Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Program wykrywania nowotworów w centrum onkologii w Tomaszowie

Dag
Numed w Tomaszowie Maz.
Realizację nowego programu wczesnego wykrywania nowotworów rozpoczęło centrum onkologii w Tomaszowie. Główne cele projektu "Zapobiegaj i działaj z głową" zaprezentowano podczas konferencji z udziałem lekarzy i specjalistów.

Program wykrywania nowotworów pod hasłem „Zapobiegaj i działaj z głową” realizowany będzie na terenie trzech województw: łódzkiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego przez trzy lata - od lipca 2017 r. do czerwca 2020 r. Podczas konferencji etapy profilaktyki przedstawił dyrektor szpitala NU-MED w Tomaszowie Paweł Paczkowski, dr Anna Krause opowiedziała o etapach wykrywania nowotworów głowy i szyi, a prof. Sergiusz Nawrocki omówił temat skutecznej metody radioterapii.

Główne cele projektu to:
- trwały wzrost świadomości społecznej i medycznej na temat nowotworów głowy i szyi,
- wczesne wykrycie nowotworu i szybka diagnostyka,
- zbudowanie w obszarze 3 województw trwałych trendów profilaktyki nowotworów głowy i szyi,
- skoordynowana opieka nad pacjentem od profilaktyki przez diagnostykę po leczenie.

Program jest adresowany do osób w wieku aktywności zawodowej ( 40-65 lat) z grupy podwyższonego ryzyka (wieloletni palacze, nadużywają alkoholu, mają podwyższone ryzyko zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego), u których przez ponad 3 tygodnie występuje jeden z 6 objawów nie związany z infekcją górnych dróg oddechowych takich jak: pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie lub czerwone albo białe naloty w jamie ustnej, ból gardła, przewlekła chrypka, guz na szyi, niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa, ból w trakcie połykania lub problemy z połykaniem.

Badaniami przesiewowymi zostanie objętych 6000 mieszkańców województw łódzkiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego (2400 kobiet i 3600 mężczyzn). Etap podstawowy polega na bezpłatnych konsultacjach w zakresie otolaryngologii uzupełnionych o badanie przy użyciu fiberoskopu. W przypadku, gdy u pacjenta zostaną wykryte podejrzane zmiany, zostanie on skierowany na etap diagnostyki pogłębionej. Na tym etapie pacjent będzie konsultowany przez laryngologa z możliwością wykonania dodatkowych badań tj. USG szyi, biopsja cienkoigłowa z badaniem cytologicznym, pobranie wycinka wraz z badaniem histopatologicznym, badanie na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego). Jeśli u pacjenta zostaną wykryte zmiany przednowotworowe lub potwierdzony zostanie nowotwór złośliwy będzie on kierowany na leczenie onkologiczne do specjalistycznego ośrodka posiadającego umowę z NFZ.

W profilaktyce nowotworowej niezwykle istotne jest wczesne wykrycie choroby. Obecne rozwiązania w systemie służby zdrowia nie dają możliwości wczesnej diagnostyki nowotworów głowy i szyi na dużą skalę. Pacjenci muszą oczekiwać w długich kolejkach, by dostać się do laryngologa. Program skraca okres oczekiwania do specjalisty, umożliwia wczesną diagnostykę i dostęp do specjalistycznych badań - dzięki temu możliwe jest wczesne wykrycie choroby.

Badania diagnostyczne będą realizowane w ośrodkach zlokalizowanych na terenie 3 województw. Istotne jest, by umożliwić dostęp do programu - wykonanie badań - mieszkańcom mniejszych miejscowości znacznie oddalonych od dużych miejskich aglomeracji.

Obecnie problemem jest niski poziom wiedzy na temat wczesnych objawów nowotworów głowy i szyi (w tym wśród lekarzy POZ). W zakresie przyczyn, które mają wpływ na rozwój choroby, niedostateczna jest wiedza o wpływie wirusów na powstanie tego typu nowotworów (np. brodawczak ludzki HPV). W ostatnich latach obserwujemy wzrost zachorowań spowodowanych wirusami, co jest związane ze zmianami zachowań seksualnych w społeczeństwie. Prognozuje się, że zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego będą występować coraz częściej i będą stanowić coraz większy problem zarówno ze społecznego jak i medycznego punktu widzenia.

Program ma na celu popularyzację wiedzy w zakresie czynników ryzyka - ze szczególnym uwzględnieniem zakażeń spowodowanych wirusami. Działania edukacyjne związane z zachorowalnością na nowotwory głowy i szyi będą skierowane do pracowników 70 placówek POZ, laryngologów i stomatologów, a także mieszkańców województw łódzkiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego znajdujących się w grupie ryzyka. Wszystko po to, by osoby te pozbyły się irracjonalnej niechęci do badań profilaktycznych, miały świadomość wyjścia z choroby i powrotu do normalnego życia w przypadku wczesnego wykrycia choroby - informują specjaliści.

Zobacz wydarzenia tygodnia w Łódzkiem:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto