Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

300 plus w Tomaszowie i Opocznie. Jak złożyć wniosek na wyprawkę dla dziecka do szkoły? [porady, terminy]

Dagmara Kubczak, materiały prasowe
Rządowy program 300 plus ruszył także w Tomaszowie. Od 1 lipca przez internet można złożyć wniosek o świadczenie Dobry Start. Program 300 Plus, to program premiera Mateusza Morawieckiego. Każdy rodzic, jeśli złoży wniosek, otrzyma 300 zł na dziecko na wyprawkę szkolną. Te pieniądze mają pomóc dzieciom i młodzieży uczącym się w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

Szacuje się, że w Tomaszowie z programu 300 PLUS skorzysta około 8 tysięcy uczniów. Wnioski można składać od 1 lipca przez internet, a od 1 sierpnia w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim przy ul. Cekanowskiej 5. W Opocznie tych wniosków może być ponad 6 tysięcy. Jak poinformował nas dział świadczeń w MOPS w Opocznie, do dzisiaj (3 lipca) mieszkańcy złożyli już ponad 200 wniosków.

Jak informuje Miejski Ośrodek pomocy Rodzinie w Tomaszowie, zgodnie z rozporządzaniem świadczenie przysługuje niezależnie od dochodu na rozpoczęcie roku szkolnego dla dzieci do ukończenia 18 roku życia lub 20 roku życia w razie kontynuowania rozpoczętej przed ukończeniem 18 lat nauki w danej szkole. W przypadku dzieci niepełnosprawnych uczących się w szkole świadczenie przysługuje nie dłużej niż do ukończenia 24 roku życia.

Po raz pierwszy program ma objąć uczniów rozpoczynających rok szkolny 2018/2019. Przyznanie i wypłata świadczenia będą realizowane przez gminy, a w przypadku dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej przez powiaty. Świadczenie będzie przyznawane m. in. na wniosek rodzica, opiekuna lub rodziny zastępczej.
Świadczenie nie będzie przysługiwało, gdy dziecko zostanie umieszczone w domu pomocy społecznej, młodzieżowym ośrodku wychowawczym, schronisku dla nieletnich, zakładzie karnym, szkole wojskowej lub innej szkole, jeśli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne utrzymanie, albo w pieczy zastępczej (w takim przypadku świadczenie „Dobry Start” będzie przysługiwało osobom sprawującym pieczę zastępczą). Jak również nie przysługuje na dziecko uczęszczające do przedszkola oraz z tytułu rozpoczęcia rocznego przygotowania przedszkolnego tzw. „zerówka”.

Wnioski można składać od 1 lipca każdego roku drogą elektroniczną poprzez portal ministerialny Emp@tia (adres strony: empatia.mpips.gov.pl) oraz PUE ZUS e PUAP, a także bankowość elektroniczną, natomiast od 1 sierpnia będą przyjmowane wnioski składane drogą tradycyjną tj. papierową podczas osobistej wizyty w organie właściwym.

Wnioski elektroniczne i papierowe będzie można składać do 30 listopada.

Prawidłowo wypełniony wniosek i kompletny złożony w miesiącach lipiec i sierpień, zostanie rozpatrzony i zrealizowany do końca września. Rozporządzenie przewiduje 2 miesięczny termin na ustalenie prawa i wypłaty przysługującego świadczenia, licząc od dnia złożenia wniosku wraz z dokumentami. Świadczenie „Dobry Start” nie jest objęte koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego.

Przewiduje się, iż z nowego programu skorzysta ok. 8.000 dzieci. 300 zł to kwota netto, zwolniona z podatku dochodowego i nie będzie podlegać egzekucji, podobnie jak inne świadczenia dla rodzin. Świadczenie to również nie jest liczone do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia, dotyczy to w szczególności m. in. świadczeń z pomocy społecznej, funduszu alimentacyjnego, świadczeń rodzinnych, dodatków mieszkaniowych, stypendiów dla uczniów i studentów.

Druki na świadczenie „Dobry Start” można pobierać ze strony internetowej:
https://www.mpips.gov.pl/DobryStart/wzor-wniosku-o-swiadczenie

300 PLUS: JAK ZŁOŻYĆ WNIOSEK ONLINE?

Wniosek 300 plus online można złożyć za pośrednictwem rządowej platformy "Empatia" - www.empatia.mrpips.gov.pl.
W wypełnieniu wniosku pomoże kreator na stronie. Ale, żeby złożyć wniosek 300 plus (Dobry Start) należy założyć konto na portalu „Empatia” przy użyciu profilu zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego. Jak założyć profil zaufany? Pierwszym sposobem jest skorzystanie z bankowości elektronicznej. Wystarczy wówczas zalogować się na stronie swojego banku i w zakładce formularzy poszukać odpowiedniego wniosku Dobry Start. Można również wykorzystać certyfikat zaufany, taki jaki wykorzystujemy podczas rozliczania się przez internet z urzędem skarbowym.
Kliknij Zarejestruj się.
Kliknij w odnośnik Chcę logować się certyfikatem kwalifikowanym. Wypełnij formularz.
Kliknij Zarejestruj się. Wyświetli się komunikat z prośbą o wpisanie kodu autoryzacyjnego. Wpisz kod. Wyświetli się kolejny komunikat z prośbą o wykonanie trzech kroków. Jeśli je wykonasz — kliknij Potwierdź wykonanie kroków.

W ten sposób założysz profil zaufany. USŁUGA JEST BEZPŁATNA

300 PLUS: JAK ZŁOŻYĆ WNIOSEK DOBRY STARTY PRZEZ INTERNET

Jeżeli masz już konto na „Empatii” to zaloguj się, a następnie:
Na stronie głównej wybierz rodzaj wniosku „Dobry start”.
Przygotuj potrzebne informacje (adres e-mail, numery PESEL swój i dzieci, adresy szkół, numer rachunku, na który ma być przekazywane świadczenie)
Wpisz nazwę miejscowości, w której znajduje się urząd/instytucja, do której chcesz złożyć wniosek.
Wybierz z listy właściwą dla siebie instytucję/urząd, do której wniosek zostanie złożony. Ważnie: musi to być urząd właściwy ze względu na miejsce Twojego zamieszkania, (a nie zameldowania), od tego bowiem zależy czy Twój wniosek trafi do właściwego urzędu.
Wpisz lub wybierz wszystkie niezbędne informacje
Przejdź do zakładki „Dokumenty robocze”, zaznacz „Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego” i kliknij „SZCZEGÓŁY/WYŚLIJ”.
Sprawdź, czy na wskazany we wniosku adres mailowy otrzymałeś Urzędowe Potwierdzenie Przedłożenia (UPO). Na swój adres e-mail dostaniesz powiadomienie, że masz nową wiadomość w portalu „Emp@tia”.

Uwaga: wniosku drogą elektroniczną nie można złożyć na dzieci umieszczone w pieczy zastępczej, dlatego rodziny zastępcze, osoby prowadzące rodzinne domy dziecka, dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych, dyrektorzy regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych, osoby uczące się będące osobami usamodzielnianymi w rozumieniu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, wniosek składają bezpośrednio w powiatowym centrum pomocy rodzinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto