W Ośrodku Hodowli Żubrów w Książu przebywa obecnie 14 żubrów

W Ośrodku Hodowli Żubrów w Książu przebywa obecnie 14 żubrów (© Beata Dobrzyńska)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Od pierwszego kwietnia ponownie można zwiedzać zagrodę pokazową przy Ośrodku Hodowli Żubrów koło Smardzewic. Wraz z nadejściem wiosny i tam zaszły wielkie zmiany, a na turystów czeka nie lada atrakcja.

Od początku roku placówka działa już pod szyldem Kampinoskiego Parku Narodowego. A w zagrodzie pokazowej czekają na zwiedzających trzy nowe żubry, których nikt dotychczas jeszcze nie oglądał.


- Żubry te dotychczas nigdzie nie były eksponowane - mówi Katarzyna Mierzwa, kierownik Ośrodka Hodowli Żubrów w Książu koło Smardzewic. - Są z naszego, smardzewickiego stada. Można oglądać jednego byka i dwie żubrzyce. 
Można podejrzewać, że są zacielone, ale nie mamy takiej pewności. Jeśli okaże się, że tak, będzie to dla nas miła niespodzianka.Obok dwóch żubrzyc w zagrodzie wylegiwać się będzie także samiec Poloneskoy, który w stadzie przez wiele lat był reproduktorem. 
Obecnie stado w Smardzewicach liczy czternaście żubrów. W ubiegłym roku na świat przyszedł nowy potomek płci męskiej. Nazwano go Potomaz. Jego mama to Podwiązka, a tata Ponca. 
- Teraz z niecierpliwością czekamy na dziewczynkę - mówi kierownik ośrodka. 


Dziś młode pokolenie żubrów w Smardzewicach to w przewadze mężczyźni. Mają po kilka lat i niedługo będą mogli płodzić własnych potomków, być może w innych ośrodkach w Polsce. 


Ci, którzy po przerwie wybiorą się do Smardzewic, muszą liczyć się ze zmianami godzin otwarcia ośrodka. Do końca kwietnia zagrodę zwiedzać można od poniedziałku do piątku w godzinach 9 - 15, z kolei weekendy ośrodek czynny będzie od godziny 11 do 15.

Od pierwszego maja żubry oglądać będzie można od poniedziałku do piątku do godziny 16, a w weekendy do 18. 
Zmieniły się także ceny biletów. Bilet normalny kosztuje 4 złote, ulgowy kupimy za 3 złote.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!