18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Rzucania Palenia w wydaniu uczniowskim [ZDJĘCIA]

MMR
Uczniowie z kominiarkami na twarzy i napisem „nałóg” na czole oraz uczennice przebrane za papierosy przeszli w czwartek poznańskim Deptakiem. Swojego flash moba przeprowadzili z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia.

W czwartek w południe na ulicy Półwiejskiej pojawiły się naprawdę wielkie papierosy. Były one na szczęście tylko przebraniem uczniów, którzy zorganizowali happening zachęcający do rzucania palenia. Odbywał się on pod hasłem „Palenie jest uleczalne”. Na Deptaku mogliśmy zobaczyć poza samym przejściem jeszcze układ choreograficzny. Akcję w ramach projektu „MOVIE SIĘ” przeprowadziły XXIV Liceum Ogólnokształcące i Gimnazjum nr 10 przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 na os. Władysława Łokietka.

17 listopada przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia, który postanowiły uczcić w Poznaniu liczne jednostki. W Urzędzie Miasta do piątku trwa konferencja naukowo-szkoleniowa „Przyszłość wolna od dymu” zorganizowana wspólnie z Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego. Ponad 100 osób, w tym eksperci z Niemiec, Szwecji i USA, w Urzędzie Miasta debatuje na temat postaw wobec palenia tytoniu, strat wywołanych paleniem i biernego palenia.

Zobacz także: Kwestowali na rzecz operacji mózgu Palikota [ZDJĘCIA]

W Poznaniu do rzucania palenia namawia także m.in. Stowarzyszenie Promocji Zdrowego Stylu Życia, które w tym miesiącu organizuje bezpłatny pięciodniowy program „Rzucisz palenie”. Zapisy trwają u organizatora do piątku. Z kolei w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej już w poniedziałek odbyło się spotkanie koalicji w ramach projektu „Odświeżamy nasze miasta TOB3CIT”, skierowanego do osób dorosłych.

Światowy Dzień Rzucania Palenia swój początek ma w 1974 roku w Stanach Zjednoczonych. Dziennikarz Lynn Smith zaapelował wtedy o to, by czytelnicy nie palili papierosów przez jeden dzień. Jego apel zrealizowało 150 tys. ludzi. Od tej pory z inicjatywy Amerykańskiego Towarzystwa Walki z Rakiem trzeci czwartek listopada jest Dniem Rzucania Palenia. W Polsce obchodzony jest on od 1991 roku.

Przypomnijmy, że minął już rok od wejścia w życie ustawy chroniącej przed skutkami używania tytoniu oraz wyrobów tytoniowych. Po zaostrzeniu zakazu palenia w miejscach publicznych zmalało ryzyko narażenia na dym w obiektach sportowych, restauracjach, barach, zakładach pracy, przystankach oraz obiektach komunikacji miejskiej.

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto