Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wistom na starych fotografiach. Zobacz, jak fabryka wyglądała w latach 30. XX wieku [ZDJĘCIA]

Redakcja
Zdjęcia ze zbiorów Zygmunta Dziedzińskiego
Wistom był największym zakładem pracy w historii Tomaszowa. Zobaczcie, jak Tomaszowska Fabryka Sztucznego Jedwabiu wyglądała w latach 30. XX wieku.

Zdjęcia pochodzą z broszury, jaka została wydana z okazji 25-lecia istnienia Tomaszowskiej Fabryki Sztucznego Jedwabiu. Przypomnijmy, że fabryka zaczęła działać w 1911 roku, publikacja została więc wydana w 1936 r.

- W posiadanie tej broszury wszedłem dzięki mojej rodzinie, wielu z jej członków było wieloletnimi pracownikami Wistomu - mówi Zygmunt Dziedziński, tomaszowianin, amator fotograf, także były pracownik Wistomu. - Z moich ustaleń wynika, że zdjęcia zostały zrobione w pierwszej połowie lat 30. ubiegłego wieku, poznaję to m.in. po rodzaju maszyn. Wiem, że to jedyny zachowany egzemplarz tej broszury. Jest ona wielkości kartki pocztowej, przedstawia historię zakładu, spisaną i sfotografowaną.

Zdjęcia przedstawiają nie tylko sam zakład, produkcję, ale także bogate życie socjalne, które pracodawca zapewniał swoim pracownikom. I tak obok zdjęć zakładu, produkcji, znajdujemy wśród nich fotografie przedstawiające sportowców zrzeszonych w przyzakładowym klubie, dzieci pracowników, które korzystały z przedszkola oraz półkolonii uzdrowiskowych. Na zdjęciach są pracownicy podczas wycieczek pracowniczych, jest przyzakładowa biblioteka, a nawet gimnastyka, jaką pracownicy mieli w przerwach od pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto