Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyczyścić nagrobek

RD
Zanim przystroimy grobowiec, staramy się go wyczyścić. Czy są jednak metody niezawodne? Przede wszystkim nie należy doprowadzić do zapuszczenia, bo brudzić będzie się zawsze.

Zanim przystroimy grobowiec, staramy się go wyczyścić.
Czy są jednak metody niezawodne?

Przede wszystkim nie należy doprowadzić do zapuszczenia, bo brudzić będzie się zawsze. Jednak jeśli nagrobek jest wykonany starannie, a to oznacza dobrze spolerowany, na pewno będziemy mieli mniej problemów z jego czyszczeniem - mówią producenci nagrobków.

- Z gładkiego kamienia woda sama spływa. Na takim kamieniu kurz nie ma się o co zaczepić - dodaje Bogdan Henclewski, właściciel zakładu kamieniarskiego z Poznania.

Co jednak zrobić, gdy pomnik jest już brudny?

- Jeśli jest to lastryko i niewiele pomogło mycie wodą z dodatkiem środków odtłuszczających to należy pomnik rozebrać i oddać do przeszlifowania - uważa Bogusław Kujawa, członek Cechu Rzemiosł Budowlanych - sekcji kamieniarskiej w Poznaniu. - Kiedyś tego rodzaju renowacje robiliśmy na cmentarzach. Ale ponieważ kurzu przy tym było wiele i szkodziło to innym pomnikom, już się tego nie praktykuje.

Jeśli chcemy z pomnika usunąć ślady po liściach, można to zrobić środkami chemicznymi. Nawet jednak jeśli są to środki odtłuszczające typu płyn do mycia naczyń, to zanim przystąpimy do mycia trzeba usunąć z pomnika kurz, piasek. Jego obecność może spowodować porysowanie powierzchni płyty.
Środków chemicznych nigdy nie należy lać bezpośrednio na płytę w miejscu bardzo widocznym. Lepiej roztwór nalać na szmatkę i spróbować umyć najpierw mniej wyeksponowany fragment nagrobka.

- Nie polecamy żadnego z dostępnych na rynku środków. Niech każdy próbuje na własną odpowiedzialność - mówią producenci nagrobków.

Wiadomo jednak, że sprawdzonym środkiem jest Ludwik, a także płyny do czyszczenia szkła.
Odwiedzając cmentarze zapalamy niejeden znicz. Zdarza się że wosk rozlewa się na płycie. Można go usunąć na świeżo, póki jest gorący. Gdy zaś już zastygł, użyć można do tego szpachelki z blachy cynkowej. Chodzi o to, by narzędzie nie było zbyt twarde i nie uszkodziło warstwy politury, którą pokrywane są granity. O szpachelkę taką będzie trudno, dlatego można użyć skrobaczki do szyb samochodowych. Następnie kilkakrotnie to miejsce trzeba umyć.
Czy stosować dodatkowe politury i woski, które mają zabezpieczyć nagrobek przed zabrudzeniem? Kamieniarze twierdzą, że można, ale należy liczyć się z efektami ubocznymi. Np. po deszczu, bądź z rana wilgoć odparowuje samoistnie na granitowej płycie. Na płycie pokrytej dodatkową warstwą środka zabezpieczającego będzie się ona zbierała w duże niemal kałuże.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto