Natalia Czerwonka z Areny mistrzynią Polski w łyżwiarstwie szybkim na 1000 m, a Karolina Bosiek z Pilicy wicemistrzynią (FOTO)

Złoto dla Czerwonki, a srebro dla Bosiek na 1000 m w III dniu MP
Złoto dla Czerwonki, a srebro dla Bosiek na 1000 m w III dniu MP Andrzej Wdowski
Natalia Czerwonka z nowo powstałego klubu Arena Tomaszów Maz. została mistrzynią Polski w łyżwiarstwie szybkim na dystansie 1000 m. Wicemistrzynią została Karolina Bosiek z Pilicy, a brązowy medal wywalczyła Kaja Ziomek z Cuprum Lubin. Wśród panów triumfował Piotr Michalski z Górnika Sanok, drugi był Artur Nogal, a trzeci Marcin Bachanek (obaj Stoczniowiec Gdańsk)

O tytuły na dystansie 1000 m walczyło 36 panczenistek. Prawdziwa walka o medale zaczęła się kiedy na starcie stanęły ostatnie trzy pary.

W parze 16 jechały tomaszowianki Karolina Gąsecka i Natalia Jabrzyk. Wygrała ten bieg wyraźnie Karolina osiągając 1.20,81. Czas Natalii 1.23,15.

W przedostatniej parze na starcie stanęły złota i brązowa medalistki z poprzedniego dnia z 500 m, a więc Kaja Ziomek z Cuprum i Angelika Wójcik z AZS AWF Katowice. Jako pierwsza linię minęła Ziomek i czasem 1.19,06 objęła prowadzenie. Wójcik również zeszła poniżej 1.20,00, osiągając 1.19,98.

O rozdziale medali zadecydować miał wyścig pary 18 w której na starcie stanęły dwie najlepsze zawodniczki na tym dystansie z ubiegłego roku, a więc obrończyni tytułu Natalia Czerwonka i wicemistrzyni Karolina Bosiek. Obie rozpoczęły bardzo mocno i już pierwsze międzyczasy wskazywały, że jadą na najlepsze wyniki. I tak się faktycznie stało. Czerwonka pewnie wygrała ten bieg w czasie 1.17,56 i wynik ten dał jej złoty medal, Bosiek zanotowała 1.17,96 i był to drugi czas mistrzostw na 1000 m. Karolina do srebra dorzuciła złoto w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski.

W rywalizacji panów na 1000 m o rozdziale medali też zdecydowały wyścigi trzech ostatnich par. Ostatecznie triumfował obrońca tytułu Piotr Michalski, pokonując dystans w 1.11,48. W ostatniej parze pokonał on Sebastian Kłosińskiego ze Stoczniowca - 1.13,09.
Tytuł wicemistrzowski trafił w ręce Artura Nogala, który w przedostatniej parze okazał się lepszy od Artura Wasia (Politechnika Opole). Nogal uzyskał 1.11,49, a Waś 1.12,83. Nogal przegrał więc złoto z Michalskim o... jedną setną sekundy. Brązowy medal zdobył Marcin Bachanek ze Stoczniowca z wynikiem 1.11,81. Jechał on w 17 parze z Damianem Żurkiem z Pilicy, który uzyskał również bardzo dobry czas 1.12,11.
Na 1000 m ścigało się 38 zawodników.

W sobotę rywalizowano także na długich dystansach. Na 5000 metrów najlepsza była Karolina Gąsecka, a na dwukrotnie dłuższym dystansie u mężczyzn zwyciężył Szymon Palka.

W niedzielę, ostatnim dniu imprezy, zaplanowana jest rywalizacja na 1500 metrów kobiet i mężczyzn oraz biegi ze startu masowego. Zawody wyłonią kadrę na dwie pierwsze imprezy w Pucharze Świata, które odbędą się w dniach 15-17 listopada w Mińsku i tydzień później w Tomaszowie Mazowieckim. Mistrzostwa odbywają się w ramach obchodów 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego. PKOl, który w tym roku obchodzi setną rocznicę swojego powołania, objął patronat nad imprezą w Tomaszowie Mazowieckim.