Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe przepisy dotyczące Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. Gdzie mogą pływać motorówki?

Beata Dobrzyńska
Sejmik Województwa Łódzkiego wreszcie przyjął uchwałę dotyczącą Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. Jednym z ważniejszych punktów jest sprawa motorówek na Zalewie Sulejowskim. Wreszcie została usankcjonowana.

Sejmik Województwa Łódzkiego wreszcie przyjął uchwałę dotyczącą Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. Jednym z ważniejszych punktów jest sprawa motorówek na Zalewie Sulejowskim. Wreszcie została usankcjonowana.

Problem motorówek na Zalewie Sulejowskim sięga wielu lat wstecz. Przed laty były one całkowicie zakazane, przede wszystkim dlatego, że zalew był ujęciem wody pitnej. Ruch motorówek regulowało również przez lata zarządzenie wojewody o ustaleniu Sulejowskiego Parku Krajobrazowego, a to łodzi o napędzie motorowym zakazywało, poza przedstawicielami służb ratunkowych i obsługi zalewu.

Jednak pod koniec czerwca 2015 roku w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi uchylone zostało rozporządzenie wojewody łódzkiego z 2006 roku, dotyczące Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. Sąd uznał, że rozporządzenie wydano bez konsultacji z gminami, leżącymi w parku, i unieważnił je w całości. Jednym z najważniejszych skutków decyzji sądu było zniesienie zakazu pływania po zalewie sprzętem motorowodnym. Na wodach zalewu zapanowało bezkrólewie, pojawiły się skutery, motorówki i większe łodzie. Policji trudno było upilnować pływających, bo brakowało konkretnych przepisów. Jednocześnie w środowiskach żeglarskich, wędkarskich i samorządach ruszyły rozmowy, by sprawę motorówek uregulować. Pomysłów i ograniczeń było wiele, ale co najważniejsze za uwolnieniem wód zbiornika opowiedziały się samorządy położone nad zalewem, które dzięki temu liczą na większy ruch turystyczny, który z powodu zanieczyszczenia wód, z roku na rok maleje. Pozytywnie uwolnienie wód zaopiniowały także środowiska żeglarskie.

Uchwały, do której wprowadzenia upoważniony jest obecnie Sejmik Województwa Łódzkiego, a nie wojewoda, wciąż jednak nie było. Jej przyjęcie blokowały m.in. negatywne opinie samorządów, które nie leżą bezpośrednio nad samym zalewem. Wątpliwości budziły również przepisy dotyczące linii zabudowy wzdłuż brzegu. Konsultacje były ogłaszane kilkukrotnie i wreszcie się udało.

Nie wszyscy zagłosowali za
We wtorek, 27 lutego, podczas sesji Sejmik Wojewódzki przyjął uchwałę dotyczącą Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. Niewiele jednak brakowało, by projekt został zdjęty z porządku obrad i zwrócony do komisji, wnioskowała o to część radnych PiS. W obronie projektu stawał m.in. radny Arkadiusz Gajewski, który przekonywał, dlaczego tak ważne jest przyjęcie tej uchwały, zwłaszcza przed zbliżającym się sezonem. Głosami koalicji PO-PSL projekt udało się przyjąć. Przeciw głosowało 10 radnych PiS. Z klubu PiS wyłamali się m.in. tomaszowianie Błażej Spychalski i Anna Grabek.

- Wreszcie na zalewie koniec totalnego braku regulacji - komentował po sesji Arkadiusz Gajewski. - Tą uchwałą legalizujemy ruch motorówek na zalewie.

Za przyjęciem uchwały i nowych regulacji lobbowali również m.in. Dariusz Klimczak i w sprawę zaangażował się również starosta tomaszowski Mirosław Kukliński, zresztą zapalony żeglarz.

- Przyjęliśmy dokument w którym m.in. podzieliliśmy zalew na strefy i co najważniejsze zlikwidowaliśmy limit mocy silników w największej, rekreacyjnej strefie. Mam nadzieję, że długo wyczekiwana stabilizacja prawna zasad użytkowania zalewu pozwoli wreszcie na jego dynamiczny rozwój - mówił po sesji Dariusz Klimczak.

Uchwała wchodzi w życie po 14 dniach, czyli nowe zasady zaczną obowiązywać od połowy marca.

Jakie zapisy znalazły się w uchwale?
Zalew Sulejowski podzielono na trzy strefy. Na obszarze od linii łączącej cypel we wsi Lubiaszów i miejscowość Zarzęcin do linii wyznaczonej przez początek zwężenia zbiornika na wysokości Barkowic Mokrych mogą pływać łodzie i inny sprzęt motorowodny o mocy silnika do 4kW. Na obszarze od tamy w Smardzewicach do linii Bronisławów - cypel na wysokości wsi Lubiaszów i wieś Zarzęcin nie obowiązuje żaden zakaz dotyczący łodzi motorowych. Natomiast w południowej części zbiornika z uwagi na gniazdowanie stosunkowo największej liczby ptaków wodno-błotnych, w tym najrzadszych i najbardziej narażonych na negatywne działania, ustalono całkowity zakaz poruszania się łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego.

Wprowadzono także zakaz wznoszenia nowej zabudowy w odległości do 100 metrów od granicy rzek, stawów i zalewu, za wyjątkiem obiektów służących turystyce wodnej i gospodarce wodnej.

Gala Sportowiec Roku 2017 w Łódzkiem:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto