Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Grotach Nagórzyckich potrzebny jest kolejny remont. Trwa szacowanie, ile będzie kosztował i ile potrwa

Beata Dobrzyńska
Po ponad pięciu latach użytkowania trasy turystycznej w Grotach Nagórzyckich, konieczny jest remont drewnianej konstrukcji chodnika. Trwa szacowanie wartości robót, choć na pewno będzie to sporo.

Groty Nagórzyckie to jedna z największych atrakcji Tomaszowa Mazowieckiego i całego powiatu, obok Niebieskich Źródeł i Skansenu Rzeki Pilicy przyciąga rokroczne tłumy turystów, zarówno wycieczek zorganizowanych jak i indywidualnych turystów, którzy przyjeżdżają tu z całego województwa, a także z kraju.

W ubiegłym roku groty odwiedziło ponad 36 tys. turystów, co przyniosło do budżetu prawie 195 tys. zł. W tym roku do końca października groty odwiedziło już blisko 36 tys. turystów, a tegoroczne wpływy przekroczyły 209 tys. zł.

Okazuje się jednak, że aby groty nadal mogły być wizytówką Tomaszowa potrzebne będą niezbędne prace remontowe. Będą obejmowały one drewnianą konstrukcję trasy, którą poruszają się turyści. To niestety efekt panującej w grotach wilgoci, która oddziałuje na drewniane belki.

- Remont grot związany jest z normalną eksploatacją wyrobiska górniczego i procesami degradacji drewna używanego do obudowy tras turystycznych czy wyrobisk - mówi Andrzej Koziełek, dyrektor Wydziału Inwestycji w Urzędzie Miasta w Tomaszowie Mazowieckim. - Wymiana elementów drewnianych to coś zupełnie normalnego i w każdym obiekcie górniczym, a po zmianie przepisów, nasza trasa turystyczna ma status obiektu górniczego, następuje ona co jakiś czas.

Jak wyjaśnia dyrektor, w grotach jest duża stała wilgotność więc procesy te mogą zachodzić nieco szybciej.

- Zresztą stan poszczególnych elementów drewnianych jest różny, jedne są bardziej zniszczone inne niemal wcale. Wynika to z miejsc przesiąkania wody powierzchniowej przez górotwór. Założona żywotność takich elementów to około 5-6 lat. Groty zostały oddane do użytkowania właśnie ponad 5 lat temu więc prace remontowe to oczywiste założenie wynikające z cyklu życia obiektu i jego elementów - dodaje Koziełek.

Konieczność przeprowadzenia remontu wiąże się z tym, że przez jakiś czas groty będzie trzeba zamknąć dla turystów.

- Remont będzie wykonywany w czasie gdy groty nie są udostępniane turystom w tzw. martwym sezonie i będzie dotyczył tych najbardziej zniszczonych elementów. Zresztą takie wymiany już się odbywały w mniejszym zakresie a prace remontowe w tego typu obiektach odbywają się na bieżąco. Liczymy, że koszt wymiany tzw. odrzwi to około 700 tyś. w zależności od rodzaju użytego rodzaju drewna. Prowadzone są też rozmowy mające na celu pozyskanie drewna nieodpłatnie - mówi dyrektor Koziełek.

Przypomnijmy, że groty są pozostałością po podziemnej kopalni piasku szklarskiego, wydobywanego do potrzeb budowlanych i hutniczych w XVIII stuleciu i na początku XIX wieku. Groty składają się z licznych korytarzy, wnęk, zaułków i sal. Największe wyrobisko zwane “Salą Królewską” ma 30 m długości, 25 m szerokości i 3 m wysokości. Najrozleglejsza grota ma długość 120 metrów. Każda grota nosiła inną nazwę, np. Boczna, Borsucza, Chowańcza, Ciemna, Jeziorna, Niedźwiedzia, Taneczna, Złodziejska.

Piasek wydobywano od końca XVIII do początku XX wieku na potrzeby gospodarskie, a później dla hut szkła. Zakaz eksploatacji wydały władze carskie po zawaleniu się jednej z komór w której zginął mieszkaniec Nagórzyc. Od tej pory stały się atrakcją turystyczną, przez lata dostęp do nich był swobodny, jednak ze względów bezpieczeństwa zostały zabezpieczone przed zwiedzaniem. Z początkiem 2012, dzięki inwestycji zrealizowanej ze środków Unii Europejskiej, groty otworzyły swoje drzwi dla turystów. Tuż obok powstał budynek obsługi turystycznej, w której odbywają się wystawy i spotkania. Przez te lata w grotach były już prowadzone różne prace remontowe i zabezpieczające. Przykładowo rok temu w grotach została wykonana przebudowa tamy podsadzkowej w rejonie klatki schodowej z uzupełnieniem pustek piaskiem i pianą mineralno - cementową. Przebudowa tamy polega na wymianie stojaków drewnianych na rury stalowe i wymianie desek tamy na nowe. Teraz zapowiada się kolejna przerwa w działaniu grot.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto