Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przy bazylice w Poświętnem-Studziannie otwarto Centrum Turysty i Pielgrzyma

Andrzej Wdowski
W otwarciu Centrum Turysty i Pielgrzyma  wzięła udział między innymi orkiestra Bazylikon
W otwarciu Centrum Turysty i Pielgrzyma wzięła udział między innymi orkiestra Bazylikon Jacek Cedrowski
Przy bazylice Matki Bożej Świętorodzinnej w Poświętnem-Studziannie otwarto Centrum Turysty i Pielgrzyma. Będą mogli z niego korzystać pątnicy zwiedzający gminę i powiat

Centrum Pielgrzyma i Turysty uruchomiono przy bazylice Matki Bożej Świętorodzinnej w Poświętnem-Studziannie. Mieści się ono w zabudowaniach klasztornych byłej organistówki.
- Praktycznie wszystko w niej zostało rozebrane, bo było stare i zniszczone - mówi Marian Pisarski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Bazyliki w Studziannie. - Przystosowanie obiektu na potrzeby centrum kosztowało łącznie ponad 900 tys. zł. Pół miliona zł stowarzyszenie otrzymało z urzędu marszałkowskiego z programu wspierania obszarów wiejskich. Duży wkład w jego powstanie mieli mieszkańcy gminy Poświętne, którzy włożyli sporo własnej pracy. Wsparła nas także Ceramika Paradyż, przekazując płytki ceramiczne na potrzeby centrum.

W obiekcie znajduje się łącznie dwadzieścia siedem miejsc noclegowych. Do dyspozycji turystów i pielgrzymów jest dziewięć pokoi 2-3-osobowych. Jest też duża sala, w której goście mogą wypić kawę czy herbatę. Mogą też korzystać ze stołówki znajdującej się przy klasztorze ojców filipinów.
Prace remontowo-modernizacyjne wykonywała firma Jacka Lasoty z Tomaszowa Maz., która wygrała przetarg. Prezes Pisarski z zakończonej inwestycji i jej efektów jest bardzo zadowolony.

Opoczyńskie, jeśli idzie o cenne zabytki, ma się czym naprawdę pochwalić. - I będziemy je chcieli gościom centrum zaprezentować - dodaje Pisarski. - Przygotujemy specjalne materiały, z których turyści i pielgrzymi dowiedzą się jakie są u nas zabytki, gdzie one się znajdują i jak do nich dojechać.

W samej tylko gminie Poświętne jest wiele atrakcyjnych miejsc, które warto zobaczyć. Koniecznie zwiedzić trzeba bazylikę w Studziannie pw. św. Filipa Neri, w której znajduje się obraz Św. Rodziny, koronowany w 1978 roku przez kardynała Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski i ówczesnego metropolitę krakowskiego Karola Wojtyłę, późniejszego papieża Jana Pawła II.

W drodze na cmentarz znajduje się inny cenny zabytek - kościółek św. Józefa. To na jego terenie kręcone były ostatnio sceny do filmu 1920 Bitwa Warszawska, a wcześniej do Katynia w reżyserii Andrzeja Wajdy. W pobliskim Anielinie można obejrzeć Szaniec Hubala, miejsce w którym 30 kwietnia 1940 roku zginął major Henryk Dobrzański, legendarny Hubal, pierwszy partyzant II wojny światowej, jak często go nazywano.
Zdaniem prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Bazyliki w Studziannie warto do gminy Poświętne przyjechać także ze względu na atrakcyjne tereny rekreacyjne, jak również na przepiękne lasy i występujące w nich grzyby.

Władze stowarzyszenia myślą też o utworzeniu przy centrum świetlicy środowiskowej, z której korzystałyby dzieci i młodzież. Mogłyby tu liczyć na specjalistyczną pomoc logopedy, psychologa czy pedagoga. Te sprawy wymagają jeszcze rozmów i pewnych ustaleń.

4 lutego stowarzyszenie organizuje doroczny bal charytatywny. - Dochód z niego przeznaczony zostanie na prowadzenie Centrum Turysty i Pielgrzyma. Część pieniędzy przekazana zostanie osobom niepełnosprawnym i chorym - podkreśla prezes Pisarski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto