Tomaszowianka Oliwia Daroch, dwukrotną mistrzynią świata juniorek w pływaniu osób niepełnosprawnych

Andrzej Wdowski
Oliwia Daroch, dwukrotną mistrzynią świata
Oliwia Daroch, dwukrotną mistrzynią świata archiwum prywatne
Oliwia Daroch, uczennica Gimnazjum nr 3 w Tomaszowie Maz., reprezentująca barwy klubu Gol-Start Częstochowa, wywalczyła aż 5 medali, w tym dwa złote i trzy srebrne, podczas Mistrzostw Świata Juniorów w Pływaniu Osób Niepełnosprawnych, które rozgrywane były w Pradze.

Oliwia tytuły mistrzowskie zdobyła na dystansach 100 m stylem motylkowym i grzbietowym, natomiast wicemistrzynią świata juniorek została w wyścigach na 50, 100 i 400 m stylem dowolnym.

W mistrzostwach w Pradze, rozgrywanych na 50-metrowej pływalni Aquacentrum Sutka rywalizowało 346 zawodników z 18 krajów.

Przed wyjazdem do Pragi Oliwia świetną dyspozycją błysnęła podczas Letnich Mistrzostw Polski Osób Niepełnosprawnych w Pływaniu, które rozegrane zostały w Zielonej Górze. Tu na jej szyi zawisło aż 6 różnokolorowych krążków.

Oliwia na 100 m stylem grzbietowym wywalczyła złoty medal, na 400 m dowolnym, 100 m motylkiem i 200 m zmiennym zdobyła tytuły wicemistrzyni Polski, a na 50 m dowolnym stanęła na najniższym stopniu podium.
W klasyfikacji generalnej mistrzostw tomaszowianka zajęła trzecie miejsce.
Jej trenerami są Julian Błaszczuk i Dominik Ogłuszko. A trenerem konsultantem w sprawach szkoleniowych jest Robert Nowakowski z Gol - Start Częstochowa.

Podczas zielonogórskich mistrzostw Oliwia oficjalnie odebrała powołanie do kadry narodowej osób niepełnosprawnych na 2016 rok.

I już 29 czerwca jako reprezentantka Polski wyjechała właśnie do Pragi na mistrzostwa świata juniorów, gdzie tak świetnie się zaprezentowała przywożąc pięć medali.

- Chciałam w Pradze wypaść jak najlepiej, ale nie sądziłam, że uda mi się wywalczyć tytuły mistrzyni świata - powiedziała pływaczka z Tomaszowa Maz.
Jej marzeniem jest start na igrzyskach paraolimpijskich. - Może za cztery lata w Tokio uda mi się zrealizować ten cel - dodaje Oliwia.