18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ujazd czeka na wójta. Siedmioro kandydatów próbuje przekonać do siebie mieszkańców gminy

Andrzej Wdowski
Siedmioro kandydatów ubiegać się będzie o poparcie mieszkańców gminy Ujazd
Siedmioro kandydatów ubiegać się będzie o poparcie mieszkańców gminy Ujazd zdjęcia kandydatów na wójta
Już tylko dwa tygodnie pozostały w gminie Ujazd do wyborów. Dla kandydatów na wójta, a jest ich siedmioro, nastał bardzo pracowity okres. Wyjazdy w teren, spotkania z mieszkańcami, przygotowywanie ulotek, plakatów, tworzenie stron internetowych, by jak najlepiej kontaktować się z ludźmi. A wszystko po to, by przekonać do siebie jak najwięcej wyborców. Komu najlepiej się to uda wiadomo będzie po 17 lutego, kiedy ogłoszone zostaną oficjalne wyniki.

Co skłoniło kandydatów do ubiegania się o fotel wójta. Co chcieliby w gminie zmienić, jakie mają plany i zamierzenia?
Oto co powiedzieli:


Z gminą Ujazd Marcin Grzelczak związany jest od urodzenia.- Tutaj kształciłem się i rozpocząłem pierwszą pracę w firmie Eurobox Polska - mówi. - W latach 2003-2004 pracowałem w Urzędzie Gminy Ujazd jako specjalista ds. kontaktów z Unią Europejską oraz promocji gminy. Od 8 lat pracuję w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi.
Grzelczak zapewnia, że jak zostanie wójtem to racjonalnie będzie gospodarował majątkiem gminy i pomnażał jej zasoby, a przede wszystkim: wspierał inwestycje w infrastrukturę gminną w tym drogi i chodniki, rozwój edukacji pozaszkolnej, powstawanie nowych miejsc pracy, finansowanie świetlic wiejskich, dbał o rozwój darmowych usług medycznych i programów profilaktyki zdrowotnej.


- Prawie trzydziestoletnia praca na samodzielnym stanowisku przedsiębiorcy daje mi do dziś wiele satysfakcji - mówi Elżbieta Nocoń - Batorska. - Postanowiłam jednak szukać nowych wyzwań, pola, na którym mogłabym się szerzej realizować i pracować dla poprawy bytu społeczności gminy Ujazd. Chcę jednak podkreślić i zapewnić, że rozwój naszej gminy to nie tylko moja wizja jej przyszłości, ale także dorobek poprzedników, których rozpoczęte działania należy rozwijać.


W swojej pracy na stanowisku wójta Elżbieta Nocoń - Batorska chciałaby skuteczniej wykorzystywać fundusze unijne, jak również środki z budżetu państwa. Wsłuchiwać się w potrzeby mieszkańców i współpracować z nimi przy rozwiązywaniu codziennych problemów. Zapewnia nigdy nie będzie obiecywać "gruszek na wierzbie". Dodaje, że decyzja o starcie w przedterminowych wyborach na stanowisko wójta była trudna, ponieważ jest to ogromna odpowiedzialność za gminę, jej rozwój i mieszkańców.


Najbliższe dwa lata powinny być czasem spokojnej i merytorycznej pracy a nie kolejną kampanią - uważa Marcin Chmielewski. - Potrzebny jest spokój i współpraca, tak z pracownikami UG jak i RG, aby spokojnie dalej poprowadzić rozpoczęte projekty w naszej gminie i uporządkować budżet. Jako radny i przewodniczący komisji budżetu mam daleko większą wiedzę o tym jak skonstruowany jest nasz budżet i w jakich okolicznościach powstawał, a czas potrzebny na wdrożenie w nowe obowiązki jest zdecydowanie krótszy aniżeli pozostałych kandydatów. Nie chcę skupiać się na przeszłości.


Chmielewski chciałby powrotu do pomysłów typu odśnieżanie za pomocą OSP, programu adopcji zwierząt utrzymywanych przez gminę. Jego zdaniem budżet nie pozwala na przeprowadzenie widowiskowych inwestycji.


Co mnie skłoniło do kandydowania? - Może zabrzmi to banalnie, ale tym czyś było poparcie ludzi, ludzi którzy z własnej inicjatywy powołali do życia Komitet.Tych 15 osób reprezentujących różne grupy mieszkańców sprawiło, że postanowiłem spróbować - mówi Mirosław Michalak.


Jego zdaniem jednym z ważnych problemów do rozwiązania w gminie będą bez wątpienia nowe zadania nałożone na samorządy przez tzw. ustawę śmieciową. A to tylko przykład.


- Mogę jedynie dodać, że ten krótki czas chciałbym poświęcić na budowanie podstaw pod przyszłą, nowoczesną gminę, a sprawy najważniejsze dla niej pojawią się na spotkaniach przedwyborczych - mówi Michalak.


-To będzie krótka kadencja, dlatego nowego wójta czeka bardzo dużo wytężonej pracy, ale wiem o tym i jestem na to przygotowany - zapewnia Piotr Zimny, radny gminy, przew. komisji rewizyjnej. - Na początek trzeba sprawnie dokończyć trwające inwestycje i zmienić sposób funkcjonowania urzędu na bardziej otwarty i przyjazny mieszkańcom. Dopilnuje aby przetargi były przejrzyste i poszukam oszczędności w kosztach administracyjnych urzędu, w tym obniżeniu pensji wójta.

Priorytety Zimnego na najbliższe lata to: mądre inwestycje - uważam, że już teraz trzeba zacząć przygotowywać projekty pod kątem nowych środków z Unii Europejskiej. Jeżeli będziemy gotowi to z tych pieniędzy będziemy mogli sfinansować budowę nowej remizy oraz biblioteki w Ujeździe, remont basenu i stadionu w Niewiadowie, budowę dróg oraz ścieżek rowerowych, które bezpiecznie połączą większość miejscowości w naszej gminie. Nowy dom kultury musi funkcjonować niemal 24 godziny na dobę.


Paweł Franciszek Piwowarski kandyduje, bo jak podkreśla zależy mu na tym, aby gmina Ujazd pozostała liderem gospodarczym powiatu i województwa, ciągle się rozwijała i była atrakcyjnym miejscem do pracy, nauki i wypoczynku.


W gminie Ujazd priorytetem jest dokończenie inwestycji i spraw, które są obecnie "w zawieszeniu", jak choćby wykup mieszkań w Oś. Niewiadów, budowa Gminnego Ośrodka Kultury, termomodernizacja budynku Zespołu Szkół w Oś. Niewiadów, czy targowiska w Ujeździe. Należy, również przygotować budżet do nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020 tak, abyśmy mogli wykorzystać, jak najwięcej środków z tej puli.


- Tu mieszkam 40 lat. Na moich oczach Nasza Gmina zmienia się z rolniczej w przemysłową. Moja wiedza, wykształcenie i doświadczenie są odpowiednie, by kontynuować pozytywne przemiany - przekonuje Paweł Maciej Piwowarski. - Lubię ludzi, jestem dynamiczny, dobrze wykształcony i wysportowany. Gospodarność, kompromis, rozsądek i trzeźwy osąd sytuacji to coś co mam wypracowane - zapewnia.


I dodaje, że w tych trudnych czasach zależy mu na zmniejszeniu kosztów życia mieszkańców. - Będąc wójtem, chciałbym być człowiekiem dla ludzi, tj. po latach dużych i kosztownych inwestycji w Ujeździe i Niewiadowie, samozadowolenia z inwestującego tu wielkiego przemysłu, chciałbym skierować projekty do ludzi z Wólki Krzykowskiej, Sangrodza, Przesiadłowa, Skrzynek czy Zaosia, bo ich problemy były przez lata odkładane...




Siedmioro kandydatów prezentujemy w kolejności zgłoszenia.

1. Marcin Przemysław Grzelczak z Ujazdu, lat 37, wykształcenie wyższe (zebrał 483 podpisy poparcia). Zgłoszony przez Komitet Wyborczy Wyborców Marcina Grzelczaka.


2. Mirosław Paweł Michalak z os. Niewiadów, lat 54, wykształcenie wyższe (432 podpisy poparcia). Zgłoszony przez Komitet Wyborczy Wyborców Mirosława Michalaka.


3. Paweł Franciszek Piwowarski z Ujazdu, lat 32, wykształcenie wyższe (799 podpisów poparcia). Zgłoszony przez Komitet Wyborczy Wyborców Pawła Franciszka Piwowarskiego.


4. Piotr Zimny z Piotrkowa Tryb., lat 31, wykształcenie wyższe (366 podpisów poparcia). Rekomendowany przez Komitet Wyborczy Wyborców Czas na zmiany.


5. Elżbieta Barbara Nocoń-Batorska z Ujazdu, lat 57, wykształcenie wyższe (370 podpisów poparcia), desygnowana przez Komitet Wyborczy Wyborców Elżbiety Batorskiej.


6. Marcin Chmielewski z os. Niewiadów, lat 33, wykształcenie wyższe (313 podpisów poparcia) zgłoszony przez Komitet Wyborczy Wyborców Nasz Samorząd.


7. Paweł Maciej Piwowarski z Ujazdu, lat 41, wykształcenie wyższe (490 podpisów poparcia), rekomendowany przez Komitet Wyborczy Wyborców Pawła Macieja Piwowarskiego Człowiek dla Ludzi.

Gminna Komisja Wyborcza opublikowała numery i granice obwodów głosowania oraz wskazała lokalizację siedzib obwodowych komisji wyborczych.


Mieszkańcy obwodu nr 1 głosować będą w hali sportowej w Ujeździe (do obwodu tego należą sołectwa Ujazd, Bielina, Dębniak i Sangrodz),


obwodu nr 2 - w budynku po filii bibliotecznej w Olszowej (Helenów, Maksymów, Olszowa, Wólka Krzykawska)


obwodu nr 3 - w świetlicy wiejskiej w Bukowie (Buków, Ciosny), 


obwodu nr 4 - w Zespole Szkół na osiedlu Niewiadów (osiedle Niewiadów),


obwodu nr 5 - w strażnicy OSP w Przesiadłowie (Ojrzanów, Przesiadłów, Skrzynki),


obwodu nr 6 - w świetlicy wiejskiej w Wyknie (Lipianki, Niewiadów, Wykno, Zaosie),


obwodu nr 7 - w świetlicy wiejskiej w Łominach (Bronisławów, Józefin, Łominy, Stasiolas).


Do 4 lutego w gminie na słupach pojawią się obwieszczenia o zarejestrowanych kandydatach, zostanie także do tej pory sporządzony spis wyborców.


15 lutego o północy zakończy się kampania wyborcza, a 17 lutego mieszkańcy Ujazdu pójdą do urn. 
Komisje będą czynne w godzinach od 8 do 22.


Wójtem zostanie ta osoba, która w pierwszej turze otrzyma ponad 50 procent oddanych głosów. Jeśli pierwsza tura nie przyniesie rozstrzygnięcia, w drugiej zmierzą się kandydaci, którzy w pierwszej uzyskali największą liczbę głosów. Wójtem zostanie osoba, który uzyska wyższe poparcie wyborców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto