Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstała monografia o kościele NSJ przy ul. Spalskiej w Tomaszowie Maz.

Andrzej Kobalczyk
Monografia pt. „Mały kościół z wielkim sercem”, napisana przez Marię Papiernik-Typa opowiada o losach parafii Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Spalskiej w Tomaszowie Maz.

Chociaż ta niewielka świątynia ma stosunkowo niedługą, bo 90-letnią, metrykę, to jednak zdążyła na trwałe zapisać się w historii Tomaszowa. Dzisiaj aż wierzyć się nie chce, że początkowo miała ona być budowlą prowizoryczną. Jej żywot miał się zakończyć po spodziewanym wkrótce zbudowaniu obok dużego, okazałego kościoła. Do tego jednak nie doszło i mały, urokliwy kościółek, stojący w Tomaszowie przy ulicy Spalskiej – bo o nim tu mowa – wciąż służy wiernym z tej części miasta.

Jego niezwykłe losy i niepowtarzalny charakter trafnie oddaje tytuł książki: „Mały kościół z wielkim sercem”, napisanej przez Marię Papiernik-Typa. To monograficzne opracowanie zostało wydane w styczniu br. przez Parafię Najświętszego Serca Jezusowego z okazji przypadającej w tym roku 90. rocznicy jej erygowania. Centrum parafii – jubilatki stanowi wspomniany wcześniej kościółek, noszący początkowo wezwanie św. Michała Archanioła. Jak pisze we wstępie autorka, nie jest to jedyna „perełka” w dziejach tego kościółka.

Jego budowa wyniknęła z potrzeby chwili i trwała niecałe trzy miesiące! Była to konsekwencja dynamicznej rozbudowy Tomaszowskiej Fabryki Sztucznego Jedwabiu w latach 20. ub. wieku, która pociągnęła za sobą szybki rozwój wyrastającej obok niej nowej, dużej dzielnicy miasta. Ciekawe jest i to, że kościółek przy ul. Spalskiej powstał pod wezwaniem, którego dziś już niemal nikt nie pamięta. Jest to bowiem świątynia katolicka, do budowy której przyczynił. się Żyd-neofita. A był nim ówczesny dyrektor zarządzający TFSJ - Michał Hertz, co upamiętniono w pierwszym wezwaniu kościółka.

Na ponad stu stronach tej wyjątkowej książki autorka zawarła mnóstwo informacji m.in. o przygotowaniach do budowy kościółka i perturbacjach związanych z jego lokalizacją (mocno starali się o niego także mieszkańcy Starzyc). Opisuje szczegółowo sam przebieg budowy tej świątyni i urządzenie jej otoczenia. Dużo uwagi poświęca też organizacji życia duszpasterskiego w nowej parafii. Ze szczególnym uznaniem ocenia rolę księdza Antoniego Machnikowskiego w dziele budowy kościółka i tworzenia parafii.

W swojej książce M. Papiernik-Typa zawarła także wiele ciekawych informacji o losach kościółka i parafii w okresie II wojny światowej i trudnych latach powojennych. Z wielkim uznaniem i wdzięcznością opisała rolę jej wieloletniego i powszechnie lubianego proboszcza – ks. Ryszarda Stanka w rozbudowie kościółka oraz rozwijaniu życia duchowego i kulturalnego parafialnej społeczności. Jego dokonania i zamierzenia wytrwale kontynuuje obecny proboszcz – ks. Paweł Dziedziczak.

Pracując nad książką przez wiele lat autorka - magister geografii turyzmu, dotarła do wielu nieznanych dotąd źródeł archiwalnych (w tym kościelnych) oraz relacji ustnych. Wykazała iście detektywistyczne podejście do odkrycia i wyjaśnienia nowych faktów z historii tego kościółka. Dużym walorem książki jest bogaty, niejednokrotnie unikatowy materiał ilustracyjny. Parafrazując tytuł książki Marii Papiernik-Typa można stwierdzić, że swoją książkę o małym kościółku napisała także z wielkim sercem. Można ją nabyć w księgarni na Pl. Kościuszki oraz kancelarii parafii przy ul. Spalskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto