Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sekrety województwa łódzkiego na 100-lecie województwa, wśród nich sekrety Tomaszowa i Opoczna

Beata Dobrzyńska
W księgarniach pojawiła się właśnie nowa książka wydawnictwa Księży Młyn pt. “Sekrety województwa łódzkiego”. Znajdziemy w niej opowieści z Tomaszowa, Spały oraz Opoczna.

Seria Domu Wydawniczego Księży Młyn pod hasłem “Sekrety...” jest już dobrze znana czytelnikom województwa, a także powiatu tomaszowskiego. Od kilku lat wydawane były kolejne części poświęcone różnym regionom województwa. Wśród opisanych miast znalazł się także Tomaszów oraz Spała, którym poświęcona została książka wydana rok temu i napisana przez tomaszowskiego regionalistę, twórcę Skansenu Rzeki Pilicy i naszego współpracownika Andrzeja Kobalczyka.

Ponieważ seria została bardzo dobrze przyjęta przez czytelników, zrodził się pomysł przygotowania publikacji z okazji 100-lecia utworzenia województwa łódzkiego, które przypada w tym roku. Książka właśnie trafiła na rynek. Znajdziemy w niej 100 sekretów 24, czyli wszystkich łódzkich powiatów.

Powiat tomaszowski ręką Andrzeja Kobalczyka został opisany w pięciu rozdziałach, które zostały zaczerpnięte z publikacji poświęconej Tomaszowowi. Przypomniano historyjki o dożynkach z cygańskim taborem, tomaszowskim doktorze Judymie, kursach parowcem do Inowłodza. Znów poszukamy odpowiedzi, czy Rasputin był w Spale oraz dlaczego Pilica została Odrą. Kobalczyk jest również autorem dwóch rozdziałów dotyczących powiatu piotrkowskiego, a opartych na badaniach prowadzonych przez Skansen Rzeki Pilicy.

Premierę mają sekrety powiatu opoczyńskiego, które zgłębił również Andrzej Kobalczyk. Pokazują one, jak bogatą historię ma ten region województwa. Powstały cztery opowieści. Pierwsza przenosi czytelników w czasy króla Kazimierza Wielkiego i przybliża postać Esterki, kolejna opowiada o związkach Stanisława Wyspiańskiego z regionem opoczyńskim, trzecia przedstawia postać rotmistrza Henryka Mieroszewskiego, który w Opocznie otrzymał własne rondo. Czwarta z opowieści nawiązuje do tradycji ceramicznych Opoczna i próbuje wyjaśnić, jak to się stało, że w obozie zagłady w Treblince znaleziono płytki z Opoczna.

- Chciałbym bardzo podziękować Muzeum Regionalnemu w Opocznie i jego pracownikom za udostępnienie materiałów, dzięki którym mogły powstać sekrety opoczyńskie - mówi Andrzej Kobalczyk.

Książkę można nabyć w księgarni na pl. Kościuszki w Tomaszowie, a także w innych księgarniach, także internetowych.

STARE ZDJĘCIA TOMASZOWA MAZ. OD XIX W DO CZASÓW RPL [STARE ZDJĘCIA]
BOŻE CIAŁO W SPALE W CZASACH PREZYDENTA MOŚCICKIEGO [STARE ZDJĘCIA]
TAK WYGLĄDAŁ TOMASZÓW MAZ. W CZASACH PRL [STARE ZDJĘCIA]

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości w Tomaszowie:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto