Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wkrótce ruszy kwalifikacja wojskowa dla rocznika 2005. Obecność wciąż jest obowiązkowa

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne FOT. MARZENA BUGALA-ASTASZOW
Od lutego do kwietnia trwać będzie tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Kto musi się stawić, aby uzyskać kategorię wojskową?

1 lutego rozpocznie się kolejna kwalifikacja wojskowa. Objęci nią będą przede wszystkim mężczyźni urodzeni w 2005 roku oraz osoby, które z różnych powodów nie przeszły kwalifikacji w poprzednich latach - lub ich niezdolność do służby była uznana jako czasowa. Choć służba wojskowa z poboru została zawieszona lata temu, to sama komisja wciąż jest obowiązkowa. Pamiętajcie o tym i nie ignorujcie wezwania, które otrzymacie. Na takim wezwaniu wyznaczony będzie termin, godzina oraz miejsce, w którym trzeba będzie się stawić. Kwalifikacja trwać będzie do 30 kwietnia.

Przed komisje mogą zostać wezwane również kobiety kształcące się na kierunkach przygotowujących do zawodów medycznych, weterynaryjnych, morskich oraz lotniczych, czy takich zawodów jak: psycholog, tłumacz, nawigator, rehabilitant, informatyk, teleinformatyk, radiolog czy diagnosta laboratoryjny.

Wojskowe Centrum Rekrutacji w Głogowie już przygotowuje się do sprawnego przeprowadzenia tegorocznej kwalifikacji. Pod głogowski oddział WCR podlegają powiaty: głogowski, polkowicki, górowski, lubiński, wołowski oraz legnicki.

Pamiętajcie, że sama kwalifikacja nie wiążę się z żadnym obowiązkiem służby wojskowej, a jedynie ustaleniem zdolności do jej pełnienia w przypadkach takich jak wybuch wojny.

– Celem kwalifikacji wojskowej jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej osób podlegających obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej oraz tych, które zgłosiły się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, a mają ukończony 18 rok życia – informują przedstawiciele wojska w komunikacie dotyczącym kwalifikacji.

Po przeprowadzeniu ankiet oraz badań lekarskich każdy przechodzący przez komisję uzyska jedną z czterech kategorii wojskowych. Co one oznaczają?

  • Kategoria A - Zdolność do służby wojskowej, z wyłączeniem zawodowej służby wojskowej, a także zdolność do odbywania służby zastępczej.
  • Kategoria B - Czasowa niezdolność do służby wojskowej, co oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do 24 miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej w czasie pokoju.
  • Kategoria D - Niezdolność do służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej.
  • Kategoria E - Trwała i całkowita niezdolność do służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Warto też pamiętać, że osoby unikające stawienia się na komisji mogą zostać tam doprowadzone przez policję oraz ukarane grzywną.

Co należy zabrać ze sobą na kwalifikację wojskową 2024?

  • Dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość
  • Dokumenty potwierdzające wykształcenie, posiadane kwalifikacje zawodowe lub uprawnienia
  • Posiadaną dokumentację medyczną

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto