Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śmierć na drogach: w 2011 roku 30 ofiar wypadków na drogach powiatów tomaszowskiego i opoczyńskiego

Beata Dobrzyńska, Andrzej Wdowski
Ten wypadek miał miejsce na ul. Mireckiego w Tomaszowie. Kierowca seata zasłabł za kierownicą i dachował
Ten wypadek miał miejsce na ul. Mireckiego w Tomaszowie. Kierowca seata zasłabł za kierownicą i dachował Archiwum Dziennika Łódzkiego
Bezpieczniej na drogach powiatu tomaszowskiego było w 2011 roku. Niestety w powiecie opoczyńskim liczba śmiertelnych ofiar wypadków drogowych wzrosła ponad dwukrotnie. W sumie zginęło na naszych drogach trzydzieści osób

Ze statystykami trudno dyskutować, choć w ubiegłym roku nie było miesiąca byśmy nie donosili o tragicznych wypadkach. Na drogach w powiecie tomaszowskim było jednak znacznie bezpieczniej niż rok wcześniej. Co ważne tendencja spadkowa w przypadku ilości ofiar śmiertelnych, utrzymuje się już kolejny rok z rzędu.
I tak w ubiegłym roku w 16 najtragiczniejszych wypadkach zginęło 18 osób (rok wcześniej na drogach powiatu zginęło 21 osób). Dwukrotnie w wypadkach ginęły po dwie osoby. Najpierw, gdy w czerwcu toyota yaris zderzyła się czołowo z samochodem ciężarowym, który holował inną ciężarówkę. Kierowca zginął na miejscu. Jego żona kilka dni później zmarła w szpitalu.

Mężczyzna i kobieta zginęli w kolejnym zderzeniu na krajowej ósemce. Tym razem w grudniu w pobliżu Łaziska daewoo matiz czołowo zderza się z ciężarową scanią. Auto staje w płomieniach, kierowca i pasażerka giną na miejscu.

Dwukrotnie na drogach w ubiegłym roku ginęli motocykliści, pod kołami aut życie traci trzech pieszych. To oni, niestety, wciąż są najbardziej narażeni na wypadki, często także ze swojej winy, gdy wchodzą wprost pod koła samochodu. Przykładów nie trzeba szukać daleko. Zaledwie w ciągu ostatniego tygodnia na drogach naszego powiatu doszło do trzech wypadków z udziałem pieszych, dwie kobiety w nich zginęły, trzy kolejne trafiły do szpitala.

W sumie policja w ubiegłym roku zanotowała 207 wypadków, w których 265 osób odniosło obrażenia (rok wcześniej w 268 wypadkach poszkodowane zostają 364 osoby). Także kolizji jest znacznie mniej, 1118 w 2011 r., 1270 w 2010 r.

Bez zmian wciąż pozostają najbardziej niebezpieczne drogi - to krajowa ósemka, na której bezpieczną jazdę wciąż utrudniają zwężenia spowodowane jej przebudową. W sumie na ósemce zginęło w ubiegłym roku pięć osób, a 35 zostało rannych. Tuż za nią jest wojewódzka 713, zwłaszcza odcinki w gminach Ujazd i Rokiciny, gdzie w ubiegłym roku zginęły 4 osoby, a 48 zostało rannych. W sumie te dwie drogi to aż 35 proc. wszystkich wypadków w powiecie.
Te statystyki przygotowane przez tomaszowskich policjantów, pomimo że wciąż tragiczne, tchną optymizmem. Wciąż jednak jest jeszcze wiele do zrobienia. Policjanci zapewniają, że ten rok będzie bardzo pracowity.

- Wystawianie patroli na drogach o największym natężeniu ruchu, czyli droga krajowa nr 8 i wojewódzka 713, uświadamianie i pouczanie pieszych i rowerzystów, stosowanie wobec sprawców kolizji mandatów w górnych granicach, częste kontrole stanu trzeźwości kierowców czy w końcu sprawdzanie pasów i fotelików dla dzieci to najważniejsze punkty do realizacji na ten rok przez policjantów naszej drogówki - wymienia Katarzyna Dutkiewicz-Pawlikowska, rzecznik tomaszowskiej policji.

Czytaj dalej na następnej stronie...

Tragiczny był miniony rok na drogach powiatu opoczyńskiego. Doszło w nim do 94 wypadków, tj. o trzynaście więcej niż w roku 2010 (wzrost o 16 proc.). Odnotowano dwanaście wypadków, w których życie straciło 12 osób. W tym ostatnim przypadku jest to wzrost aż o 140 proc., albowiem w 2010 roku na drogach Opoczyńskiego zginęło tylko pięć osób. Ten rok był najbezpieczniejszy w ostatnich latach. Wcześniej w 2008 i 2009 śmierć na drogachponiosło odpowiednio 20 i 21 osób, najwięcej też w tych latach było wypadków - 127 i 12o.
- Największe zagrożenie niezmiennie występuje na drogach krajowych, gdzie mamy do czynienia z największym natężeniem ruchu - mówi podinspektor Grzegorz Fiderek, naczelnik wydziału ruchu drogowego w KPP Opoczno. - Przez teren powiatu przebiegają trzy drogi krajowe, tj. droga nr 12 biegnąca również w granicach administracyjnych miasta, ponadto drogi nr 74 i 48.

Doszło na nich w minionym roku do 33 wypadków. Pięć osób straciło w nich życie, trzy na K-12 i dwie na K-74. Trzydzieści cztery zostały ranne.
Kierujący spowodowali 68 wypadków, w których zginęło sześć osób, a 78 zostało rannych. Głównymi przyczynami wypadków przez nich spowodowanych było: nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu (19 wypadków, 1 osoba zginęła, 18 rannych), niedostosowanie prędkości do warunków na drodze (12-1-17) i nieprawidłowe wyprzedzanie (10-2-12).

Piesi przyczynili się do 11 wypadków. Zginęło w nich 5 osób. To one były sprawcami tych zdarzeń. Siedem osób zostało rannych.
Głównymi grzechami pieszych były: nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem (5 wypadków, 2 osoby zabite, 4 ranne), spanie, leżenie na jezdni (3-2-1) i chodzenie nieprawidłową stroną drogi (1 wypadek, 1 osoba zabita).

Zdaniem naczelnika Fiderka prawdziwą plagą na drogach Opoczyńskiego w minionym roku byli nietrzeźwi piesi i rowerzyści.
- To jest rzeczywiście bardzo poważny problem - uważa Fiderek. - Zachowują się oni w sposób nieprzewidywalny, często są w stanie upojenia alkoholowego. Takich osobników trzeba eliminować z ruchu jak najszybciej, bo są dla wszystkich śmiertelnym zagrożeniem.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Miała 2 promile, rozbiła auto i uciekła

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto