Pociągiem w Łódzkie

Artykuł sponsorowany
W gorącą, ostatnią sobotę wakacji – 24 sierpnia, odbyła się wycieczka na leżącą w powiecie radomszczańskim Górę Kamieńską. Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu „Pociągiem w Łódzkie”. W wycieczce wzięło udział 360 uczestników, w tym 15 turystów rowerowych. Trasa piesza podzielona była na dwa etapy i liczyła łącznie około 25 km, natomiast rowerowa ok 40 km.

Uczestnicy wyjazdu zwiedzali Górę Kamieńską pod opieka przewodników PTTK podzieleni na dwie grupy – jedna wchodziła się pod górę, aby potem z niej zjechać wyciągiem krzesełkowym, druga odwrotnie – przeszła trasę u podnóża góry, by potem na nią wjechać.

Uczestnicy sił do dalszej wędrówki nabierali podczas ogniska, które odbyło się w Ośrodku Sportu i Rekreacji Góra Kamieńsk, a w trakcie popołudniowej sjesty rozstrzygnięto konkurs i rozdano uczestnikom nagrody. W trakcie wycieczki zorganizowane zostały dodatkowo atrakcje - możliwość przejazdu bryczką konną, w ramach działań promujących Łódzki Szlak Konny (dzięki uprzejmości Stajni Napoleonów) czy zjazdy torem saneczkowym i przejazdu wyciągiem krzesełkowym (dzięki uprzejmości OSiR Góra Kamieńsk).

Dojazd do stacji Gomunice – stanowiącej początek trasy rowerowej i pieszej - odbył się zmodernizowanym pociągiem EN 57 będącym własnością Województwa Łódzkiego. Miejscowość znana była z utworzonej tu w 1915 roku Szkoły Legionowej.

W pobliżu Gomunic przebiega droga ekspresowa, znana bardziej jako „gierkówka”, którą uczestnicy wyjazdu musieli minąć w drodze na Górę Kamieńską. Pomysł wybudowania drogi szybkiego ruchu łączącej Śląsk z Warszawą wyszedł na początku lat 70- tych ubiegłego wieku od I Sekretarza KC PZPR, Edwarda Gierka. Powstawała w latach 1972 – 1976, posiada cechy charakterystyczne dla autostrad: dwupasmowa jezdnia, obwodnice miast (Częstochowa jest pierwszym na drodze na Śląsk miastem, przez którego centrum przebiega Gierkówka). Dzisiaj jest to jeden z ważniejszych pasów komunikacyjnych w kraju, na który składa się kilka dróg krajowych: 1, 8, 86, 91 i dróg ekspresowych S8 i S86.

Cel wycieczki - Góra Kamieńska jest najwyższym wzniesieniem Województwa Łódzkiego – liczy sobie 386 m.n.p.m. Jest sztucznym wzgórzem, powstała jako zwałowisko zewnętrzne Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów. Tworzenie hałdy trwało 16 lat – od 1977 do 1993 roku przesypano z terenu kopalni 1370 mln m3 nadkładu z wyrobiska kopalni. Po zakończeniu tworzenia zwałowiska zewnętrznego, rozpoczęto prace mające na celu rekultywację terenu pokopalnianego. Początkowo sprawiało to olbrzymie problemy m.in. gromadząca się na hałdzie woda rozmywała ziemię, nie przyjmowały się nasadzane drzewa. Dopiero po utworzeniu systemu odwadniającego udało się opanować stosunki wodne panujące na zwałowisku. Rozwiązanie drugiego problemu wymagało więcej cierpliwości: tworzenie lasu rozpoczęto od nawiezienia gleby i stworzenia runa leśnego, aby stworzyć odpowiednie środowisko dla zasadzonych drzew.

Dzisiaj Góra Kamieńsk pełni funkcje rekreacyjne. Cieszy się popularnością wśród narciarzy w sezonie zimowym, oraz rowerzystów wiosną, latem i jesienią. Jedna z tras rowerowych została przygotowana specjalnie dla miłośników ekstremalnej odmiany kolarstwa górskiego – downhillu. Na szczycie góry znajduje się Elektrownia Wiatrowa Kamieńsk. Składa się z 15 turbin typu E-70, o mocy 2 MW każda. Jest to olbrzymia farma wiatraków, z których każdy ma wysokość 125 m i waży ponad 200 ton

Projekt „Pociągiem w Łódzkie” organizowany jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Partnerami wycieczki były: Centrum Informacji Turystycznej w Łodzi, Ośrodek Sportu i Rekreacji Góra Kamieńsk i Stajnia Napoleonów.

Mapy z przebiegiem tras przygotowane zostały przez Departament Geodezji i Kartografii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego i można je pobrać na stronie www.rsip.lodzkie.pl

Zapraszamy serdecznie do podróżowania pociągami w regionie i odwiedzania przyrodniczych perełek województwa łódzkiego!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pabianice.naszemiasto.pl Nasze Miasto