Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wcześniej garaże i stacja transformatorowa. Już wkrótce Centrum Sztuki Łaziebna z salą koncertową dla 100 widzów [ZDJĘCIA]

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Tak teraz wygląda teren przy ulicy Łaziebnej
Tak teraz wygląda teren przy ulicy Łaziebnej Andrzej Szkocki
Sala koncertowa na ponad 100 osób, galeria sztuki oraz wiele innych atrakcji znajdzie się w Centrum Kultury Łaziebna, które będzie tworzyć szczecińska Akademia Sztuki.

Podczas posiedzenia Rady Miasta Szczecin, 18 października radni jednogłośnie zdecydowali o przekazaniu Akademii Sztuki, w Szczecinie w formie darowizny, działki o powierzchni 278 m² położonej w przy ul. Łaziebnej. Inwestycja ta wypełni nieestetyczną wyrwę w zabudowie ulicy Łaziebnej, w bezpośrednim sąsiedztwie rewitalizowanego placu Orła Białego i Akademii Sztuki w Szczecinie.

- Realizacja tej inwestycji wpisuje się wspaniale w strategię rozwoju tej uczelni, tworzenie nowych kierunków, zwiększenie oferty dydaktycznej. Projekt uczelni pozwoli to miejsce w ciekawy sposób zrewitalizować. W tej chwili, w tej wąziutkiej plombie znajduje się kilka garaży i trafostacja - mówi Przemysław Taraciński, dyrektor Wydziału Zasobu i Obrotu Nieruchomościami Urzędu Miasta.

Z uwagi na bezpośrednie sąsiedztwo Pałacu pod Globusem (nieruchomości położonej przy Placu Orła Białego 2, stanowiącej własność Akademii Sztuki, w której się mieści m.in. rektorat oraz sale dydaktyczne) starania o pozyskanie działki nr 33/9 uczelnia czyniła od 2011 roku, tj. praktycznie od początku powstania Akademii.

Centrum Sztuki Łaziebna. Jakie są plany?

Galeria o powierzchni 300 metrów kwadratowych oraz sala wielofunkcyjna, dostosowana do organizacji działalności kinowej, teatralnej, wykładowej i oczywiście koncertowej to dwa główne atuty CS Łaziebna.

- Sala wielofunkcyjna będzie pierwszą w zasobach AS salą mieszczącą pełny skład orkiestrowy i chór oraz widownię na około 110-120 osób - mówi Agnieszka Lisowska, rzecznik Akademii Sztuki. - Dodatkowa infrastruktura będzie sprzyjała realizacji programów rezydencji artystycznych oraz codziennemu obcowaniu ze sztuką. Możliwy zakres działalności Centrum Sztuki Łaziebna jest bardzo szeroki. Możemy organizować tam różne formy działalności kulturalnej i artystycznej, w tym przede wszystkim: koncerty, wystawy, prezentacje, warsztaty, kongresy, konferencje, wykłady, szkolenia itp.. Pomieszczenia CS Łaziebna będą mogły też służyć prowadzeniu działalności dydaktycznej w zakresie sztuk muzycznych, plastycznych i performatywnych.

Ta decyzja Rady Miasta prowokuje też komentarze okolicznych mieszkańców.

- Jeszcze mniej miejsca do parkowania w centrum. Ale przynajmniej będzie można przyjechać tramwajem na jakiś niszowy koncert, bo na duże koncerty nie ma co liczyć - komentuje pan Daniel.

- To dobra wiadomość. Niech tylko wybiorą dobrego projektanta i wykonawcę, żeby to było ładne i klimatyczne miejsce - dodaje Paweł Gliniuk

Wstępny projekt, którym dysponuje uczelnia, stworzyli dr hab. inż. arch. Krzysztof Bizio oraz inż. arch. Bartek Litwinko.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wstępnie zadeklarowało uwzględnienie pieniędzy na tę inwestycję w planach budżetowych na rok 2024. Prawdopodobnie Akademia będzie też częściowo finansować tę inwestycje ze środków własnych oraz szukać dodatkowego finansowania z innych źródeł.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto