18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Upamiętnią żołnierzy wyklętych w Tomaszowie i Opocznie

D. Kubczak, Beata Dobrzyńska
Uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych w piątek i sobotę odbędą się w Tomaszowie i Opocznie.

W Opocznie główne uroczystości rozpoczną się w piątek, (28 lutego) o godz. 14 w kolegiacie św. Bartłomieja mszą świętą. Tuż po niej zaplanowano odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Tego samego dnia w ZSP nr 1 w Opocznie poznamy laureatów konkursu "Żołnierze Wyklęci obudźcie Polskę".

W Tomaszowie obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych rozpoczną się przy grobie mjr Jana Czarneckiego na cmentarzu przy ul. Smutnej (1 marca, godz. 17). Oprócz modlitwy i przemówień, zaplanowano też mszę, na którą zaprasza Kościół św. Jadwigi w Tomaszowie. Początek o godzinie 18. Na uroczystości zaprasza Rada ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych przy staroście tomaszowskim.

ŚP. mjr Jan Czarnecki, pseudonim konspiracyjny „Pirat”, był od lutego 1942 do stycznia 1945 roku członkiem Armii Krajowej oraz Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Latem 1944 r., walcząc w szeregach 25. Pułku Piechoty AK Ziemi Piotrkowsko-Opoczyńskiej, brał udział w walkach toczonych w czasie akcji „Burza”. Stał na czele tomaszowskiego batalionu „Źródło”, który bezpośrednio podlegał dowódcy KWP Stanisławowi Sojczyńskiemu „Warszycowi”. Do zadań tomaszowskiej jednostki należało m.in. magazynowanie broni, przeprowadzanie akcji propagandowych oraz zbrojnych, budowanie tajnych bunkrów oraz skrytek. Za swój zbrojny opór Jan Czarnecki został przez władze komunistyczne aresztowany 7 października 1949 r., a następnie skazany na dożywocie. Z więzienia we Wronkach uwolniła Czarneckiego dopiero amnestia ogłoszona w 1956 roku.

Po roku 1989 r. „Pirat” piastował funkcję przewodniczącego Oddziału Tomaszów Mazowiecki Ogólnokrajowego Związku Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego oraz był współorganizatorem oddziału Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego oraz członkiem Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych przy Staroście Tomaszowskim. Był również autorem książki „Konspiracyjne Wojsko Polskie. Baon Źródło -Tomaszów Mazowiecki. Zarys Historyczny". Jan Czarnecki zmarł 1 kwietnia 2011 roku w wieku 83 lat.

Określenie „Żołnierze Wyklęci” odnosi się do żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiających zbrojny opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 40. XX wieku. Ostatni „Żołnierz Wyklęty” to Józef Franczak ps. „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka”, który zginął z bronią w ręku w obławie w majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) prawie dwadzieścia lat po wojnie – 21 października 1963 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto