Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

1 kwietnia rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Co trzeba wiedzieć? WYKAZ PYTAŃ

Oprac. dag
Padną też pytania o:
- narodowość – przynależność narodowa lub etniczna,
- język, którym posługują się osoby w kontaktach domowych,
- wyznanie – przynależność do wyznania religijnego.
Podstawowe informacje na temat naszych gospodarstw domowych będą dotyczyć:
- stopień pokrewieństwa z reprezentantem gospodarstwa domowego,
- tytuł prawny gospodarstwa domowego do zajmowanego mieszkania.
Padną też pytania o: - narodowość – przynależność narodowa lub etniczna, - język, którym posługują się osoby w kontaktach domowych, - wyznanie – przynależność do wyznania religijnego. Podstawowe informacje na temat naszych gospodarstw domowych będą dotyczyć: - stopień pokrewieństwa z reprezentantem gospodarstwa domowego, - tytuł prawny gospodarstwa domowego do zajmowanego mieszkania. Archiwum naszemiasto.pl/ GUS
1 kwietnia w całym kraju rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy. Swoje dane można podać na trzy sposoby, w tym obowiązkowy jest samospis internetowy. Pytania będą dotyczyły wielu spraw naszego życia codziennego - m.in. narodowości i wyznania, życia zawodowego, czy źródła utrzymania.

Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. odbędzie się od 1 kwietnia do 30 czerwca

Jak można się spisać?

Obowiązkową formą jest samospis internetowy. Organizatorzy spisu ze względu na pandemię zachęcają do skorzystania z tej formy spisu.
Metody uzupełniające to spis telefoniczny lub bezpośrednio przy pomocy rachmistrza spisowego - z tych metod może skorzystać osoba, która nie jest w stanie wypełnić formularza przez Internet.

Czy muszę się spisać?

Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy. To jedyne badanie, które dostarcza informacji o polskim społeczeństwie. Zgodnie z prawem, za uchylanie się od obowiązku statystycznego grozi kara grzywny do 5 tys. zł.

Spisem objęte są osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami, osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania, a także mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania oraz zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

Metody zbierania danych
Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej samospis internetowy w ramach NSP będzie obowiązkowy. W przypadku jeżeli (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność) realizacja samospisu będzie niemożliwa, badanie przeprowadzą rachmistrze - bezpośrednio bądź telefonicznie. Rachmistrzowie i pracownicy statystyki publicznej są zobowiązani do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Za jej złamanie (zgodnie z ustawą) grozi kara pozbawienia wolności od trzech do pięciu lat.

Metoda obowiązkowa:
• samospis internetowy – przeprowadzany za pośrednictwem interaktywnej aplikacji dostępnej od 1 kwietnia na stronie internetowej spis.gov.pl. W ramach tej metody Respondenci na własnych komputerach lub urządzeniach mobilnych, uzupełnią wymagane dane. Respondent może także skorzystać ze specjalnie przygotowanego stanowiska do samospisu w każdym urzędzie gminy, bądź z możliwości „Spisu na żądanie” przeprowadzanego przez infolinię spisową (22 279 99 99) w kanale „Spisz się przez telefon”.

Metody uzupełniające:
• wywiad telefoniczny – przeprowadzany od 16 kwietnia wspierany programem komputerowym,
• wywiad bezpośredni – przeprowadzany od 16 kwietnia przez rachmistrza spisowego i rejestrowany na elektronicznym urządzeniu przenośnym.

WYKAZ PYTAŃ DO NARODOWEGO SPISU POWSZECHNEGO LUDNOŚCI I MIESZKAŃ 2021
DANE OSOBY (płeć, wiek, adres zamieszkania, stan cywilny, kraj urodzenia, kraj posiadanego obywatelstwa)
USTALANIE ADRESU ZAMIESZKANIA OSOBY
OSOBY W MIESZKANIU/POMIESZCZENIU NIEBĘDĄCYM MIESZKANIEM/OBIEKCIE ZBIOROWEGO ZAKWATEROWANIA
OSOBY PRZEBYWAJĄCE ZA GRANICĄ
RELACJE RODZINNE (stopień pokrewieństwa z reprezentantem gospodarstwa domowego, tytuł prawny gospodarstwa domowego do zajmowanego mieszkania)
KWESTIONARIUSZ MIESZKANIA (rodzaj pomieszczeń mieszkalnych, stan zamieszkania mieszkania, własność mieszkania, liczba osób w mieszkaniu, powierzchnia użytkowa mieszkania, liczba izb w mieszkaniu, wyposażenie mieszkania w urządzenia techniczno-sanitarne, rodzaj stosowanego paliwa do ogrzewania mieszkania, tytuł prawny zamieszkiwania mieszkania przez gospodarstwo domowe)
KWESTIONARIUSZ OSOBOWY
KWESTIONARIUSZ OSOBOWY EMIGRANTA KRÓTKOOKRESOWEGO
KWESTIONARIUSZ OSOBOWY EMIGRANTA DŁUGOOKRESOWEGO

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto