Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Al. Piłsudskiego w Tomaszowie Maz. na starych i nowych zdjęciach. Najpierw Kaliska, potem Wojska Polskiego [ZDJĘCIA]

bead
Al. Marszałka Józefa Piłsudskiego mogłaby być jedną z reprezentacyjnych ulic Tomaszowa... I taką w założeniu miała być. Historię tejże ulicy opisał Marian Fronczkowski, tomaszowski badacz historii, regionalista, członek Towarzystwa Przyjaciół Tomaszowa. Przeczytajcie i zobaczcie na zdjęciach, jak ulica zmieniała się na przestrzeni lat.

O historii al. Marszałka Józefa Piłsudskiego pisze w dokładnym opracowaniu Marian Fronczkowski. Przypomina, że w planach Antoniego hr. Ostrowskiego z roku 1824 dotyczących rozwoju osady przemysłowo-handlowej, Rynek św. Józefa przecinała ulica Kaliska, która miała stać się główną ulicą osady. Miała to być ulica reprezentacyjna powstającego miasta. Jednak na pierwszy bruk ulica Kaliska musiała czekać do roku 1873. Natomiast aleją spacerową stała się dopiero w ostatnim dziesięcioleciu XIX wieku, kiedy to obsadzono ją podwójnym szpalerem drzew liściastych, głównie kasztanowcami. Wtedy to lokalna prasa pisała, że jest szczególnie zadbaną i najładniejszą ulicą miasta. W roku 1890 rozpoczęto brukowanie chodników tej ulicy, ale trwało to aż do roku 1912. Trotuary do skrzyżowania z ul. Farną zostały wyłożone betonowymi płytami dopiero w roku 1928.

Pierwsze 8 latarni gazowych rozświetliło ulicę dopiero w roku 1910, a w roku 1923 pojawiły się pierwsze latarnie elektryczne. Około roku 1910 tak jak i na innych głównych pojawiły się pierwsze kamienne słupy ogłoszeniowe.

Pierwsze domy przy tej ulicy zaczęto budować w latach 1824 – 1825 po jej południowej stronie. Przy Al. Marszałka J. Piłsudskiego zachowały się cztery domy z lat 30. XIX wieku, które były zasiedlone jeszcze przed 1830 r. przez tkaczy rękodzielników (pod nr 4, 6, 8,18). Jest też jeden zrekonstruowany budynek z tego samego okresu (pod nr 34) oraz kilkanaście kamieniczek wybudowanych pod koniec wieku XIX i na początku XX wieku.

Podczas pierwszej okupacji niemieckiej w latach 1915-1918 ulica otrzymała nazwę Alei Hindenburga (Hindenburgallee). Po odzyskaniu niepodległości w listopadzie 1918 r. wróciła do dawnej nazwy i na powrót była ulicą Kaliską. W roku 1925 zmieniono nazwę ulicy Kaliskiej na Al. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Podczas drugiej okupacji niemieckiej w latach 1940-1945 znów była Al. Hindenburga. Od 18 stycznia 1946 do 1990 r. nosiła nazwę Al. Wojska Polskiego. Po dekomunizacji patronem ponownie został marszałek Józef Piłsudski.

Więcej o kamienicach wzdłuż al. Piłsudskiego TUTAJ

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto