Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wypadek spadochroniarzy w jednostce wojskowej w Leźnicy Wielkiej

Redakcja
Agnieszka Jędrzejczak
Dwóch żołnierzy nie będzie najlepiej wspominać jednego ze swoich pierwszych skoków spadochronowych, a już z pewnością nie będą się nim chwalić. W poniedziałek późnym wieczorem podczas kursu skoków na terenie jednostki wojskowej w Leźnicy Wielkiej, żołnierze zamiast wylądować na łące, zaplątali się w gałęziach drzew.

Kursanci wisieli na wysokości około 20 metrów i czekali na pomoc, która musiała przyjechać aż z Łodzi.

Ośrodek Szkolenia Aeromobilno-Spadochronowego w Leźnicy Wielkiej przeprowadza dzienno-nocne kursy podstawowe dla żołnierzy, którzy starają się uzyskać tytuł skoczka spadochronowego. W kursie uczestniczy 30 żołnierzy z różnych jednostek wojskowych.

Jednym z zadań kursantów jest nocny skok ze śmigłowca W3 - Sokół, z wysokości 400 metrów. Nie każdy poradził sobie z tym zadaniem. Dwóch żołnierzy podczas lotu z otwartą czaszą okrągłego niesterowanego spadochronu, zboczyło z kursu i zamiast na wyznaczonym polu, wylądowało w lesie.

Nie był to pierwszy raz, ale teraz spadochrony zaczepiły się tak wysoko, że jednego ze skoczków musieli ewakuować strażacy z Grupy Ratownictwa Wysokościowego w Łodzi. Choć na terenie jednostki działa wojskowa straż pożarna, nie była w stanie pomóc.

Spadochroniarze wylądowali w miejscu, gdzie jest duże zalesienie i błotniste podłoże, więc sprzęt nie mógł tam wjechać.

- Spadochroniarze zostali ewakuowani z wykorzystaniem metod alpinistycznych - mówi st. kpt. Arkadiusz Makowski, rzecznik prasowy wojewódzkiej straży pożarnej. - Do jednego spadochroniarza był lepszy dostęp, dlatego został ewakuowany za pomocą sprzętu z JRG Ozorków. W przypadku drugiego skoczka, konieczna była pomoc grupy wysokościowej.

Żołnierze mieli sporo czasu na przeanalizowanie swojego skoku spadochronowego, bo akcja ratunkowa trwała blisko trzy godziny. Po uwolnieniu z drzew, żołnierze zostali oddani pod opiekę ratowników medycznych, nie skorzystali jednak z pomocy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto