18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Alfabet Tomaszowski. Hasła na K: Kulmowa, Kawka, Kuźnice i Karpaty... gdzie są?

Beata Dobrzyńska
Joanna Kulmowa otrzymuje tytuł Honorowej Obywatelki Tomaszowa
Joanna Kulmowa otrzymuje tytuł Honorowej Obywatelki Tomaszowa Marek Obszarny
W naszym Alfabecie Tomaszowskim coraz więcej haseł. Dziś kontynuujemy przedstawianie Państwa propozycji na literę K.

K jak Kuźnice Tomaszowskie. Tomaszów nie od razu był Tomaszowem. Najpierw powstała tu osada górniczo- hutnicza, zwana Kuźnicami Tomaszowskimi. Za datę jej "narodzin" uważa się rok 1788. Wytapiano tam stal z rudy żelaza wydobywanej w okolicach pobliskich wsi Niebrów i Starzyce. Pierwszymi mieszkańcami Kuźnic byli hutnicy sprowadzeni z terenu Zagłębia Staropolskiego.
W 1822 roku osada przyjęła nazwę Tomaszów Mazowiecki. Miano to zostało nadane na cześć jej założyciela Tomasza hr. Ostrowskiego.

K jak Kulmowa Joanna. Polska poetka, prozaik, autorka utworów scenicznych oraz książek dla dzieci i młodzieży, reżyser, a dla nas przede wszystkim ostatnia przedstawicielka znanego w Tomaszowie rodu Landsbergów. Wychowywała się w rodzinnej willi, gdzie obecnie mieści się Urząd Pracy. Z Tomaszowem rozstała się podczas wojny, ale o korzeniach nie zapomniała. O naszym mieście pisała m.in. w książce pt. "Topografia myślenia". 30 stycznia tego roku uhonorowano ją tytułem "Honorowej Obywatelki Tomaszowa Mazowieckiego".

ZOBACZ TAKŻE:
Tytuł Honorowej Obywatelki Tomaszowa dla Joanny Kulmowej

K jak Karpaty. Nazwa dzielnicy w Tomaszowie, do której należy ul. Mireckiego i uliczki do niej przyległe. Nie wiadomo skąd wzięła się jej nazwa, nie ma tam przecież żadnych gór...

Kjak Kaczka. Historyczna dzielnica miasta położona w północno- wschodniej części Tomaszowa (od rzeki Czarnej do granicy lasów spalskich i od Wolbórki do końca ul. Piaskowej). Przed włączeniem do miasta, była to osada przemysłowa, w której mieszkali głównie robotnicy Tomaszowskiej Fabryki Sztucznego Jedwabiu. Należała do gminy Lubochnia. Mieszkańcy osady kilkukrotnie i bezskutecznie zwracali się do władz Tomaszowa z prośbą o włączenie do miasta (np. w 1926 i 1939 roku). Przed wojną było tam 471 domów i 3 178 mieszkańców. Kaczkę przyłączono do Tomaszowa 1 stycznia 1949 roku. Dzięki temu miasto powiększyło się o 127 ha. Już w latach 50. XX wieku podjęto decyzję o likwidacji zabudowy mieszkaniowej Kaczki ze względu na szkodliwe dla zdrowia wyziewy. Ludność Kaczki przesiedlono głównie na nowe osiedle Strzelecka (jego budowę rozpoczęto w 1960 r.)


K jak Kawka Tadeusz.
To nazwisko w Tomaszowie jest już legendą. Tadeusz Kawka był geografem, pedagogiem i nauczycielem, dyrektorem szkół średnich, działaczem społeczno-kulturalnym, historykiem szkolnictwa, współzałożycielem i długoletnim prezesem Towarzystwa Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego. Szczególnie zapisał się w historii I LO. Był tam nie tylko nauczycielem i dyrektorem, ale również badaczem dziejów szkoły. Spod jego pióra wyszły cenne książki na jej temat np.„Szkoła, która przeszła do historii. Encyklopedyczny słownik znanych absolwentów, nauczycieli i rodziców uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Tomaszowie Mazowieckim 1901-2001”. Profesora Kawkę tomaszowianie żegnali w 2012 roku. Odszedł mając 83 lata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto