Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim wspólnie z Grupą CZH Spółka Akcyjna chce wprowadzić w naszym mieście pilotażowy program wdrażający innowacyjne rozwiązania techniczne opracowane przez zespół naukowców Politechniki Śląskiej, obejmujący instalację elektrofiltrów. We wtorek prezydent Marcin Witko i prezes spółki Adam Gorszanów podpisali w tej sprawie list intencyjny. Dziś natomiast spotkanie w Urzędzie Miasta dotyczące wymiany pieców lub podłączania się do ciepłociągu.

Władze miasta wspólnie z Grupą CZH Spółka Akcyjna będą prowadzić wspólne działania w celu ograniczania tzw. niskiej emisji.

W ramach współpracy, strony chcą realizować w naszym mieście pilotażowy program wdrażający innowacyjne rozwiązania techniczne opracowane przez zespół naukowców Politechniki Śląskiej, obejmujące instalację elektrofiltrów kominowych na kanałach dymowych, odprowadzających spaliny z domowych instalacji spalania paliw stałych, źródeł rozproszonych i niskotemperaturowych. Urządzenia będą mogły być montowane np. za kotłem, w przewodzie kominowym lub na kominie.

Skuteczność elektrofiltrów waha się od 50 do 90 proc. w zależności od rodzaju i jakości źródła emisji. Prototypowe rozwiązania będą mogły być montowane w istniejących już instalacjach, co wpłynie na natychmiastowe uzyskanie bezpośredniego efektu ekologicznego. Co ważne, urządzenia pozwolą walczyć ze smogiem bez eliminacji węgla kamiennego jako paliwa.

Teraz rozpocznie się analiza programu pod kątem realizacji w naszym mieście.

Przypominamy również, że mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego, wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mogą składać wstępne deklaracje o dofinansowanie m.in. wymiany pieców węglowych lub przyłączenie do sieci ciepłowniczej lub gazowej. Są one potrzebne do aplikacji o środki na ten cel z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, którą przygotowuje Urząd Miasta. W środę, 15 lutego, o godz. 18.00 w Sali Obrad Urzędu Miasta (I piętro) odbędzie się spotkanie otwarte z przedstawicielami Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi oraz Urzędu Miasta na temat możliwości uzyskania dofinansowania.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!