Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pluton nurków z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej szkoli się w wodach Zalewu Sulejowskiego [zdjęcia]

Dag
Pluton nurków z 25. batalionu dowodzenia z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej szkoli się w wodach Zalewu Sulejowskiego. W tym roku jest to już kolejne zimowe ćwiczenie odbywające się w wodach zalewu. Mimo trudnych warunków żołnierze szkolą umiejętności z zakresu zwiadu nurkowego, poszukiwania zatopionego sprzętu, nawigacji podwodnej, czy wypadków i sytuacji awaryjnych.

Pluton nurków z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej szkoli się w wodach Zalewu Sulejowskiego. Szkolenie nurkowe w czasie zimy jest trudnym, specjalistycznym
ćwiczeniem, ale temperatury poniżej zera dały możliwość do przeprowadzenia treningu nurkowego pod lodem.

Warunki zimowe są niezwykle wymagające z uwagi na niską temperaturę wody, która znacząco wpływa na wzrost zużycia czynnika oddechowego oraz szybsze wychładzanie organizmu. Największym zagrożeniem jest jednak lód, który uniemożliwia swobodne wydostanie się na powierzchnię. Żołnierze ćwiczą wykuwanie się nożem spod lodu, czy poszukiwanie przerębla w przypadku zerwania się liny asekuracyjnej. - relacjonuje 25. Brygada w Tomaszowie. - Bezpieczeństwo nurków jest priorytetem, więc zawsze schodzą pod wodę parami. Każdy nurek posiada swojego sygnalistę na powierzchni, z którym połączony jest liną, która pełni również funkcję łączności w przypadku, gdyby główna łączność przestała działać. Lina asekuracyjna pomaga również odnaleźć drogę powrotną do przerębla. Ekstremalne warunki wymagają też dodatkowego sprzętu oraz jego dublowania, np. latarek. Nurkowie posiadają specjalną śrubę, służącą do wkręcania w lód. Można do niej przymocować kołowrotek, którego linka kreśli nam drogę pod lodem lub stanowi uchwyt w przypadku wykuwania się na powierzchnię.

Aby zostać nurkiem, należy się wykazywać wieloma predyspozycjami, gdzie pierwszym z tych warunków jest wykonie specjalistycznych badań w Wojskowej Komisji Morsko - Lekarskiej w Gdańsku. Kandydat nie może się bać zamkniętych przestrzeni i wody. Duży nacisk kładziony jest także na egzamin z wychowania fizycznego. Kolejnym etapem jest ukończenie kursu podstawowego w Ośrodku Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP w Gdyni, szkolenie oraz pozytywny wynik z egzaminu z fizjopatologii – są to choroby nurkowe np. co może spotkać nurka gdy za szybko się wynurzy oraz jakie są tego objawy. W etapie dalszego szkolenia nurek rozwija się zdobywając kolejne uprawnienia np. nurka inżynierii czy też starszego nurka inżynierii, gdzie zajęcia odbywają na się na morzu. Nurkowie w ramach szkolenia poligonowego wykonują również strzelania z burty łodzi.

Szkolenia dla nurków z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej realizowane są na różnych zbiornikach wodnych na terenie całego kraju.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto