18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek Kazimierzowski w Inowłodzu czeka na gości. Oficjalne otwarcie już 15 czerwca

Beata Dobrzyńska
Robert Karbownik/Naszinowlodz.pl
Odbudowany Zamek Kazimierzowski w Inowłodzu czeka już na pierwszych turystów. Oficjalne jego otwarcie zaplanowano na 15 czerwca

Ziemi tomaszowskiej przybyła nowa atrakcja turystyczna. I to nie byle jaka, bo zrekonstruowane zostały ruiny zamku króla Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu. Wtajemniczeni z pewnością zaprotestują, bo przecież ruiny zamku od zawsze można było zwiedzać. Ci, którzy zdecydują się zobacz to miejsce dziś, będą mile zaskoczeni. Zamiast zarośniętych chwastami ruin zobaczą wysoką wieżę i odbudowano częściowo parter zamku z dziedzińcem. Wszystko to otoczone fosą z alejkami, mostami i zielenią.

Dla przypomnienia, obronny zamek w Inowłodzu był jedną z blisko pięćdziesięciu murowanych warowni, zbudowanych za życia i panowania Kazimierza Wielkiego. Wystawiony w latach 1356-1366 miał pełnić rolę lokalnej siedziby władzy monarszej i punktu militarnego chroniącego granicę Polski z państewkiem książąt mazowieckich, pobliski bród oraz komorę celną na szlaku handlowym, przekraczającym w tym miejscu Pilicę. W XVII wieku zamek został zniszczony i od tej nikt się nim nie interesował.

Aż do czasów współczesnych, gdy kilka lat temu władze gminy Inowłódz podjęły decyzję o jego rekonstrukcji. Trwające kilka lat prace i walka o pieniądze zakończyły się sukcesem.
Do zamku lada dzień przeprowadzą się gminne instytucje kulturalne takie jak Gminny Ośrodek Kultury, bibliotek, punkt informacji turystycznej. Z czasem powstanie tam także muzeum poświęcone historii zamku i ziemi inowłodzkiej.

Gmina wraz ze Stowarzyszeniem Centrum Kultury Zamek i Inowłodzkim Bractwem Rycerskim już przygotowuje się do uroczystości otwarcia zamku. Ten ważny dzień dla gminy zaplanowano na 15 czerwca. Będzie się bardzo dużo działo. Uroczystości rozpoczną się mszą św. po łacinie w pobliskim kościele i koncertem chóru gregoriańskiego.

Następnie uroczystości przeniosą się na teren zamku, na scenie pod murami odbędą się liczne koncerty, a główną gwiazdą koncertu będzie Janusz Radek. Odbędzie się także spektakl teatralny "Średniowieczna Ballada", występ Chóru z Państwowej Szkoły Muzycznej w Tomaszowie, recital gitarowy Piotra Przedbory, koncert Laureatów I Festiwalu im. Juliana Tuwima, teatr średniowieczny, a na finał widowisko ducha na baszcie zamku i pokazy ognia oraz występ zespołu pieśni i tańca średniowiecznego. Zaplanowano także jarmark średniowieczny, pokazy kunsztu rzemieślniczego, turniej rycerski i uczta kasztelańska.

Imprezy będą podzielone między terenami nad Pilica, a zamkiem, które łączy trakt. Już dziś warto rezerwować sobie 15 czas na to wyjątkowe wydarzenie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto