18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Zdrowia w Tomaszowie: Akcja w Biedronce i w III Liceum Ogólnokształcącym

Beata Dobrzyńska
Obchody Światowego Dnia Zdrowia w Tomaszowie
Obchody Światowego Dnia Zdrowia w Tomaszowie materiały organizatorów
7 kwietnia w Tomaszowie był obchodzony Światowy Dzień Zdrowia, z tej okazji w mieście odbyło się kilka akcji prozdrowotnych.

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest każdego roku 7 kwietnia. W tym roku przebiegał pod hasłem „CHOROBY PRZENOSZONE PRZEZ WEKTORY”. Powiatowa Stacja Sanitarno–Epidemiologiczna w Tomaszowie 7 kwietnia, w godzinach od 11 do 13 zorganizowała punkt edukacyjno – diagnostyczny w supermarkecie „Biedronka” przy ul. Dzieci Polskich 21/23.

Do akcji zaproszono uczniów z Zespołu Szkół nr 4 w Tomaszowie Mazowieckim, których udział polegał na rozdawaniu ulotek oraz zaakcentowaniu (przygotowanymi materiałami i strojami) działań promujących hasło ŚDZ 2014r. Pracownik Oddziału Nadzoru Epidemiologii udzielał odpowiedzi na pytania związane z zagrożeniami przenoszonymi przez wektory. Informował także o środkach profilaktycznych, które należy stosować podczas wyjazdów do krajów, w których występują te zagrożenia.

Dodatkową inicjatywą była możliwość zmierzenia smokolayzerem tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Było to badanie dla palaczy, w ramach profilaktyki antytytoniowej. Z tego badania skorzystało 45 osób, natomiast badanie ciśnienia tętniczego krwi wykonano u 50 osób (byli to klienci marketu oraz mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego, którzy o akcji dowiedzieli się z lokalnych mediów). Szkolnymi koordynatorami były panie Wioletta Guść oraz Agata Pająk, pedagodzy Zespołu Szkół nr 4 z Tomaszowa Mazowieckiego.

Natomiast w III Liceum Ogólnokształcącym w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia 7 kwietnia od godziny 9 odbył się event prozdrowotny pod hasłem „Zdrowie w Twoich rękach”. Młodzież przygotowała kawiarenkę zdrowej żywności – „Jedz zdrowo i kolorowo”. Odbyła się projekcja filmów pt. „Kleszcze” i „Nie zamykaj oczu”.

Przygotowano gazetki tematyczne związane z tematem chorób przenoszonych przez wektory. Odbył się również pokaz I pomocy przedmedycznej, badanie smokolayzerem zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu (w ramach realizacji projektu „Profilaktyczny programy w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych”) oraz badanie ciśnienia tętniczego krwi wykonywane przez szkolną pielęgniarkę. Szkolnymi realizatorkami były panie Danuta Tracz, pedagog oraz Małgorzata Chrząszcz, nauczyciel wychowania fizycznego.

Wektory to organizmy, które są przenosicielami patogenów lub pasożytów. Poprzez wędrówkę i kontakt z otoczeniem przenoszą one groźne drobnoustroje na inne organizmy, często na ludzi. W ten sposób mogą wywołać choroby, które zagrażają życiu lub zdrowiu człowieka. Do najbardziej znanych wektorów zaliczamy komary, moskity i kleszcze.

Przykładem wciąż groźnej choroby pasożytniczej jest malaria, która w 2010 roku pochłonęła 660 000 ofiar, natomiast w ostatnim czasie znacznie wzrosło rozpowszechnienie gorączki denga. Do innych chorób przenoszonych przez wektory zaliczamy, między innymi, Gorączkę Zachodniego Nilu, chikungunyę, odkleszczowe zapalenie mózgu, czy boreliozę.
Najgroźniejszymi i najczęściej przenoszonymi przez kleszcze chorobami w Polsce są borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). W ostatnich latach, w naszym kraju, rozpoznaje się ok. 250 przypadków zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu. Blisko 4000 osób cierpi każdego roku z powodu boreliozy. Największą liczbę zachorowań odnotowuje się w rejonie białostockim, jednak w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego także często dochodzi do ukąszeń przez kleszcze. Ich aktywność rozpoczyna się w marcu-kwietniu i trwa do października-listopada. Typowymi miejscami ukąszenia u człowieka są głowa, uszy, miejsca zgięcia dużych stawów, ręce i nogi. Ponieważ ślina kleszczy posiada właściwości znieczulające, ukąszenie na ogół nie zostaje zauważone. Jedynym sposobem uniknięcia chorób przenoszonych przez te pajęczaki jest stosowanie kilku prostych zasad.
Należy:
1. Nosić odpowiednią odzież w lesie, najlepiej w jasnym kolorze, zakrywającą jak najwięcej części ciała.
2. Stosować środki odstraszające kleszcze.
3. Gdy dojdzie do ukąszenia, jak najszybciej usunąć kleszcza, w razie problemów skontaktować się z lekarzem.
4. Unikać pobytu w rejonach, gdzie występują kleszcze.
5. Po powrocie z lasu dokładnie obejrzeć całe ciało.
6. Minister Zdrowia zaleca osobom, szczególnie narażonym na ukąszenia, szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Należy rozpocząć je w zimowej porze roku. Przeciw boreliozie nie ma szczepionki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto