Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Modernizacja oczyszczalni ścieków - zyskają mieszkańcy i środowisko. Konferencja w Spale

Andrzej Wdowski
Modernizacja oczyszczalni a ochrona przyrody
Modernizacja oczyszczalni a ochrona przyrody Andrzej Wdowski
Realizacja projektu pn. "Modernizacja oczyszczalni ścieków i skanalizowanie części aglomeracji Tomaszowa Maz. w aspekcie ochrony środowiska" - to temat konferencji zorganizowanej przez Zakład Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej w Tomaszowie Maz., która dzisiaj (29 września) odbyła się w Hotelu Mościcki w Spale. Uczestniczyli w niej przedstawiciele Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, władz samorządowych powiatu, miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki oraz gospodarze konferencji.

Otwarcia konferencji dokonali, witając przybyłych gości, prezes Zakładu Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej Maria Chilińska i prezydent Tomaszowa Maz. Marcin Witko. Oboje podkreślali ważność prowadzonej inwestycji i jej znaczenie dla podniesienia komfortu życia mieszkańców i ochrony środowiska naturalnego.

- Przed rozpoczęciem inwestycji dostęp do kanalizacji miało niecałe 75 proc. mieszkańców, a po jej zakończeniu liczba ta wzrośnie do ponad 95 proc. - mówi prezydent Marcin Witko. - A to oznacza, że nową jakość życia zyska około 15,5 tys. osób. Dzięki projektowi zlikwidowanych zostanie około 2300 szamb, co przyniesie wymierne korzyści nie tylko ich dotychczasowym użytkownikom, ale także środowisku naturalnemu.

- My, jako spółka zajmująca się zbiorowym zaopatrzeniem w wodę i zbiorowym odprowadzaniem ścieków, nie możemy koncentrować się jedynie na tych zadaniach, ale musimy patrzeć na nie w szerszym kontekście i powiązać z innymi aspektami życia, w tym z ochroną środowiska naturalnego oraz edukacją ekologiczną - podkreśla Maria Chilińska, prezes ZGWK. - Tak też jest w przypadku realizowanej przez nas obecnie inwestycji. Budujemy kanalizację, poddajemy renowacji kolektory, modernizujemy oczyszczalnię ścieków, opisujemy wszystko językiem technicznym, a tak naprawdę próbujemy ocalić piękno otaczającej nas przyrody i środowisko naturalne, by mogły się nimi cieszyć następne pokolenia.

Informację o realizacji projektu ZGWK przedstawiła podczas konferencji w Spale kierowniczka projektu Dorota Dobosz, natomiast referat o realizacji projektu ZGWK w aspekcie ochrony środowiska zaprezentował Jacek Tabor, sprawujący nadzór przyrodniczy nad inwestycją. Podkreślał bardzo dobrą współpracę z ekipami prowadzącymi inwestycję dzięki której wiele cennych gatunków zwierząt i ptaków prawie w ogóle nie ucierpiało. Można je zresztą było spotkać w bezpośrednim sąsiedztwie realizowanej przez ZGWK inwestycji.

W godzinach południowych uczestnicy konferencji pojechali na teren budowy oczyszczalni ścieków, po którym oprowadzał gości wiceprezes ZGWK Waldemar Dębowski, udzielając fachowych informacji. Na miejscu można było się przekonać jak potężna jest to inwestycja i jak ogromny jest tu zakres prowadzonych obecnie licznych prac.

Przypomnijmy, inwestycja warta jest ponad 200 mln zł, z czego blisko połowę spółka otrzymała w ramach dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.

Konferencję zakończyło zwiedzanie Skansenu Rzeki Pilicy i Rezerwatu Przyrody "Niebieskie Źródła".

Konferencji towarzyszyła wystawa fotograficzna przedstawiająca akcje ZGWK, mające na celu promowanie efektu ekologicznego inwestycji oraz ukazująca postęp prac przy budowie tej największej w powiecie tomaszowskim inwestycji związanej z ochroną środowiska naturalnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto