Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O modernizacji oczyszczalni ścieków w terenie i na konferencji w Smardzewicach (Zdjęcia)

Andrzej Wdowski
O oczyszczalni ścieków w terenie i w Molo
O oczyszczalni ścieków w terenie i w Molo Andrzej Wdowski
Konferencję dotyczącą finalizacji „Modernizacji oczyszczalni ścieków i skanalizowania części aglomeracji Tomaszowa Mazowieckiego” zorganizował dzisiaj (26 kwietnia) Zakład Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej w Tomaszowie Maz. Konferencja odbyła się w Centrum Konferencyjno – Rekreacyjnym „MOLO” w Smardzewicach.

Inwestycja pochłonęła 208 mln zł, z czego wartość dofinansowania z Funduszu Spójności osiągnęła bardzo wysoki poziom – ponad 101 mln zł. Inwestycję zrealizowano w przeciągu 14 miesięcy.

Dzięki realizacji projektu zmodernizowano oczyszczalnię ścieków oraz rozwiązano gospodarkę osadową. Wybudowano ponad 100 km nowej sieci kanalizacyjnej wraz z przyłączami.

Jak wygląda zmodernizowana oczyszczalnia ścieków i jakiej wielkości jest to inwestycja uczestnicy konferencji mogli przekonać się naocznie, albowiem kierownictwo zakładu wraz z władzami miasta zaprosiło gości na rekonesans po obiekcie. Oprowadzali po nim i udzielali wszelkich informacji prezes ZGW-K Maria Chilińska i wiceprezes Waldemar Dębowski.

Po powrocie z terenu do Centrum Konferencyjno – Rekreacyjnego „MOLO” w Smardzewicach prezydent Tomaszowa Maz. Marcin Witko zapoznał uczestników konferencji ze społeczno-gospodarczymi aspektami rozbudowy sieci wodno-kanalizacyjnej i modernizacji oczyszczalni ścieków w Tomaszowie Maz.

- Projekt realizowany przez Zakład Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej w Tomaszowie Maz. to największa w ostatnich latach miejska inwestycja - powiedział prezydent Witko. - W jego ramach wybudowano ponad 100 km nowej sieci sanitarnej wraz z przyłaczami w pasach drogowych. 19 km dotychczas istniejącej sieci zostało zmodernizowane. Wymieniono również kolektor tłoczny między przepompownią ścieków przy ul. Henrykowskiej o długości ok. 1,3 km, wybudowano nową przepompownię ścieków przy ul. Kępa 19 oraz zmodernizowano oczyszczalnię ścieków przy ul. Henrykowskiej, co pozwoliło na całkowite rozwiązanie gospodarki osadowej.

Inwestycja realizowana była z udziałem wielomilionowych środków unijnych. Aby otrzymanego dofinansowania nie trzeba było zwracać, niezbędne było spełnienie określonych, istotnych warunków.

- Najważniejszym jest likwidacja blisko 2300 przydomowych szamb i przyłączenie tych posesji do zbiorczej kanalizacji sanitarnej - podkreśla prezydent miasta. - Czas na osiągnięcie zakładanego efektu ekologicznego mamy do września tego roku.

Podczas konferencji głos zabierali również przedstawiciele NFOŚiGW w Warszawie i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi. Podkreślali, jak ważna jest to inwestycja nie tylko z punktu widzenia poprawy jakości życia mieszkańców, ale również w odniesieniu do jej ekologicznych efektów, które już są widoczne gołym okiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto