Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Montaż czujek pożarowych w przedszkolach i obiektach starej zabudowy

Andrzej Wdowski
Montaż czujek pożarowych w przedszkolach i obiektach starej zabudowy
Montaż czujek pożarowych w przedszkolach i obiektach starej zabudowy psp
W ramach współpracy z przedszkolami oraz ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-prewencyjnej „Zgaś ryzyko 2014-2023”, strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Opocznie po raz kolejny prowadzą montaż czujek tlenku węgla i dymu w obiektach przedszkolnych i starej zabudowy.

- Akcja ma na celu poprawę bezpieczeństwa nie tylko mieszkańców lokali komunalnych, ale również najmłodszych dzieci przebywających w obiektach szkolnych, które ogrzewane są z własnych pieców c.o. - mówi bryg. Andrzej Śpiewak, naczelnik Wydziału Operacyjnego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Opocznie. - Ostatnio czujki pożarowe zostały zamontowane nieodpłatnie łącznie w kilkunastu obiektach na terenie powiatu, m.in. w: lokalach komunalnych, pomieszczeniach przedszkolnych Zespołu Szkół w Bukowcu Opoczyńskim, Przedszkolu nr 2 w Opocznie Przedszkolu w Brudzewicach, gm. Poświętne. Czujki te zakupione zostały przez Komendę Wojewódzką PSP w Łodzi z dofinansowaniem funduszy unijnych oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Akcja będzie kontynuowana w latach kolejnych w miarę pozyskiwanych czujek.

Podstawową funkcją czujki jest wykrywanie śmiertelnego czadu (tlenku węgla) lub dymu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia, pozwala na szybką reakcję w wyniku wystąpienia niebezpieczeństwa. Czujka odpowiednio wcześnie zasygnalizuje niebezpieczeństwo, wydając bardzo głośny dźwięk. Mamy wtedy szansę na podjęcie stosownej reakcji. Czujka tlenku węgla, która już nie jednej osobie czy rodzinie uratowała życie, kosztuje około 100 zł, a trwałość ma nawet do 10-ciu lat.

Poza wspomnianą akcją Państwowa Straż Pożarna w Opocznie od kilku lat prowadzi szereg akcji edukacyjno-promocyjnych, mających na celu uświadomienie lokalnej społeczności, w jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo we własnym domu. Strażacy informują, jak powinno wyglądać prawidłowe ogrzewanie mieszkań z zachowaniem środków ostrożności, wskazują na ewentualne zagrożenia, przekazują ulotki informacyjne oraz udzielają porad w zakresie bezpieczeństwa pożarowego i ochrony przeciwpożarowej.

- Cieszymy się, że do działań w zakresie prewencji społecznej dołączają się kolejne jednostki samorządu terytorialnego oraz inne instytucje w tym szkoły i przedszkola - dodaje bryg. Andrzej Śpiewak. - Ponadto w przyszłości planujemy nawiązać współpracę również z dekanatami diecezji rzymskokatolickich zlokalizowanych w powiecie opoczyńskim. Działania te na pewno przyczynią się do wzrostu świadomości i wiedzy społeczeństwa w zakresie ograniczania liczby ofiar pożarów oraz bezpieczeństwa obiektów mieszkalnych, gdyż w naszym powiecie w ubiegłym roku również nie dało się uniknąć tragedii i w pożarze zginęła jedna osoba, a w Polsce w ostatnich miesiącach już kilkadziesiąt osób straciło życie.

Komenda Powiatowa PSP w Opocznie zachęca mieszkańców powiatu do zakupu i montażu czujek ostrzegawczych, które są nie tylko źródłem informacji o powstałym zagrożeniu, ale są również podstawą do zapewnienia spokoju o swoje życie i najbliższych, a także o wspólne mienie.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto