak był nie tylko sprawnym menadżerem. To także, a może przede wszystkim, osoba niezwykle lubiana i szanowana przez uczniów, zawsze gotowa do pomocy. Widział w uczniach ludzi a nie cyferki w dziennikach i liczby w statystykach - mówi jednej z inicjatorów a równocześnie były uczeń szkoły, Mariusz Strzępek.

Jan Dorociak był wieloletnim dyrektorem szkoły. Na stanowisko władze oświatowe powołały go w 1970 roku. Wcześniej pełnił funkcję wicedyrektora szkoły Rzemiosła Budowlanego. Kierował placówką aż do swojej śmierci w 1989 roku. To właśnie Janowi Dorociakowi szkoła zawdzięcza swój dynamiczny rozwój. Od pierwszych dni piastowania urzędu, dyrektor rozpoczął usilne starania o przyznanie środków finansowych na kapitalne remonty pomieszczeń i rozbudowę szkoły. Dobudowano II piętro budynku głównego. Wzniesiono nowy gmach, w którym znalazła się biblioteka z czytelnią, świetlicą, pracownie techniczne oraz stołówka szkolna. W roku szkolnym 1972/73 utworzona została nowa komórka szkoleniowo-wychowawcza wchodząca w skład Zasadniczej Szkoły Zawodowej – „4-letnie Liceum Zawodowe” o specjalności „mechanik obróbki skrawaniem”.

W roku szkolnym 1975/76 szkoła zmienia nazwę na „Zespół Szkół Zawodowych nr 1”, w którym wraz z Liceum Zawodowym mieściło się pięć jednostek programowych: Zasadnicza Szkoła Metalowa, Technikum Mechaniczne 5-letnie, Technikum Mechaniczne 3-letnie i Technikum Mechaniczne 3-letnie dla Pracujących.

W roku 1976 rozpoczyna się budowa hal sportowych w dawnym województwie piotrkowskim. Młodzież ZSZ nr 1 była najbardziej usportowioną młodzieżą spośród uczniów szkół ponadpodstawowych regionu. Ogromny wkład w to usportowienie młodzieży obok wspaniałych nauczycieli w-f miał wielki entuzjasta i przyjaciel młodzieży mgr Jan Dorociak. To dzięki jego staraniom budowa hali sportowej przebiegła jak na owe czasy bez problemów i zakończyła się w 1982 r. Szkoła mogła się poszczycić nowoczesnym obiektem, na miarę czasów.

W tym samym czasie w 1982 r., z uwagi na duże zainteresowanie tematyką elektroniczną uczniów szkół tomaszowskich, Zespół Szkół wzbogacił się o Technikum Elektroniczne. Uczniowie tego profilu zdobywali nagrody Kuratora Oświaty i Naczelnej Organizacji Technicznej. Profil należał do najbardziej elitarnych w całym województwie i przyciągał uczniów ze wszystkich okolicznych miejscowości, tym Piotrkowa Trybunalskiego, Opoczna, Rawy Mazowieckiej, Sulejowa, Końskich.

27 listopada 1982 r. społeczność szkolna przeżywała doniosłe chwile: nadania szkole imienia gen. Tadeusza Kościuszki, przekazano ufundowanego przez Komitet Rodzicielski Sztandaru Szkolnego z wizerunkiem patrona oraz przekazano do użytku hali sportowej. Imię nadane szkole nie było przypadkowe. Patrona wyłoniono w drodze konkursu – plebiscytu przeprowadzonego wśród młodzieży szkolnej.

Jan Dorociak cytował w tym dniu słowa patrona: "Obywatel, który chce się szczycić mieniem dobrego Polaka, powinien poświęcić wszystko dla ojczyzny, być zawsze ludzkim i sprawiedliwym". Ta maksyma przyświecała i przyświeca wielu pokoleniom uczniów naszej szkoły. Dzięki czemu ZSZ nr 1 z roku na rok zyskiwał na prestiżu, coraz więcej uczniów chciało zdobywać tu wiedzę i umiejętności. Przez kolejne lata życie szkoły toczyło się rytmem wyznaczonym przez wydarzenia w szkole, uroczystości, wycieczki, zajęcia pozalekcyjne, sukcesy, a niekiedy i porażki odnoszone przez uczniów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto