Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oko też się starzeje!

abcZdrowie.pl
by Conanil / CC BY 2.0 (flickr)
Problemy z ostrością widzenia to częste zjawisko wśród osób w starszym wieku. Skąd bierze się pogorszenie wzroku u seniorów?

Termin „procesy starzenia” u większości osób wywołuje podobne skojarzenia: zmarszczki, schorzenia układu krążenia i problemy z poruszaniem się. Zwykle zapominamy, że starzeje się nie tylko nasza skóra lub narządy wewnętrzne, lecz także narząd wzroku. Z biegiem czasu oczy tracą bowiem zdolność akomodacji w związku ze stopniowym stwardnieniem soczewki i zmniejszeniem jej elastyczności. Jak zaradzić temu zjawisku?

Zmiany w zdolności akomodacji

Gdy patrzymy na jakiś przedmiot z bliska, mięsień rzęskowy modyfikuje kształt soczewki w taki sposób, by w większym stopniu załamywała światło. Dopóki soczewka jest wystarczająco elastyczna, akomodacja przebiega bez problemu, ale przy postępującym twardnieniu soczewki zdolność akomodacji oka osłabia się. Przez pewien czas problem można zakamuflować, odsuwając przedmioty na odległość wyprostowanej ręki – wówczas przyglądanie się danemu przedmiotowi wymaga mniejszej akomodacji oka. Nie zmieni to jednak faktu, iż proces starzenia się narządu wzroku będzie trwał dalej. Zjawisko to fachowo określa się mianem oddalania się punktu bliży wzrokowej lub starczowzroczności.

Zakres akomodacji u osób w wieku dojrzałym to w dużej mierze kwestia indywidualna, ale z reguły u 45-latków wynosi on 4 dioptrie. Dla porównania, u dzieci jest to wartość rzędu kilkunastu dioptrii. W ciągu zaledwie pięciu lat zakres akomodacji maleje średnio o dwie dioptrie, a po dziesięciu kolejnych latach spada do 0 dioptrii. Oznacza to, że przeciętny 60-latek powinien zaopatrzyć się w okulary korekcyjne, które będą stanowić wsparcie dla stwardniałej soczewki. Ta nie jest już bowiem w stanie skupiać promieni światła w sposób prawidłowy. Warto przy tym podkreślić, że u osób z problemem nadwzroczności (więcej o wadach wzroku na: http://portal.abczdrowie.pl/wady-wzroku-kilka-waznych-informacji) objawy starczowzroczności pojawiają się dużo wcześniej.

Jak wygląda leczenie starczowzroczności?

U osób dotkniętych problemem starczowzroczności standardowym rozwiązaniem jest noszenie odpowiednio dobranych okularów korekcyjnych. Są to tak zwane „plusy”, czyli okulary skupiające. W miarę upływu czasu siła skupiania jest zwiększana, by zrekompensować pacjentowi postępującą utratę zdolności akomodacji. Ze względu na fakt, iż najlepsze efekty przynosi dobranie szkieł przez lekarza okulistę, zakup okularów na własną rękę, bez uprzedniej konsultacji, to średni pomysł, zwłaszcza że wizyta u specjalisty to także doskonała okazja do profesjonalnego zbadania wzroku i wykrycia ewentualnych schorzeń oczu.

Starczowzroczność a krótkowzroczność

Wbrew obiegowej opinii starczowzroczność występuje również u osób dotkniętych problemem krótkowzroczności. Osoby te używają szkieł skupiających do czytania lub oglądania przedmiotów znajdujących się blisko nich, natomiast do patrzenia w dal wykorzystują okulary rozpraszające, czyli tak zwane „minusy”. Wygodnym rozwiązaniem dla pacjentów z krótkowzrocznością są okulary ze szkłami progresywnymi, które w dolnej części posiadają soczewkę plusową, a w górnej – minusową. Zastosowanie dwóch rodzajów szkieł sprawia, że ich użytkownik może z łatwością przechodzić od patrzenia w dal do patrzenia „z bliży” bez uczucia dyskomfortu (ten mija w momencie oswojenia się ze szkłami progresywnymi – do tego czasu należy liczyć się z ryzykiem wystąpienia zawrotów głowy.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto