Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Groty poczekamy

Joanna Dębiec
Wizualizacja wschodniej elewacji budynku przy grotach
Wizualizacja wschodniej elewacji budynku przy grotach materiały UM w Tomaszowie
Znów oddala się termin otwarcia dla turystów Grot Nagórzyckich. Wiemy jednak, co powstanie wokół nich.

Groty Nagórzyckie już niedługo będą nie do poznania. Przed nimi powstanie parterowy budynek obsługi turystycznej, w którym mieścić się będzie m.in. kasa, sklepik z pamiątkami, toalety, audytorium i pomieszczenia do administrowania obiektem. Tak zakłada wybrany właśnie projekt zagospodarowania terenu przyległego do grot. Gorzej, że nie ukończono jeszcze, zapowiadanej na 20 grudnia, aranżacji trasy turystycznej w ich wnętrzu. A przecież groty miały być otwarte dla turystów ...jesienią.
Jakub Pietkiewicz, pełnomocnik prezydenta ds. komunikacji społecznej i informacji uspokaja, że poślizg z oddaniem trasy, będzie nieduży i jest konieczny ze względów bezpieczeństwa.

- Trasa ma być gotowa już 29. Opóźnienie jest konieczne, bo okazało się, że pierwotna koncepcja zainstalowania prezenterów w ścianach nie jest prawidłowa. Wymyślono, że aby je zamontować, należy obniżyć belki w grotach. Obniżenie belek jest jednak niebezpieczne. Musi się obyć bez tego obniżenia- tak techniczne zawiłości tłumaczy pan Jakub.

Prezentery z informacjami dla turystów do nowego zainstalowania przygotowywane są więc w Lubinie i "przyjadą" do Tomaszowa pod koniec grudnia. Tymczasem w Nagórzyckich Grotach zrobiono już przyłącze elektryczne, dzięki któremu obiekt będzie mógł efektownie rozbłysnąć. Ostatnim etapem będzie zaś skanowanie wnętrza grot, które pozwoli na późniejsze monitorowanie skał.

Wiadomo, już jednak, co będzie przed grotami. Oprócz, budynku dla turystów, musi być tam także parking. I będzie, ale tylko na...10 samochodów. To mało, ale terenu na miejsca parkingowe po prostu tam brakuje.
Kiedy już wreszcie Groty będą otwarte (a termin ten wciąż nie jest znany) opiekować się nimi będzie nie Skansen Rzeki Pilicy, ale Urząd Miasta. - Stałem na czele zespołu ds. aranżacji trasy turystycznej grot, ale moja rola chyba się na tym skończyła-mówi Andrzej Kobalczyk, szef skansenu.

Jakub Pietkiewicz twierdzi, że rola Kobalczyka skończyć się na tym nie może, bo jego wiedza jest tam niezbędna, zmieniły się jednak przepisy. - Okazało się, że beneficjentem projektu nie może być jednostka podległa miastu, taka jak Skansen, ale sam Urząd Miasta. - Musimy dostosować się do zaleceń Urzędu Marszałkowskiego - dodaje.
Wszystko wskazuje więc na to, że w Grotach nie powstaną nowe stanowiska, ale pracować będą tam urzędnicy z wydziału rozwoju, strategii i promocji miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto