Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zdrowa Wielkanoc. Gdzie szukać świątecznej pomocy medycznej na NFZ? Jak zadbać o swoje zdrowie w czasie Wielanocy?

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Czasem także w Wielkanoc trzeba szukać pomocy medycznej. Można to zrobić na NFZ
Czasem także w Wielkanoc trzeba szukać pomocy medycznej. Można to zrobić na NFZ 123RF
Choroba lub niedyspozycja w czasie świątecznym może być kłopotliwa i popsuć nam odpoczynek. Dlatego warto poznać zasady nocnej i świątecznej opieki medycznej w ramach NFZ i… zaplanować święta z zachowaniem zasad zdrowego stylu życia.

Gdy zachorujesz w Wielkanoc. Gdzie szukać pomocy na NFZ w święta?

Życząc sobie zdrowych i wesołych Świąt Wielkanocnych mamy nadzieję, że wraz z bliskimi spędzimy je w miłej atmosferze i w zdrowiu. Jednak nie zawsze tak jest. Czasem nawet w święta trzeba szukać porady lekarskiej lub szpitala. Warto wiedzieć, jak to zrobić.

Mające umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia poradnie podstawowej opieki zdrowotnej pracują w dni robocze (od poniedziałku do piątku w godz. 8-18). Po tym czasie, czyli wieczorem i w nocy (w godz. 18-8) w od poniedziałku do piątku oraz przez całą dobę w weekendy i w święta ich rolę przyjmują poradnie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Ich pomoc jest bezpłatna w ramach ubezpieczenia w NFZ. Nie wymagają skierowania.

Nocna i świąteczna pomoc medyczna w województwie łódzkim

W województwie łódzkim jest 29 takich poradni, głównie w Łodzi i w miastach powiatowych. Ich listę z adresami i telefonami możemy znaleźć w serwisie internetowym Gdzie Się Leczyć (www.gsl.nfz.gov.pl) w zakładce Nagła Pomoc Doraźna.

Można zadzwonić lub przyjść do dowolnej przychodni, nie ma tu rejonizacji. Oczywiście o wizytę domową możemy poprosić tylko w przychodni z naszego obszaru.

Z nocnej i świątecznej pomocy medycznej korzystamy w wypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia, jeśli domowe środki nie są wystarczające.

Warto wiedzieć, że jeśli na święta wyjeżdżamy, możemy w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia skorzystać także bezpłatnie z dowolnej przychodni POZ w Polsce w godzinach jej pracy.

Doraźna pomoc stomatologiczna w województwie łódzkim

W ramach NFZ możliwa jest też doraźna pomoc stomatologiczna, z której można skorzystać np. w przypadku nagłego bólu zęba.

W regionie łódzkim są trzy takie poradnie:

  • Duodent w Piotrkowie Trybunalskim przy ul. Rwańskiej 5 (tel. 730 188 991)
  • Super-Dent w Łodzi przy ul. Wodnej 25 (tel. 426 733 598)
  • Alex Dent w Łodzi przy ul. Okrzei 40 (tel. 426 407 710).

Lekarze dentyści pracują w nich w dni robocze od godz. 19 do 7 rano, a w weekendy i święta przez całą dobę.

Więcej informacji na temat organizacji leczenia w dni świąteczne znajdziemy też na stronie internetowej łódzkiego oddziału NFZ:

Nocna i świąteczna pomoc medyczna w Łódzkiem: lista placówek i zasady ich pracy

Jeśli nie potrafimy znaleźć w internecie najbliższej poradni pracującej w nocy lub w święta możemy zadzwonić na czynną całą dobę Telefoniczną Informację Pacjenta, tel. 800 190 590.

Natomiast w stanach nagłego i bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia – i tylko w takich sytuacjach - należy wezwać zespół ratownictwa medycznego dzwoniąc pod numer 112 lub 999.

Przed świętami warto też wcześniej przedłużyć recepty i zaopatrzyć się w odpowiedni zapas stosowanych przez nas leków, bo w dni świąteczne dyżurują tylko wybrane apteki.

Nie tylko za stołem. Jak przeżyć Wielkanoc nie szkodząc swojemu zdrowiu?

Aby święta minęły nam bez przykrych niespodzianek warto też… nie szkodzić swojemu zdrowiu. Planując świąteczne posiłki wybierajmy takie, które posłużą nam i bliskim.

- Zbliża się wspaniały czas świątecznych spotkań z bliskimi i przyjaciółmi. Czas spędzany bardzo często przy stole, przy wyjątkowo smakowitych potrawach, pięknie podanych i aromatycznych. Niestety nierzadko sprzyja to niestrawności i odkładaniu się nadprogramowych kilogramów. Warto o tym pamiętać nakładając posiłek na talerz – przypomina Magdalena Góralczyk z łódzkiego oddziału NFZ.

W święta wiele osób zawiesza zdrowe nawyki na kilka dni. Nie jest to dobre podejście. Warto wykorzystać wolny czas na wspólny spacer czy aktywność fizyczną z bliskimi.

- Nie zapominajmy, że podstawą dobrego samopoczucia jest dobrze zbilansowana dieta, ale połączona z ruchem! Nasza aktywność nie powinna się jednak ograniczyć tylko do prac związanych z organizacją świąt. Taka aktywność nie pomoże nam odpocząć, zrelaksować się, a czas świąt, to przecież także chwila oddechu dla nas – zaznacza Magdalena Góralczyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto