Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XIX tomaszowska kwesta na ratowanie grobów (FOTO)

Andrzej Wdowski
XIX tomaszowska kwesta na ratowanie grobów
XIX tomaszowska kwesta na ratowanie grobów
1 listopada - dzień Wszystkich Świętych. W tym dniu odwiedzamy groby swoich bliskich, przyjaciół, znajomych, wspominamy ich i oddajemy się zadumie nad przemijaniem. Jak co roku, udając się na cmentarze z kwiatami i zniczami, gdzie spoczywają nasi bliscy, mamy okazję wesprzeć też finansowo prowadzone na nekropoliach kwesty, z których dochód przeznaczany jest na szczytne cele. Tak działo się i w tym roku na cmentarzach w Tomaszowie Maz., na których kwesta przeprowadzona jest już po raz 19.

Organizatorem tegorocznej kwesty są działacze Towarzystwa Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego, które koordynuje działaniami związanymi z prowadzeniem kwesty i wyznaczeniem zabytkowych nagrobków zasłużonych tomaszowian, przeznaczonych do prac renowacyjnych.

- Kwesta prowadzona będzie 1 listopada w godzinach od 9 do 15 przy siedmiu bramach cmentarnych - informuje Zygmunt Dziedziński, działacz TPTM. - Na cmentarzu przy ul. Cmentarnej datki zbierane będą przy sześciu wejściach, a na nekropolii przy ul. Dąbrowskiej kwestujących spotkamy przy wejściu głównym.

Środki zebrane w czasie trwania kwest zostaną przeznaczone na remonty i renowację grobów zasłużonych tomaszowian.

- W planach mamy renowację pomnika profesora Kazimierza Sadłowskiego, pedagoga, malarza i muzyka, założyciela Towarzystwa Muzycznego “Lutnia” (cmentarz katolicki), dokończenie renowacji obejścia grobowego rodziny doktora Alfreda Augspacha (cmentarz ewangelicki) i renowację nagrobka Antona Wasiliewicza Kleca (cmentarz prawosławny) - wymienia Zygmunt Dziedziński.

Tak jak w latach poprzednich udział w kwestach zapowiedzieli przedstawiciele koła Polskiego Towarzystwa Historycznego, PCK, Hufca ZHP, Stowarzyszenia Amatorów Plastyków, Związku Strzeleckiego “Strzelec”, Towarzystwa Przyjaciół Muzeum, koła ZNP, Tomaszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku,Ochotniczej Straży Pożarnej oraz nauczyciele i uczniowie szkół średnich.

Przy bramie głównej cmentarza przy ul. Cmentarnej kwestować też będą tomaszowskie VIP-y.

W gronie kwestujących będą znani i lubiani tomaszowianie, animatorzy życia społeczno-kulturalnego, muzycy, plastycy, dziennikarze, sportowcy, radni miejscy i powiatowi, przedstawiciele władz samorządowych, wojska i policji.

- Mamy nadzieję, że tak jak w sąsiednich miastach, tak i w Tomaszowie Maz. do działań związanych z renowacją zabytkowych nagrobków przyłączą się tomaszowscy przedsiębiorcy, ludzie biznesu - mówi Zygmunt Dziedziński. - Będą oni mile widziani zarówno jako kwestujący wolontariusze, jak i wspierający rzeczowo i finansowo prowadzone prace konserwatorskie.

W tegoroczną akcję porządkowania grobów aktywnie włączyła się młodzież szkolna. Do szkół trafiły pisma ze zdjęciami grobów wymagających posprzątania i one przez uczniów zostały posprzątane.

- Czekamy teraz na hojność mieszkańców, bo cel kwest jest bardzo szczytny i o tym chyba nie trzeba nikogo przekonywać - podkreśla Dziedziński.

Przypomnijmy, że prawie 6,5 tysiąca złotych trafiło do puszek kwestujących podczas XVIII kwesty cmentarnej, która w roku ubiegłym prowadzona była na tomaszowskich nekropoliach.

- Dzięki tym pieniądzom możliwe było dokończenie budowy Lapidarium przy ul. Słowackiego (2441 zł), rozpoczęcie renowacji obejścia grobowego rodziny doktora Augspacha (1800 zł) i renowacja nagrobka pułkownika Bończy – Ruszczewskiego (2000 zł) - wymienia Zygmunt Dziedziński

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto