Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

75. rocznica śmierci legendarnego majora Hubala. Ściana Pamięci odsłonięta przy Szańcu w Anielinie

Andrzej Wdowski
75.rocznica śmierci legendarnego mjra Hubala
75.rocznica śmierci legendarnego mjra Hubala Andrzej Wdowski
Ścianę Pamięci poświęconą Hubalczykom odsłonięto dzisiaj (30 kwietnia) w Anielinie w powiecie opoczyńskim podczas uroczystości upamiętniających 75. rocznicę śmierci majora Henryka Dobrzańskiego Hubala, legendarnego dowódcy Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego, niezłomnego żołnierza i wspaniałego sportowca, olimpijczyka z Amsterdamu, zwycięzcę wielu konkursów hippicznych w kraju i zagranicą.

Hubal zginął 30 kwietnia 1940 roku w zagajniku koło Anielina, otoczony przez wojska niemieckie. Śmierć ponieśli także kapral Ryś i ułan Kośka.

Dzisiaj w tym miejscu stoi Szaniec Hubala, symbol niezłomnej walki majora i jego oddziału. Od lat do Anielina przyjeżdżają ludzie z całej Polski, by oddać hołd Hubalowi i jego żołnierzom. Niestety, z każdym rokiem tych bohaterskich żołnierzy majora ubywa. Obecnie żyje ich już zaledwie dwóch. Obaj nie mogli jednak w tym roku przyjechać do Anielina, by oddać cześć swojemu dowódcy, bo nie pozwoliło im na to zdrowie.

Zjawili się natomiast członkowie rodzin Hubalczyków, kombatanci, młodzież szkolna, harcerze, strzelcy i ułani oraz oczywiście parlamentarzyści i samorządowcy. Wśród gości byli m.in. Jacek Michałowski, szef kancelarii prezydenta RP, były premier Waldemar Pawlak, wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak oraz posłowie Dorota Rutkowska i Robert Telus. Obecny był także znany łódzki przedsiębiorca Witold Skrzydlewski, sponsor tablic wmurowanych w Ścianę Pamięci.

Do Anielina przyjechali ułani z Lublina, rowerzyści z Włocławka, uczniowie z Opoczna, Kunic i Szadkowic. Tu także swą metę wyznaczyli sobie uczestnicy pieszego i rowerowego Rajdu im. Majora Hubala, organizatorem którego było opoczyńskie PTTK.

Historię Szańca Hubala i oddziału majora Henryka Dobrzańskiego przypomnieli przewodnicząca Rady Powiatu Opoczyńskiego Barbara Chomicz i starosta Józef Róg.

Wśród odsłaniających Ścianę Pamięci na której znalazły się nazwiska Hubalczyków był m.in. Henryk Sobierajski, wnuk majora Hubala, który w Anielinie zjawił się wraz z żoną i córką. To właśnie on przed pięciu laty w Warszawie z rąk prezydenta RP odebrał nadany Hubalowi Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski.
Poświęcenia Ściany Pamięci dokonał ks. Piotr Majka, kapelan 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Maz., która wraz z opoczyńskim starostwem była głównym organizatorem dzisiejszej uroczystości.

W trakcie uroczystości płk Marian Zach, wiceprezes środowiska Hubalczyków odebrał złoty krzyż.

Muzeum Regionalne w Opocznie z okazji 75. rocznicy śmierci Hubala przygotowało przy Szańcu Hubala w Anielinie specjalne stoisko z publikacjami poświęconymi Hubalowi i jego żołnierzom. Wśród wielu pozycji znalazła się także ta najświeższa, wydana wczoraj, zatytułowana "Anielin - tu poległ Hubal". Jej autorami są Andrzej Dyszyński, Łukasz Ksyta i Tomasz Łuczkowski. Cała trójka obecna była dzisiaj w Anielinie. Przyjechał również Jan Zaborowski, autor niedawno wydanej książki "Major Hubal i jego żołnierze".

Po apelu pamięci i salwach honorowych na cześć Hubala i jego żołnierzy licznie przybyła do Anielina publiczność obejrzała popisy ułańskie. Była także okazja żeby z ułanami porobić sobie pamiątkowe zdjęcia i przejechać się na koniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto